Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Obowiązek akceptacji płatności gotówką. Prezydent zgłosił projekt

551
Podziel się:

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczącej usług płatniczych. Jego celem jest nałożenie na sprzedawców obowiązku akceptowania płatności gotówkowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Obowiązek akceptacji płatności gotówką. Prezydent zgłosił projekt
Obowiązek akceptacji płatności gotówką. Prezydent zgłosił projekt. (Pixabay)

Narodowy Bank Polski (NBP) podkreślił na swoim koncie na Twitterze, że prezydent skierował projekt do Sejmu na wniosek prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Z kolei Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych, którego celem jest wprowadzenie dla klientów możliwości wyboru między płatnością gotówkową bądź bezgotówkową i jednocześnie nałożenie na sprzedawców obowiązku akceptowania płatności gotówkowych.

"Podstawowym celem projektowanej ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski poprzez zapewnienie wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego, w tym także osobom, które nie posiadają rachunków płatniczych, prawa wyboru najlepszej z ich punktu widzenia metody płatności, w tym płatności gotówkowych" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta.

Zobacz także: Pomidory po 25 zł. Kołodziejczak tłumaczy, skąd to się bierze

Propozycja zmiany ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych i dodania do niej art. 59ea ust. 1 eliminuje możliwość ograniczania oferty sprzedaży lub świadczenia usług do konsumentów, którzy dokonają zapłaty wyłącznie w formie bezgotówkowej.

W praktyce obrotu gospodarczego, każda oferta zawarcia umowy sprzedaży lub świadczenia usług skierowana do ogółu będzie implikować możliwość dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej bądź gotówkowej znakami pieniężnymi emitowanymi przez Narodowy Bank Polski.

Oznacza to, że każdy konsument na terenie kraju będzie mógł bezwarunkowo dokonać zapłaty za towar bądź usługę w gotowce. A każdy sprzedawca będzie obowiązany do akceptacji takiej formy zapłaty.

Nakaz akceptacji gotówki nie będzie miał jednak zastosowania w przypadku działalności prowadzonej w internecie, w miejscach bez obecności personelu a także w trakcie imprez masowych.

Jednocześnie projektowana regulacja zakłada brak możliwości nakładania dodatkowych opłat z tytułu obowiązku akceptowania zapłaty w gotówce.

W połowie kwietnia NBP poinformował, że zaproponował wprowadzenie w ramach nowelizacji ustawy o usługach płatniczych zapisu o prawnej ochronie konsumenta przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę gotówki.

W komentarzu przesłanym money.pl NBP wyjaśnił wtedy, że dążymy do zachowania nieutrudnionego dostępu do emitowanych przez NBP banknotów i monet. Podkreślił, że chodzi też o wolność wyboru sposoby oszczędzania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(551)
WYRÓŻNIONE
Lolek
3 lata temu
Jak najwiecej płaćmy gotówka! , nie dajmy zarabiać bankom za prowizje , starsi ludzie są przymuszani płacić kartami ,bo pandemia bo emerytura na konto , dużo starszych ludzi się gubi nie umieją sobie sprawdzic ile im zostało na koncie ile jeszcze mogą wydać
Karolina87
3 lata temu
Niech mi ktoś wytłumaczy, tylko tak jak pięcioletniemu dziecku: Po co cokolwiek zmieniać? Przecież wszędzie jest opcja płatności gotówką za to nie wszędzie jest możliwość płatności kartą. O co tu chodzi bo chyba jednak jestem głupia.
Norm
3 lata temu
W tym kraju prawnym srodkiem platniczym sa zlotowki w postaci banknotow i monet emitowanych przez NBP. Karta, komorka, RIF, blik, fick i inny fuck, euro, dolar, funt i inny srunt MOZE byc takim srodkiem, za obopolna zgoda. Banknot zlotowkowy NBP JEST takim srodkiem, bez zadnej i niczyjej zgody. Tak jest zreszta na nim napisane. Zaden sprzedawca oferujacy cokolwiek w publicznej ofercie nie ma prawa nie przyjac banknotu NBP, o jakimkolwiek nominale. Prawnie, obecnie rowniez, nie istnieje cos takiego, jak: "Tylko karta" albo "Nie mam jak wydac reszty" i odmowa sprzedazy lub uslugi jesli klient nie zaplaci w taki sposob, w jaki sobie sprzedawca czy uslugodawca zyczy. Nie ma czegos takiego.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (551)
Ale się odważ...
3 lata temu
Strach się bać tej gotówki.
mała dóda
3 lata temu
Co ma Prezydent Białorusi do Polskiej gospodarki,i akceptacji płatności.A gdzie mowa o frankowiczach i samochodach elektrycznych.
deeeg
3 lata temu
Duda, jeszcze nigdy w cąłym moim życiu nie odmówiono mi przyjęcia pieniędzy. A jak taki obowiązek bedzie zrealizowany w e-sklepie?
kkk
3 lata temu
A dlaczego przesyłki do paczkomatu nie mogę opłacić gotówką w kasie sklepu najbliższego paczkomatu? Na całym świecie tak można,tylko nie w Polsce. Dlaczego u nas do paczkomatu musi być bezgotówkowo?
tylko-
3 lata temu
pokażcie mi sprzedawcę który nie chce gotówki.
...
Następna strona