Notowania

Przejdź na

PKO BP stratny przez decyzje RPP. Nawet 100 mln zł kwartalnie

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej mają ulżyć kredytobiorcom, ale dla banków oznaczają koszty. PKO BP szacuje, że kwartalnie jego wyniki będą niższe o 75-100 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zbigniew Jagiełło od lat stoi na czele PKO BP. (Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)

Obniżka stóp procentowych do rekordowo niskich poziomów to dla osób spłacających kredyty duża ulga. Oznacza bowiem spadek rat. To nie jedyne nowości. Oprócz tego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała ostatnio o zmianie parametrów rezerwy obowiązkowej banków.

Ani z jednego, ani z drugiego zadowolone nie są banki. PKO BP nie kryje, że zmiany będą mieć negatywny wpływ na wynik netto grupy. Szacuje, że kwartalnie mogą być niższe o 75-100 mln zł.

"Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach" - zastrzega bank.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

Oceniając wpływ koronawirusa na gospodarkę, bank spodziewa się obniżenia aktywności klientów, pogorszenia ich sytuacji finansowej i niższej sprzedaży produktów finansowych.

"Grupa łagodzi sytuację części klientów m.in. poprzez ofertę zawieszenia na okres 3-6 miesięcy obsługi zadłużenia. Bank spodziewa się wzrostu kosztów ryzyka, którego skala jest obecnie trudna do wiarygodnego oszacowania" - czytamy dalej.

Bank i jego spółki zależne zapewniają, że zachowują dobrą sytuację płynnościową i kapitałową. Podkreślają tu istotną rolę NBP w zakresie skupu obligacji skarbowych, kredytu wekslowego oraz operacji repo.

Zdaniem banku, skala wpływu osłabienia złotego jest obecnie trudna do wiarygodnego oszacowania, ale może wpłynąć negatywnie na koszt ryzyka prawnego walutowych kredytów mieszkaniowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pko bp, stopy procentowe, wyniki, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2020

antyTen kto wprowadził akcję lot do kraju powinien odpowiedzieć przed sądem.Za nasze pieniądze rozwleczono wirusa po całym kraju.Czy w tym rządzie ludzie … Czytaj całość

24-03-2020

niechmnie drzwi ścisną - milionom Polaków grozi bankructwo, a oni martwią się że nie zarobią kolejnego miliarda. Skandal

24-03-2020

JasioKto powiedział,że różne bankiery,łupiąc klienta, mają zarabiać taką kasę,która przeciętnemu zjadaczowi chleba nie mieści się w głowie?W dodatku bez … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)