Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen chce mieć 70-80 stacji paliw na Litwie. Myśli też o Łotwie i Estonii

Prezes Orlenu zapowiedział, że do końca roku na Litwie będzie 29 stacji z logo spółki, a docelowo, w ciągu kilku lat, sieć ma powiększyć się tam do 70-80 obiektów. Na liście obserwacyjnej są też rynki Łotwy i Estonii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Daniel Obajtek ma ambitne plany rozwoju w krajach nadbałtyckich. (Fot: Piotr Molecki/East News)

Pod koniec stycznia br. Orlen Lietuva uruchomił w Poniewieżu pierwszą nową stację paliw Orlen na Litwie od 12 lat, dzięki czemu litewska sieć koncernu wzrosła do 26 placówek.

- Jeszcze w tym roku planujemy uruchomienie kolejnych trzech stacji, a dodatkowo mamy pięć miejsc w okolicach Wilna, przygotowanych do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego - zapowiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas briefingu na stacji Orlen w Kownie.

- Celujemy w strefę premium. Dzięki temu, przy założeniu, że w okresie kilku lat osiągniemy docelową liczbę 70-80 stacji na Litwie, powinno nam to zapewnić około 20 proc. udziału w litewskim rynku detalicznym - wskazał Rafał Bałazy, prezes Orlen Baltics Retail - spółki zależnej Orlen Lietuva.

Orlen szykuje rebranding w Niemczech. Chce też budować sieć handlową Ruch

Jak wyjaśnił, na Litwie funkcjonuje obecnie łącznie 600-700 stacji paliw, ale tylko około 150 z nich prezentuje nowoczesny standard, a część pozostałych najprawdopodobniej zniknie z rynku.

Obajtek podkreślił, że litewska sieć koncernu jest obecnie w trakcie gruntownej modernizacji i adaptacji do standardu Stop Cafe 2.0.

Bałazy dodał, że z obecnych stacji na Litwie na modernizację czeka jeszcze około połowa. Wyjaśnił, że ten proces potrwa około 2-3 lat, bo realizowany jest w systemie 'zburz i wybuduj', co oznacza, że w miejscu istniejącej stacji stawiane są zupełnie nowe obiekty.

PKN Orlen planuje akwizycje i dalszy rozwój segmentu detalicznego nie tylko na Litwie, ale i w regionie bałtyckim. Pod kątem możliwości akwizycyjnych obserwowane są rynki Łotwy i Estonii.

- Powinniśmy być obecni w detalu tam, gdzie mamy znaczącą obecność na rynku hurtowym. Na Litwie mamy około 85 proc. udziału, na Łotwie około 80 proc., a w Estonii 70 proc. - wyliczał prezes Obajtek.

Szef płockiego koncernu nie chciał jednak zadeklarować żadnej konkretnej liczby stacji, które Orlen miałby pozyskać na tych rynkach. na razie firma rozgląda się na tych rynkach i analizuje różne scenariusze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pkn, orlen, stacje paliw, paliwa, handel
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-02-2020

plBRAWO, BRAWO, BRAWO !!!

17-02-2020

JfA w Polsce będą zamykać bo za to co oferują nikt już nie chce pracować

17-02-2020

Marcin.Szkoda ze jakość paliwa nie idzie z tym w parze, bo może paliwo i spełnia normy ale nadal jest przeciętnej jakości i sprzedają je po zaniżpnych cenach … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)