Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIE: Warszawa jest 2. w Europie po Paryżu pod względem liczby studentów

3
Podziel się:

Warszawa, 18.06.2019 (ISBnews) - Warszawa jest drugim miastem w Europie pod względem liczby studentów, z wynikiem 235 tys. osób. W całej Polsce funkcjonuje 369 uczelni wyższych umiejscowionych w 97 miastach, gdzie studiuje 1,3 mln studentów, wynika raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) "Akademickość polskich miast". Poza Warszawą najbardziej akademickie miasta w Polsce to Kraków, Poznań i Wrocław.

PIE: Warszawa jest 2. w Europie po Paryżu pod względem liczby studentów

"Warszawa jest drugim miastem w Europie pod względem liczby studentów, z wynikiem 235 tys. osób. Wyprzedza przy tym m.in. Rzym, Madryt i Barcelonę, a w skali europejskiej więcej osób studiuje tylko w Paryżu" - powiedziała kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE Katarzyna Dębkowska, cytowana w komunikacie.

Z raportu wynika, ze że rozwój społeczno-gospodarczy miast jest determinowany akademickością w 78%.

"W naszym modelu rozwój społeczno-gospodarczy miast był zmienną bezpośrednio nieobserwowalną, ale za pomocą odpowiednich wskaźników mogliśmy go opisać. Największy pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy miast miały zmienne dotyczące PKB na mieszkańca, dostępności żłobków, liczby lekarzy oraz udziału zatrudnionych w usługach finansowych. Umiarkowany wpływ mają migracje ludności oraz wskaźnik obrazujący zaawansowanie technologiczne firm, a negatywnie na rozwój społeczno-gospodarczy miast wpływa stopa bezrobocia oraz udział zatrudnionych w przemyśle" - wskazała Dębkowska.

Wśród 500 uczelni z tzw. Listy Szanghajskiej występują jedynie dwa polskie uniwersytety - Warszawski i Jagielloński. W innych rankingach polskie uczelnie najczęściej zajmują miejsca powyżej 600 (w zależności od zestawienia jest zwykle od 1000 do 1300 uczelni), podano także.

"W roku akademickim 2018/2019 na polskich uczelniach studiowało prawie 76 tys. cudzoziemców. Zdecydowanie najwięcej studentów obcokrajowców (30,1%) jako miejsce studiów wybrało Warszawę, gdzie stanowili aż 1/10 wszystkich studentów" - czytamy w raporcie.

Ok. 10% obcokrajowców studiowało w Krakowie, ponad 8% w Lublinie i ok. 8% w Łodzi.

"Z roku na rok zwiększa się bezwzględna liczba studentów zagranicznych w Polsce i współczynnik umiędzynarodowienia, przy spadku ogólnej liczby studentów w Polsce, wynikającej ze zmniejszającej się liczby ludności" - czytamy dalej.

Z raportu wynika, że 54% studentów obcokrajowców na polskich uczelniach wyższych stanowią Ukraińcy.

"Najwyższą pozycję w Indeksie Akademickości Miast zajęła Warszawa. Dystans dzielący pozostałe miasta od tej pozycji jest duży, a najmniejszy (aż 44 pkt) w przypadku uczelni Krakowa.). Zaraz za Krakowem (56 pkt) uplasowały się uczelnie Wrocławia (52 pkt). Ocena czwartego miejsca - uczelnie Poznania (42 pkt) - jest znacznie wyższa niż kolejnego w rankingu Lublina (29 pkt.). Ogólną ocenę przekraczającą 25 pkt uzyskały uczelnie z Gdańska, Łodzi i Katowic" - podano także.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
ZK590
5 lata temu
ilość owszem imponująca ale jakość krytyczna. Ilość odwrotnie proporcjonalna do potrzeb jak również jakość i wyniki odwrotnie proporcjonalne do żądań uczących już od I klasy SP.
m-53
5 lata temu
A połowa studiuje zawijanie w sreberko. Bez sensu. Za to ego napompowane jak balon.
Oxford
5 lata temu
Nie liczy się ilość ale jakość. W Polsce się mówi żeby studiować dla papierka ale jak można inaczej jeśli profesorowie też studiowali dla papierka. Pozniej w rankingu miejscu 400-500.