Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

NBP: Nie wszyscy tracą na podwyższaniu stóp procentowych. Banki zarobiły 4 mld zł

74
Podziel się:

"Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych NBP przyniosły bankom nawet około 4 mld zł dodatkowego zysku w skali roku" - oszacował Narodowy Bank Polski. Wpis o tym, jakie korzyści z podwyżki stóp procentowych mają banki komercyjne, znalazł się we wtorek po południu na Twitterze Biura Prasowego NBP.

NBP: Nie wszyscy tracą na podwyższaniu stóp procentowych. Banki zarobiły 4 mld zł
Prezes NBP Adam Glapiński (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Stopy procentowe wzrosły ostatnio dwukrotnie. W październiku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła referencyjną stopę procentową NBP do 0,5 proc. z 0,1 proc. w skali rocznej. Do jeszcze większej podwyżki doszło miesiąc później - wówczas główna stawka wzrosła o 0,75 pkt. proc. Zdaniem wielu analityków to nie koniec podwyżek, a powód jest oczywisty: wysoka inflacja w Polsce. Według najnowszego odczytu GUS, ta w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,7 proc.

Dla kredytobiorców podwyżki stóp procentowych oznaczają wyższe raty kredytów. Biuro prasowe NBP zwraca uwagę jednak na to, kto na nich zyskuje - mają to być banki komercyjne.

"Nie wszyscy tracą na podwyższaniu stóp procentowych. Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych NBP przyniosły bankom nawet około 4 mld zł dodatkowego zysku w skali roku. Każda dalsza podwyżka o 1 pkt proc. to kolejne kilka miliardów" - czytamy we wpisie zamieszczonym na Twitterze.

Podwyżka głównej stawki rzeczywiście oznacza proporcjonalny wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów. Droższe są więc nie tylko nowe kredyty, w górę idą raty już wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Ciekawa jest jednak retoryka, jaką posługuje się biuro prasowe NBP. Nie ma tu ani słowa o wysokiej inflacji, a stopy procentowe mają wpływ na jej poziom - podwyższenie stóp może wpłynąć na jej obniżenie.

Zanim Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyższenie stóp, była przez wielu ekonomistów krytykowana, że spóźnia się działaniem i niepotrzebnie czeka, przez co inflacja rośnie. Politykę pieniężną skrytykowało nawet 16 ekonomistów, w tym trzech byłych prezesów banku centralnego.

Dzień później Adam Glapiński, szef NBP, odniósł się do tego apelu podczas wystąpienia na Kongresie 590. Co znamienne, Glapiński skrytykował przy okazji analityków banków komercyjnych, którzy zabierali głos w mediach, mówiąc o potrzebie podwyższenia stóp procentowych (choć nikogo personalnie nie wymienił). Szef NBP zaznaczył, że tacy analitycy są pracownikami instytucji, które uruchamiają swoich pracowników, by walczyli o jak największy zysk.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Ekspert: Niestety, rząd na tym zyskuje. Grozi nam kolejne Amber Gold
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
Dawid
2 lata temu
ZArabiają nie tylko banki, ale i NBP. Rząd sam przez te wszystkie lata nakręcał hossę na rynku nieruchomości, a teraz wielkie zdziwienie.
Inflacja
2 lata temu
Banki w mediach reklamują tylko kredyty, logując się do banku mamy tylko ofertę na kredyty!!! A CO z ofertą na OSZCZĘDNOŚCI ??? Mnie uczono ,że jak stopy % rosną, to raty kredytów są wyższe, ale na lokatach też jest wyższy % !!! Jak stopy % spadają, to raty kredytów maleją i odsetki na lokatach też są mniejsze !!! A teraz działa to tylko w jedną stronę, bo banki mają przepisy prawa ??? BRAWO .... Polacy nie "głupki" i swój rozum mają.
miker
2 lata temu
No to my kredytobiorcy bardzo się cieszymy, że banki zarabiają... To bardzo Qźwa optymistyczne dla nas zwykłych obywateli!!! `
MichałKsiążę
2 lata temu
Jeśli banki zarabiają to tak jakby wszyscy tracili, chłop nie ogarnia. Powinien zamilknąć, przynajmniej nie będzie siał paniki.
Marek
2 lata temu
Oczywiście dać bankom, które wywołały już jeden kryzys przez chciwość potem były ratowane za nasze pieniądze teraz znów im dajemy. Co to ku... ma być niech teraz zwrócą te pieniądze. Tylko nas okradają i banki a przede wszystkim rządy!
...
Następna strona