Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKO BP stratny przez decyzje RPP. Nawet 100 mln zł kwartalnie

18
Podziel się

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej mają ulżyć kredytobiorcom, ale dla banków oznaczają koszty. PKO BP szacuje, że kwartalnie jego wyniki będą niższe o 75-100 mln zł.

Zbigniew Jagiełło od lat stoi na czele PKO BP.
Zbigniew Jagiełło od lat stoi na czele PKO BP. (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)
bDzzYvxN

Obniżka stóp procentowych do rekordowo niskich poziomów to dla osób spłacających kredyty duża ulga. Oznacza bowiem spadek rat. To nie jedyne nowości. Oprócz tego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała ostatnio o zmianie parametrów rezerwy obowiązkowej banków.

Ani z jednego, ani z drugiego zadowolone nie są banki. PKO BP nie kryje, że zmiany będą mieć negatywny wpływ na wynik netto grupy. Szacuje, że kwartalnie mogą być niższe o 75-100 mln zł.

"Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach" - zastrzega bank.

bDzzYvxP
Zobacz także: Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

Oceniając wpływ koronawirusa na gospodarkę, bank spodziewa się obniżenia aktywności klientów, pogorszenia ich sytuacji finansowej i niższej sprzedaży produktów finansowych.

bDzzYvxV

"Grupa łagodzi sytuację części klientów m.in. poprzez ofertę zawieszenia na okres 3-6 miesięcy obsługi zadłużenia. Bank spodziewa się wzrostu kosztów ryzyka, którego skala jest obecnie trudna do wiarygodnego oszacowania" - czytamy dalej.

Bank i jego spółki zależne zapewniają, że zachowują dobrą sytuację płynnościową i kapitałową. Podkreślają tu istotną rolę NBP w zakresie skupu obligacji skarbowych, kredytu wekslowego oraz operacji repo.

Zdaniem banku, skala wpływu osłabienia złotego jest obecnie trudna do wiarygodnego oszacowania, ale może wpłynąć negatywnie na koszt ryzyka prawnego walutowych kredytów mieszkaniowych.

bDzzYvxW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDzzYvyq
Źródło:
KOMENTARZE
(18)
hanzel
10 miesięcy temu
To zupełnie normalne zjawisko. Nie ma się czemu dziwić. Odrobią w przyszłości.
nighter
10 miesięcy temu
Całe szczęście, że ostatnie miesiące PKO odnotowywało rekordowe zyski, teraz jest tzw górka i bank nie popadnie w tarapaty. Jednak co dobry zarząd to dobry zarząd.
scooby
10 miesięcy temu
PKO jest tak dobrze zarządzane, że na pewno będzie w stanie odrobić te straty. Wystarczy spojrzeć na ostatnie wyniki finansowe.
bDzzYvyr
anty
10 miesięcy temu
Ten kto wprowadził akcję lot do kraju powinien odpowiedzieć przed sądem.Za nasze pieniądze rozwleczono wirusa po całym kraju.Czy w tym rządzie ludzie zaczną myśleć.
niech
10 miesięcy temu
mnie drzwi ścisną - milionom Polaków grozi bankructwo, a oni martwią się że nie zarobią kolejnego miliarda. Skandal
...
Następna strona