Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen zainwestuje łącznie 1,2 mld zł w Orlen Południe w ciągu kilku lat

2
Podziel się

Łączne nakłady inwestycyjne, które PKN Orlen poniesie w najbliższych kilku latach w spółce Orlen Południe, wyniosą co najmniej 1,2 mld zł, poinformował prezes Daniel Obajtek.

PKN Orlen zainwestuje łącznie 1,2 mld zł w Orlen Południe w ciągu kilku lat
bEgvdkXp

"Na łączną kwotę 1,2 mld zł składa się nie tylko ponad 430 mln zł na instalację ekologicznego glikolu w Trzebini, ale także ponad 400 mln zł na budowę instalacji bioetanolu II generacji w Jedliczach, a także rozbudowa mocy produkcyjnych biodiesla z obecnych 260 tys. ton rocznie, początkowo o 25 tys. ton, a następnie, w ciągu 2 lat, o kolejne 100 tys. ton, do ok. 400 tys. ton" - powiedział Obajtek dziennikarzom po uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę instalacji ekologicznego glikolu w Trzebini.

Szef Orlenu zaznaczył, że dodatkowo w ramach instalacji glikolu powstanie też instalacja produkcji wodoru, w związku z czym Orlen prowadzi rozmowy na temat wykorzystania go jako paliwa transportowego.

"Rozmawiamy z dużymi samorządami na temat dalszego oczyszczenia tego wodoru i wykorzystania go np. do napędu autobusów" - wyjaśnił.

bEgvdkXr

Jak informowała wcześniej dziś spółka, budowa instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową zakończy się w 2021 roku. Wykonawcą inwestycji w Trzebini, która zostanie zrealizowana w systemie "pod klucz", są polskie firmy: Technik Polska i Biproraf. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Polsce, a druga w Europie.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bEgvdkXS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Bartez
2 lata temu
Mi na nowej stacji Orlenu w Krakowie do baniaczka 10 litrowego weszło 12 litrów a nie nalałem nawet pod korek
Ile znaczy ki...
2 lata temu
On zarabia kilka milionów.