Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

NBP: Nie wszyscy tracą na podwyższaniu stóp procentowych. Banki zarobiły 4 mld zł

68
Podziel się:

"Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych NBP przyniosły bankom nawet około 4 mld zł dodatkowego zysku w skali roku" - oszacował Narodowy Bank Polski. Wpis o tym, jakie korzyści z podwyżki stóp procentowych mają banki komercyjne, znalazł się we wtorek po południu na Twitterze Biura Prasowego NBP.

NBP: Nie wszyscy tracą na podwyższaniu stóp procentowych. Banki zarobiły 4 mld zł
Prezes NBP Adam Glapiński (East News, Jacek Dominski/REPORTER)
bFemosMl

Stopy procentowe wzrosły ostatnio dwukrotnie. W październiku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła referencyjną stopę procentową NBP do 0,5 proc. z 0,1 proc. w skali rocznej. Do jeszcze większej podwyżki doszło miesiąc później - wówczas główna stawka wzrosła o 0,75 pkt. proc. Zdaniem wielu analityków to nie koniec podwyżek, a powód jest oczywisty: wysoka inflacja w Polsce. Według najnowszego odczytu GUS, ta w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,7 proc.

Dla kredytobiorców podwyżki stóp procentowych oznaczają wyższe raty kredytów. Biuro prasowe NBP zwraca uwagę jednak na to, kto na nich zyskuje - mają to być banki komercyjne.

"Nie wszyscy tracą na podwyższaniu stóp procentowych. Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych NBP przyniosły bankom nawet około 4 mld zł dodatkowego zysku w skali roku. Każda dalsza podwyżka o 1 pkt proc. to kolejne kilka miliardów" - czytamy we wpisie zamieszczonym na Twitterze.

bFemosMn

Podwyżka głównej stawki rzeczywiście oznacza proporcjonalny wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów. Droższe są więc nie tylko nowe kredyty, w górę idą raty już wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Ciekawa jest jednak retoryka, jaką posługuje się biuro prasowe NBP. Nie ma tu ani słowa o wysokiej inflacji, a stopy procentowe mają wpływ na jej poziom - podwyższenie stóp może wpłynąć na jej obniżenie.

Zanim Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyższenie stóp, była przez wielu ekonomistów krytykowana, że spóźnia się działaniem i niepotrzebnie czeka, przez co inflacja rośnie. Politykę pieniężną skrytykowało nawet 16 ekonomistów, w tym trzech byłych prezesów banku centralnego.

bFemosMt

Dzień później Adam Glapiński, szef NBP, odniósł się do tego apelu podczas wystąpienia na Kongresie 590. Co znamienne, Glapiński skrytykował przy okazji analityków banków komercyjnych, którzy zabierali głos w mediach, mówiąc o potrzebie podwyższenia stóp procentowych (choć nikogo personalnie nie wymienił). Szef NBP zaznaczył, że tacy analitycy są pracownikami instytucji, które uruchamiają swoich pracowników, by walczyli o jak największy zysk.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Ekspert: Niestety, rząd na tym zyskuje. Grozi nam kolejne Amber Gold
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFemosMO
gospodarka
banki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
marek
1 tyg. temu
Ale te banki pazerne mogłyby się dołożyć na Caritas albo Radio a już zwłaszcza te "polskie".Bo są takie prawda?
Jukus
2 tyg. temu
Oni we mnie cios to ja w nich cios, czyli zabrałem wszystkie oszczędności z banku !!!
kiks
2 tyg. temu
No pewno, przecież oprocentowanie depozytów dalej jest zerowe a w Pekao SA nawet ujemne...okrada nas rząd wespół z bankami
bFemosMP
wqRW
2 tyg. temu
A może tak wzorem ''zachodu'' odciąć banki od możliwości [podwyżek rat ze względu na rozbujany wibor? Tam każde oprocentowanie jest stałe i przez 30 lat wiesz jaką ratę płacisz, chyba, że decydujesz się na remortgage... Ale wtedy to Ty na tym najwiecej zyskujesz... U nas banki pod rękę z nierządem pisu okradają obywateli w biały dzień, śmiejąc im się w twarz!
gość
2 tyg. temu
bezczelni! to ma być walka z inflacją jak ludzie mają gorzej
...
Następna strona