Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polska w trzeciej dziesiątce rankingu UE. 15 proc. mieszkańców nie korzysta z internetu

5
Podziel się

Pomimo awansu o dwie pozycje, Polska ciągle jest poniżej średniej pod względem cyfryzacji gospodarki. Z badań KE wynika, że 15 proc. mieszkańców naszego kraju nie korzysta jeszcze z internetu, a niemal połowa społeczeństwa nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych.

KE przedstawiła najnowszy ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI).
KE przedstawiła najnowszy ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI). (Instagram)
bErNQywl

"W rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2020 rok na tle 28 państw członkowskich UE Polska plasuje się na 23. miejscu. W oparciu o dane sprzed pandemii wynik Polski uległ poprawie, podobnie jak średnia UE" - czytamy w raporcie Komisji Europejskiej.

Polska uzyskała w tym roku wynik na poziomie 45 pkt (wobec 40,7 pkt rok wcześniej). Tymczasem średnia dla UE to 52,6 pkt (poprzednio 49,4 pkt).

bErNQywn

Skąd awans Polski o dwa oczka w porównaniu z poprzednim rankingiem? Z badania wynika, że poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych w Polsce jest w dalszym ciągu najwyższy w skali UE, a ceny - bardzo konkurencyjne. Wysokie wyniki, jeżeli chodzi o zasięg stałych sieci o bardzo dużej przepływności oraz sieci 4G, przyczyniły się do poprawy ogólnego wyniku Polski w podkategorii "Łączność".

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Poprawiły się wyniki w dziedzinie cyfrowych usług publicznych, jednak nie wpłynęło to na zmianę pozycji Polski. Polska poprawiła swoje wyniki w zakresie stosowania wstępnie wypełnionych formularzy i realizacji usług przez internet, a pod względem korzystania z otwartych danych plasuje się powyżej średniej unijnej.

bErNQywt

"Wyniki te są jednak niwelowane przez słabsze wyniki w obszarze integracji technologii cyfrowej oraz korzystania z usług internetowych, z którymi to obszarami związanych jest najwięcej wyzwań. W szczególności 15 proc. ludności Polski nie korzysta jeszcze z internetu, a niemal połowa społeczeństwa wciąż nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych" - wskazują eksperci.

Na rynku jest coraz więcej specjalistów w dziedzinie ICT i absolwentów kierunków teleinformatycznych, ale ich liczba pozostaje poniżej średniej unijnej.

Zgodnie ze wskaźnikiem wykorzystania technologii cyfrowych, 60 proc. przedsiębiorstw charakteryzuje się bardzo niskim poziomem cyfryzacji (UE: 39 proc.), a jedynie 11 proc. z nich to przedsiębiorstwa w wysokim stopniu ucyfrowione (UE: 26 proc.).

bErNQywu

KE liczy na poprawę statystyk m.in. dzięki rządowemu Programowi Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. W przygotowaniu jest także nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2021-2027 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Strategia ta będzie obejmowała m.in. wsparcie na potrzeby rozwijania infrastruktury szerokopasmowej, e-usług (administracji elektronicznej i e-zdrowia), podstawowych i zaawansowanych umiejętności cyfrowych, podnoszenia kwalifikacji oraz zmiany kwalifikacji, a także zdobywania umiejętności potrzebnych w przyszłości.

"Patrząc perspektywicznie, jeśli chodzi o wskaźniki DESI, które są szczególnie istotne dla odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym przez COVID-19, Polska jest na zaawansowanym etapie wdrażania sieci o bardzo dużej przepływności" - wskazuje KE.

bErNQywv

Zauważa jednak, że "Polska nie dokonała jeszcze żadnego przydziału widma radiowego na potrzeby usług 5G. Podstawowe umiejętności cyfrowe pozostają na niskim poziomie w porównaniu ze średnią UE. Polska wykazuje stosunkowo słabe wyniki w zakresie cyfryzacji przedsiębiorstw i cyfrowych usług publicznych" - podsumowano.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErNQywO
telekomunikacja
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
brawo
rok temu
nic tylko sie cieszyć...niech społeczeństwo jeszcze zacznie wyłączać telewizory to może uwolnimy sie z tego ucisku plemienia z nad Jordanu...
ja
rok temu
Trzeba wysłać tych "niecyfrowych" na kurs HTML. Będą specjalistami.
Apage!
rok temu
Internet i kompetencje cyfrowe to zło. Dobrze, że tylu Polaków pozostaje nieskalanych w swej niewinności.
bErNQywP
zxcvxzc
rok temu
no to TVP przy braku konkurencji moze byc pewna swojej pozycji wsrod tych 15% twardego elektoratu. dobrze, ze czytac umieja, choc i to nie jest pewne.
Jajec lekko s...
rok temu
To jest najtwardszy z twardych elektorat obecnie rządzących...