Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIU: Wydatki na ubezpieczenia zdrow. wzrosły o 9% r/r do 640 mln zł w I-III kw.

0
Podziel się:

Wydatki Polaków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne wyniosły niemal 640 mln zł w I-III kw. 2019 r., co oznacza wzrost o 9% r/r, wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Na koniec września br. prywatne ubezpieczenie zdrowotne miało ponad 2,8 mln Polaków, a liczba ubezpieczonych zwiększyła się o ponad 15% r/r.

PIU: Wydatki na ubezpieczenia zdrow. wzrosły o 9% r/r do 640 mln zł w I-III kw.

"Przy tej dynamice wzrostu, już w przyszłym roku liczba ubezpieczonych przekroczy 3 mln. Tempo to może się jeszcze zwiększyć. Wszystko zależy od kierunku zmian w systemie opieki zdrowotnej" - powiedziała doradca zarządu PIU Dorota M. Fal, cytowana w komunikacie.

Całkowite wydatki na zdrowie należą w Polsce do najniższych wśród krajów rozwiniętych, podkreślono.

"Wydajemy na nie łącznie z kieszeni publicznej i prywatnej 6,3% PKB, podczas gdy średnia dla państw OECD to 8,8%. Niski poziom finansowania opieki zdrowotnej jest główną przyczyną większości problemów polskiego systemu. Wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych na masową skalę może poprawić efektywność wydawania środków prywatnych i poprawić sytuację zdrowotną Polaków" - dodała Fal.

Największy udział w rynku mają niezmiennie ubezpieczenia grupowe, finansowane lub współfinansowane przez pracodawców. Dla pracowników prywatna opieka medyczna to najbardziej pożądany benefit pozapłacowy. Z kolei pracodawcy są coraz bardziej świadomi tego, jak ważne jest zdrowie pracowników. Coraz większą popularnością cieszą się też dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne o wąskim zakresie, oferowane jako umowa dodatkowa do innej polisy, np. na życie. W takich przypadkach składka jest niska, stąd liczba ubezpieczonych w Polsce rośnie szybciej niż składka, podsumowano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)