Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PGNiG kupiło udziały w złożach w Norwegii. Prezes mówi o Baltic Pipe

3
Podziel się:

Spółka zależna PGNiG kupiła udziały w dwóch złożach w Norwegii. Dzięki temu przyszłe wydobycie gazu przez spółkę zależną ma zwiększyć się o 100 mln m sześc. rocznie. Liczba posiadanych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w których PGNiG Upstream Norway posiada udziały, wzrosła do 31.

Kolorem czerwonym zaznaczono nowe koncesje PL029B (Gina Krog) oraz PL127C (Alve Nord).
Kolorem czerwonym zaznaczono nowe koncesje PL029B (Gina Krog) oraz PL127C (Alve Nord).

PGNiG zwiększyło udziały w obszarze obejmującym złoże Gina Krog do 11,3 proc, a także wzbogaciło się o 11,92 proc. udziałów w nieeksploatowanym jeszcze złożu Alve Nord.

Gina Krog jest złożem gazowo-ropnym. Jego eksploatacja rozpoczęła się w 2017 roku. W 2019 roku produkcja wyniosła 19,9 mln boe, z czego na PGNiG przypadło 1,6 mln boe.

Boe (ang. barrel of oil equivalent) to jednostka energii otrzymana ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej. Jednostki tej używa się do określenia przybliżonych wartości energii, ponieważ różne gatunki ropy naftowej posiadają różną wartość opałową.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Pozostałe do wydobycia zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego Gina Krog oceniane są na 172,5 mln boe. Z kolei złoże Alve Nord znajduje się w rejonie złoża gazowo-ropnego Skarv, więc PGNiG również tam spodziewa się odkrycia zasobów gazu ziemnego.

PGNiG w komunikacie na temat transakcji wspomniało też o planowanym gazociągu Baltic Pipe, którego budowę ogłosił w poniedziałek Andrzej Duda.

- Ogromnie cieszy nas, że domknięcie naszych najnowszych akwizycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zbiegło się w czasie z ogłoszeniem rozpoczęcia budowy Baltic Pipe – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

- To właśnie tym połączeniem już w 2022 roku do Polski popłynie gaz ziemny wydobywany przez PGNiG z norweskich złóż, a dzięki kolejnym przejęciom i wchodzeniu kolejnych złóż w fazę produkcji sprowadzanego z Norwegii gazu będzie coraz więcej – dodał.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił rozpoczęcie budowy gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę z Danią i Norwegią. Prezydent zapowiedział, że gazociąg zostanie uruchomiony 1 października 2022 roku. Eksperci są jednak podzieleni w kwestii tego projektu, o czym pisaliśmy TU.

Jedni uważają, że to ważny krok na drodze uniezależnienia dostaw gazu od Rosji, inni wątpią w jego sens. Wskazują też, że na początku Baltic Pipe wcale nie połączy nas z norweskimi złożami, a tylko z Danią.

PGNiG Upstream Norway wydobywa obecnie ropę naftową i gaz ziemny z 7 złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W tym roku rozpoczęła się już produkcja ze złóż Skogul i AErfugl. W wyniku akwizycji dokonanych w ciągu ostatnich 3 lat wielkość udokumentowanych zasobów przypadających na PGNiG w Norwegii wzrosła z ok. 80 mln do ok. 200 mln boe.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Dom
3 lata temu
Hahaha już to widzę na interesach z PiS jeszcze nikt nigdy dobrze nie wyszedł. Nawet Polacy ha ha . Pozdrawiam
hohoho
3 lata temu
ale niestety niektórzy specjaliści uważają, że tego gazu zbyt wiele tam nie ma, takie szumne zapowiedzi, odtrąbiono już sukces pisowców, oby tylko to nie był przypadek Zabłockiego
j23
3 lata temu
Ble,ble,ble. To, że jakieś udziały mają, to normalne i ok. Ale budowa rurociągu do Polski, to ściema po raz kolejny przedstawiana. Prawo międzynarodowe zabrania krzyżowania się rurociągów na dnie akwenów wodnych. Rosjanie kończą swój gazociąg w Niemczech. I naszego nie może być. Koniec głoszenia bzdur.