Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

NBP wywołał burzę. Nam tłumaczy, o co chodzi z tą gotówką

232
Podziel się:

"Dążymy do zachowania nieutrudnionego dostępu do emitowanych przez NBP banknotów i monet" - wyjaśnia NBP w komentarzu przesłanym money.pl. Bank Centralny, który chce obowiązku akceptowania płatności żywym pieniądzem, podkreśla, że chodzi też o wolność wyboru sposoby oszczędzania. A co z cyfrowym złotym? NBP ocenia potrzeby polskiego rynku w tym zakresie.

NBP wywołał burzę. Nam tłumaczy, o co chodzi z tą gotówką
Adam Glapiński, prezes NBP. (Wikimedia Commons, Piotr Malecki)

Narodowy Bank Polski chce na poziomie ustawy zagwarantować obowiązek akceptowania płatności gotówką - taką zmianę prawa zaproponował w ubiegłym tygodniu bank centralny. Oczywiście bank dopuszcza wyjątki: np. w Internecie, w punktach sprzedaży bez personelu czy w trakcie imprez masowych.

Propozycja NBP może dziwić. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem płatności elektroniczne, a w wielu krajach już niebawem mogą pojawić się nawet cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC).

W komentarzu przesłanym money.pl NBP zapewnia jednak, że nie zamierza walczyć z elektronicznymi płatnościami. Chce natomiast stworzyć możliwość wyboru, szczególnie osobom niezamożny i wykluczonym finansowo, a także zapewnić dostęp do emitowanych przez NBP banknotów i monet.

"Podejmując dyskusję w sprawie przyszłości gotówki dążymy do zachowania nieutrudnionego dostępu do emitowanych przez NBP banknotów i monet, w tym przede wszystkim zapewnienia powszechnej akceptacji płatności gotówkowych, nie wykluczając jednocześnie możliwości realizacji płatności elektronicznych” – wyjaśnia NBP.

Zobacz także: Energetyczne ubóstwo Polaków. Jak rząd ich wesprze?

Jeśli zaś chodzi o możliwość wyboru, bank centralny podkreśla, że chodzi nie tylko o wybór w zakresie sposobu dokonywania płatności, ale też sposobu, w jaki gromadzone są oszczędności.

Bank centralny wyjaśnia też, że wydarzenia ostatnich miesięcy związane z epidemią COVID-19 wymagały od NBP podjęcia stanowczych działań mających na celu zagwarantowanie społeczeństwu możliwości płatności także w formie gotówkowej. Jak twierdzi, dostęp do gotówki i jej powszechna akceptacja stanowią fundament bezpiecznego funkcjonowania infrastruktury państwa.

Cyfrowy złoty

A co z cyfrowym złotym? Czy NBP rozważa w ogóle możliwość wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC)? W wielu krajach trwają już badania w tym obszarze, a Chiny testują cyfrowego juana. Na razie bank centralny w Polsce ocenia potrzeby polskiego rynku w tym zakresie.

"NBP systematycznie analizuje postępy prac innych banków centralnych w kwestii CBDC oraz dokonuje oceny potrzeb rynku polskiego w tym zakresie. NBP bierze pod uwagę skutki emisji CBDC - prawne, technologiczne oraz ekonomiczne (dla funkcjonowania sektora bankowego, stabilności finansowej i prowadzonej polityki pieniężnej)” – czytamy.

Wcześniej pojawiła się informacja, że jeszcze w tym roku bank centralny opublikuje raport dotyczący analiz wprowadzenia na polski rynek CBDC.

Na początku pandemii słyszeliśmy apele, żeby ograniczyć płatności gotówką. Czy bank centralny nie obawia się, że większa możliwość płatności gotówką przyczyni się to do zwiększenia liczby zakażeń?

"Należy podkreślić, że informacje o rzekomym niebezpieczeństwie płynącym z faktu posługiwania się gotówką publikowane w pierwsze fazie pandemii przez WHO zostały szybko skorygowane przez tę organizację. Obecnie dostępne są liczne badania na świecie dementujące obawy, że banknoty czy monety w większym stopniu niż inne przedmioty mogą być źródłem transmisji wirusa, wyniki takich badań opublikował m.in. Bank Anglii” – wyjaśnia NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(232)
Polak
3 lata temu
A po co ta ustawa. Banknoty i monety są po to wytwarzane, żeby nimi płacić. Jeśli jakiś sprzedawca nie uznaje w Polsce polskich pieniędzy to należy uchwalić ustawę, zgodnie z którą można pozbawić go prawa prowadzenia działalności gospodarczej na terenie naszego kraju.
Rs..
3 lata temu
Sprawa jest prosta. W przypadku pieniądza ekektronicznego bardzo łatwo sprawdzić w jażdej chwili ile jest go w rynku (ile wyepitował go rząd). W przypaku pieniądza drukowanego nie da się tego policzyć, dokumenty o zleceniu wydruku pieniędzy można zgubić, różnie można szacować ilość pieniędzy niszczonych, trzymanych w "skarpecie" itd.
mig15
3 lata temu
Brawo, trzeba bronić obrotu gotówkowego, to jest wolność i nikt mnie nie będzie śledził 24h. Tylko żeby jeszcze to młodzi ludzie zrozumieli, którzy nie mieli do czynienia z normalnym życiem i światem, bez zbędnych nowinek.
maras
3 lata temu
coś się chyba dzieje za kulisami skoro tyle artykułów i wypowiedzi na temat gotówki, ciekawe co chcą nam wprowadzić
emerytka
3 lata temu
Wszyscy wielbiciele pieniądza , którego fizycznie NIE MA - OPAMIĘTAJCIE się !!!!! Przy jakimkolwiek zdarzeniu typu kłopoty z prądem , hakerstwo na poziomie jakiego nie znamy, albo i jaki już znamy - zostawia wszystkich bez grosza !!!!!!! Poza tym jest jeszcze podstawowa sprawa : jest wielu ludzi starych , samotnych , którzy wcale nie radzą sobie z obsługą nowoczesnej techniki ! NIKT nie ma prawa stawiać takich obywateli pod ścianą ! Żaden rząd nie może narzucać komuś , aby w najdrobniejszej sprawie musiał korzystać z pomocy , czasem obcych ludzi , bo sam nie da rady !!!! Jeśli rząd doprowadza do takiej sytuacji , znaczy , że jest przeciwko swym obywatelom . Nowoczesne sposoby niech służą tym , którzy potrafią i chcą z tego korzystać Reszta ma prawo poruszać się w tym świecie jaki znają !!!! Zapewnienie tego jest psim obowiązkiem każdego państwa ! Stawianie starego człowieka pod ścianą i przed następnym problemem jest nieludzkie !!! Myślę , że zacofany technologicznie Kaczyński rozumie to .
...
Następna strona