Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

PKO BP odrobił straty. Kto będzie nowym prezesem?

5
Podziel się:

Kurs akcji PKO BP odrobił już straty po tąpnięciu w ubiegłym tygodniu, kiedy inwestorzy dowiedzieli się, że Zbigniew Jagiełło po ponad dekadzie zrezygnował z funkcji prezesa. W czwartek Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nowym prezesem zostanie jeden z członków zarządu banku.

PKO BP odrobił straty. Kto będzie nowym prezesem?
Zbigniew Jagiełło kierował PKO BP ponad dekadę. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zastąpi go jeden z członków zarządu banku. (EastNews)

W ubiegłym tygodniu we wtorek PKO BP poinformował, że Zbigniew Jagiełło po 12 latach zrezygnował z funkcji prezesa. W reakcji na tę wiadomość kurs spółki na giełdzie spadł o ponad 7 proc.

Jednocześnie rozpoczęły się spekulacje, kto będzie następcą Jagiełły. W czwartek nieco więcej światła na tę kwestię rzucił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS powiedział w rozmowie z portalem Interia, że prezesem PKO BP zostanie jeden z członków zarządu banku.

- Co do PKO BP, to następcą zostanie człowiek, który jest w zarządzie, fachowiec, który nie jest związany z partią. Nie chcę jednak mówić o nazwiskach. I nie chodzi na pewno o jakieś wielkie zmiany - ten bank dobrze działa, jak sprawna maszyna - powiedział Kaczyński.

Zobacz także: Polski Ład finansowany przez nowe podatki? Minister odpowiada

Wydaje się, że te słowa mogły nieco uspokoić inwestorów. W piątek kurs PKO BP rośnie o 4 proc. i jest to najmocniejszych wzrostów wśród największych spółek na warszawskim parkiecie, które należą do indeksu WIG20.

Tym samym kurs akcji banku odrobił spadek, do jakiego doszło 11 maja, kiedy inwestorzy dowiedzieli się o rezygnacji Jagiełły. W piątek po południu cena akcji PKO BP wynosi nieco ponad 37 zł, czyli tyle samo, ile 10 maja na zamknięciu sesji.

wykres dla: PKO

Kto zatem może pokierować największym polskim bankiem? Obecnie zarząd PKO BP, poza prezesem, liczy ośmiu członków. Do zarządu należą: Rafał Antczak, Rafał Kozłowski, Maks Kraczkowski, Mieczysław Król, Adam Marciniak, Piotr Mazur, Jakub Papierski oraz Jan Emeryk Rościszewski.

Wcześniej to właśnie Jan Emeryk Rościszewski był wskazywany przez prasę jako członek zarządu z największą szansą na zdobycie nominacji. Rościszewski odpowiada za obszar rynku detalicznego. Wcześniej pracował w AXA International, BNP Parbas, a w latach 1998-2016 był prezesem zarządu TUnŻ Cardif Polska. Do 2016 pełnił również funkcję dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce. Obecnie zasiada także w radzie nadzorczej PKO Banku Hipotecznego S.A. i Grupy Żywiec S.A.

Na giełdzie nazwisk wcześniej pojawiali się także: Maks Kraczkowski , Jakub Papierski oraz Rafał Kozłowski.

Zbigniew Jagiełło zasiadał w fotelu prezesa PKO BP ponad dekadę. Pracę zaczynał jeszcze za czasów rządów PO-PSL. Jagiełło jest bliskim znajomym premiera Mateusza Morawieckiego.

- Nie chodziło o żadne zarzuty wobec prezesa Zbigniewa Jagiełły. Ani te dotyczące fachowości, ani innych spraw. Po prostu, w polityce trzeba się liczyć z eliminacją pewnych napięć - powiedział Kaczyński w rozmowie z Interią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
jarema
2 lata temu
ten bank dobrze działał...będzie jak w Janowie...
Karol
2 lata temu
E tam.I tak będzię swój przy takiej kasie.BMW
Zenek
2 lata temu
Prezesem PKO BP powinien zostać Wielebny Ojciec Dyrektor z Torunia, przestałby może wreszcie żebrać o pieniądze, a i tak finanse Polski to ruina i niewiele już można zepsuć, a za to ciemny lud będzie się cieszył ( a jest go cirka 50%)
podatnik
2 lata temu
A w PKO BP prezes już wybrał, nowym po Jagielle będzie Kraczkowski Maks? - bo tylko on wcześniej wskazany przez Prezesa! Czyli Prezes wyręczył Radę Nadzorczą, Akcjonariuszy(rozumiem,że można odwołać WZA w dniu 07.06?), etc w ramach taniego PRLu bis! Ciekawe kiedy stowarzyszenie pobierające składki o nazwie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zacznie wykonywać swoje powinności statutowe i stanie w obronie Akcjonariuszy Indywidualnych i np. na WZA PKO BP wraz np. z funduszami przedstawi swojego kandydata Prezesa Zarządu PKO BP? I jeszcze jedno, dlaczego KNF, GPW, etc nie złożyło doniesienia na prezesa który zajmując czołowe miejsce polityczne w PRLu bis swoimi wypowiedziami może wpływać na rynek giełdowy?
Spylaj póki c...
2 lata temu
Facio od wszystkiego w rządzie prowadzi od początku grandziarską politykę, niebezpieczną, skoro więc w Polsce są napięcia to wg jego piskiej logiki znaczy, że ten kołek jest do usunięcia.