Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Obowiązek akceptacji płatności gotówką. Prezydent zgłosił projekt

551
Podziel się

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczącej usług płatniczych. Jego celem jest nałożenie na sprzedawców obowiązku akceptowania płatności gotówkowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Obowiązek akceptacji płatności gotówką. Prezydent zgłosił projekt
Obowiązek akceptacji płatności gotówką. Prezydent zgłosił projekt. (Pixabay)
bEqVIjqZ

Narodowy Bank Polski (NBP) podkreślił na swoim koncie na Twitterze, że prezydent skierował projekt do Sejmu na wniosek prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Z kolei Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych, którego celem jest wprowadzenie dla klientów możliwości wyboru między płatnością gotówkową bądź bezgotówkową i jednocześnie nałożenie na sprzedawców obowiązku akceptowania płatności gotówkowych.

"Podstawowym celem projektowanej ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski poprzez zapewnienie wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego, w tym także osobom, które nie posiadają rachunków płatniczych, prawa wyboru najlepszej z ich punktu widzenia metody płatności, w tym płatności gotówkowych" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta.

bEqVIjrb
Zobacz także: Pomidory po 25 zł. Kołodziejczak tłumaczy, skąd to się bierze

Propozycja zmiany ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych i dodania do niej art. 59ea ust. 1 eliminuje możliwość ograniczania oferty sprzedaży lub świadczenia usług do konsumentów, którzy dokonają zapłaty wyłącznie w formie bezgotówkowej.

W praktyce obrotu gospodarczego, każda oferta zawarcia umowy sprzedaży lub świadczenia usług skierowana do ogółu będzie implikować możliwość dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej bądź gotówkowej znakami pieniężnymi emitowanymi przez Narodowy Bank Polski.

bEqVIjrh

Oznacza to, że każdy konsument na terenie kraju będzie mógł bezwarunkowo dokonać zapłaty za towar bądź usługę w gotowce. A każdy sprzedawca będzie obowiązany do akceptacji takiej formy zapłaty.

Nakaz akceptacji gotówki nie będzie miał jednak zastosowania w przypadku działalności prowadzonej w internecie, w miejscach bez obecności personelu a także w trakcie imprez masowych.

Jednocześnie projektowana regulacja zakłada brak możliwości nakładania dodatkowych opłat z tytułu obowiązku akceptowania zapłaty w gotówce.

W połowie kwietnia NBP poinformował, że zaproponował wprowadzenie w ramach nowelizacji ustawy o usługach płatniczych zapisu o prawnej ochronie konsumenta przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę gotówki.

bEqVIjri

W komentarzu przesłanym money.pl NBP wyjaśnił wtedy, że dążymy do zachowania nieutrudnionego dostępu do emitowanych przez NBP banknotów i monet. Podkreślił, że chodzi też o wolność wyboru sposoby oszczędzania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqVIjrC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(551)
Ale się odważ...
2 miesiące temu
Strach się bać tej gotówki.
mała dóda
2 miesiące temu
Co ma Prezydent Białorusi do Polskiej gospodarki,i akceptacji płatności.A gdzie mowa o frankowiczach i samochodach elektrycznych.
deeeg
2 miesiące temu
Duda, jeszcze nigdy w cąłym moim życiu nie odmówiono mi przyjęcia pieniędzy. A jak taki obowiązek bedzie zrealizowany w e-sklepie?
bEqVIjrD
kkk
2 miesiące temu
A dlaczego przesyłki do paczkomatu nie mogę opłacić gotówką w kasie sklepu najbliższego paczkomatu? Na całym świecie tak można,tylko nie w Polsce. Dlaczego u nas do paczkomatu musi być bezgotówkowo?
tylko-
2 miesiące temu
pokażcie mi sprzedawcę który nie chce gotówki.
...
Następna strona