Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Prezesi giełdowych spółek zarabiają coraz więcej

6
Podziel się:

W ciągu 10 lat przeciętne wynagrodzenie członków zarządu spółek, notowanych na warszawskiej giełdzie, poszło w górę o 40 proc. - wynika z najnowszego raportu Grand Thornton, opisanego przez "Rzeczpospolitą". To znacznie większy wzrost, niż w przypadku pensji innych pracowników. Płace szefów rosłynawet mimo pandemii.

Prezesi giełdowych spółek zarabiają coraz więcej
Pensje prezesów poszły w górę. (Flickr, 1Day Review (CC BY 2.0))

Jak wynika z raportu, w 2020 średnie roczne wynagrodzenie członka zarządu spółki to 673,5 tys. zł. To o 9 proc. więcej, niż w roku 2019 i o 41 proc. więcej, niż dekadę wcześniej.

Przeciętna spółka przeznaczała na płace zarządu w 2020 roku 2,8 mln złotych, uwzględniając wynagrodzenia zasadnicze, premie i prowizje.

Jeśli spojrzymy na wskaźnik realnego wzrostu pensji, uwzględniający inflację, to w ciągu ostatniego roku pensje urosły nie o 9 a o 5 proc. Z kolei w ujęciu 10-letnim wzrost będzie wynosił nie 41, a 16 proc.

Zobacz także: Inflacja bije kolejny rekord. "Ta liczba przeraża"

Pensje pracowników rosną wolniej

Jeśli spojrzymy na przeciętne pensje pozostałych pracowników, też zobaczymy wzrosty. Ale nieco wolniejsze. Nominalnie przeciętna płaca urosła od 2009 roku o 37 proc. Realnie o 12 proc.

W samym roku 2020 naznaczonym pandemicznym kryzysem i lockdownami, średnie wynagrodzenie, w ujęciu realnym, spadło.

Gdzie zarząd zarabia najlepiej

Jak wynika z badania Grand Thornton, najwięcej swoim zarządom płacą Amica, Comarch i CD Projekt. W każdej z tych spółek roczne wydatki na pensje dla szefów przekroczyły 20 mln złotych.

Z kolei najwyższą pensję w przeliczeniu na jednego członka zarządu wypłaciła spółka PCC Rokita: ponad 4,5 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
podatnik
2 lata temu
A o to przykład takiego nieprzemakalnego prezesa giełdowych spółek, która to nota bene powinna być już dawno zlikwidowana! Nazywa się Maciej Witucki, dr pośrednik sprzedał akcje TP po cenie 38PLN (Dzisiaj 6 PLN) , które wcześniej kupił za ich czyli francuzów pieniądze, następnie zarobki Zarządu i RN pomnożył przez 10, itd. Problemem jest to dlaczego Maciej Witucki mógł dopuszczać do katastrofy finansowej, spadku wartości firmy i braku dywidendy i za to nie wyleciał na zbity pysk? Dzisiaj zasiadając w fotelu Prezesa Konfederacji Lewiatan (otrzymanej z rąk tow. Henryki) naucza jak robić odpowiedzialny biznes? Co dopiero jest cwaniactwem! Jest to klasyczne kółko wzajemnej adoracji z podstawową zasadą(obowiązującą w polityce) dzisiaj ja jutro ty i tak się kręci a Akcjonariusze, wystarczy iść na pierwsze lepsze WZA i zobaczyć jak się traktuje Akcjonariuszy!
STS
2 lata temu
Solidurność, solidurność, solidurność. Precz z komuną!
Ela
2 lata temu
Szukam członka zarządu do spółki.
wzór cnót nie...
2 lata temu
Na podstawie jakich wskaźników wycenia się wartość ich pracy ?????? Niestety ludzie kiedyś nie wytrzymają i ........
Johny
2 lata temu
Mechanizm jest prosty, pozatrudniać swojaków, którzy są oddani partii i z pieniędzy firmowych zasponsorują kogo trzeba (np. konferencję za 200 tysięcy czy dla ojca dyrektora ), puszczą bardzo potrzebną reklamę za kilka milionów w TV PIS, no i jak trzeba będzie to z własnej krwawicy dadzą kasę na kampanię wyborczą biednego kandydata z PIS. A co najciekawsze to jak czas wyborczy to i ceny paliwa dopasują do kampanii wyborczej. Jednym słowem dla nich państwo to PIS i tak od 6 lat.