Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen chce mieć 70-80 stacji paliw na Litwie. Myśli też o Łotwie i Estonii

5
Podziel się:

Prezes Orlenu zapowiedział, że do końca roku na Litwie będzie 29 stacji z logo spółki, a docelowo, w ciągu kilku lat, sieć ma powiększyć się tam do 70-80 obiektów. Na liście obserwacyjnej są też rynki Łotwy i Estonii.

Daniel Obajtek ma ambitne plany rozwoju w krajach nadbałtyckich.
Daniel Obajtek ma ambitne plany rozwoju w krajach nadbałtyckich. (East News, Piotr Molecki/East News)
bETtGaLF

Pod koniec stycznia br. Orlen Lietuva uruchomił w Poniewieżu pierwszą nową stację paliw Orlen na Litwie od 12 lat, dzięki czemu litewska sieć koncernu wzrosła do 26 placówek.

- Jeszcze w tym roku planujemy uruchomienie kolejnych trzech stacji, a dodatkowo mamy pięć miejsc w okolicach Wilna, przygotowanych do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego - zapowiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas briefingu na stacji Orlen w Kownie.

bETtGaLH

- Celujemy w strefę premium. Dzięki temu, przy założeniu, że w okresie kilku lat osiągniemy docelową liczbę 70-80 stacji na Litwie, powinno nam to zapewnić około 20 proc. udziału w litewskim rynku detalicznym - wskazał Rafał Bałazy, prezes Orlen Baltics Retail - spółki zależnej Orlen Lietuva.

Zobacz także: Orlen szykuje rebranding w Niemczech. Chce też budować sieć handlową Ruch

Jak wyjaśnił, na Litwie funkcjonuje obecnie łącznie 600-700 stacji paliw, ale tylko około 150 z nich prezentuje nowoczesny standard, a część pozostałych najprawdopodobniej zniknie z rynku.

bETtGaLN

Obajtek podkreślił, że litewska sieć koncernu jest obecnie w trakcie gruntownej modernizacji i adaptacji do standardu Stop Cafe 2.0.

Bałazy dodał, że z obecnych stacji na Litwie na modernizację czeka jeszcze około połowa. Wyjaśnił, że ten proces potrwa około 2-3 lat, bo realizowany jest w systemie 'zburz i wybuduj', co oznacza, że w miejscu istniejącej stacji stawiane są zupełnie nowe obiekty.

PKN Orlen planuje akwizycje i dalszy rozwój segmentu detalicznego nie tylko na Litwie, ale i w regionie bałtyckim. Pod kątem możliwości akwizycyjnych obserwowane są rynki Łotwy i Estonii.

bETtGaLO

- Powinniśmy być obecni w detalu tam, gdzie mamy znaczącą obecność na rynku hurtowym. Na Litwie mamy około 85 proc. udziału, na Łotwie około 80 proc., a w Estonii 70 proc. - wyliczał prezes Obajtek.

Szef płockiego koncernu nie chciał jednak zadeklarować żadnej konkretnej liczby stacji, które Orlen miałby pozyskać na tych rynkach. na razie firma rozgląda się na tych rynkach i analizuje różne scenariusze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETtGaMi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Marys.
2 lata temu
Wybitnie inteligentny i elokwentny facet, oczywiście na tle innych członków PiS.
Yaro
2 lata temu
Brawo Orlen Brawo Polska
Marcin.
2 lata temu
Szkoda ze jakość paliwa nie idzie z tym w parze, bo może paliwo i spełnia normy ale nadal jest przeciętnej jakości i sprzedają je po zaniżpnych cenach wykorzystując monopolistyczną pozycję
bETtGaMj
Jf
2 lata temu
A w Polsce będą zamykać bo za to co oferują nikt już nie chce pracować
pl
2 lata temu
BRAWO, BRAWO, BRAWO !!!