Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Produkcja samochodów praktycznie stanęła. Spadła o 99 procent

104
Podziel się

Koronawirus sprawił, że wiele branż stanęło. Dotyczy to m.in. motoryzacji. W kwietniu z taśmy zjechało zaledwie około 400 samochodów osobowych.

GUS podsumował produkcję aut w kwietniu.
GUS podsumował produkcję aut w kwietniu. (Flickr)
bErbYqcB

Produkcja samochodów osobowych wyniosła 0,4 tys. sztuk w kwietniu 2020 - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystyczny (GUS). To oznacza, że w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku spadła o 99 proc.

Oczywiście głównym winowajcą jest koronawirus, a dokładniej zamrożenie gospodarki z nim związane. Z tym wiąże się także spadek popytu na nowe samochody.

bErbYqcD

Oczywiście to przejściowa sytuacja, ale bardzo mocno rzutuje na dotychczasowe statystyki produkcji od początku roku. Przez pierwsze cztery miesiące z taśmy zjechało w Polsce około 100 tys. aut - o nieco ponad jedną trzecią mniej niż rok wcześniej.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Powyższe dane dotyczą tylko aut osobowych. Nieco lepiej wyglądają liczby dotyczące ciężarówek i pojazdów transportu publicznego (np. autobusów). Produkcja tych pierwszych spadła w kwietniu o 91,5 proc. i o 37 proc. w okresie od stycznia do kwietnia. W drugim przypadku spadki wyniosły odpowiednio 45 proc. i 27 proc.

bErbYqcJ

Niepokoi nie tylko produkcja, ale i sprzedaż aut. W Europie Zachodniej, gdzie problem przybrał na sile wcześniej niż w Polsce, spadki były dramatyczne. Według danych przedstawionych przez "Automotive News Europe", sprzedaż w hiszpańskich salonach spadła w marcu o 69 proc. Francuscy dealerzy zanotowali w marcu wynik niższy o 72 proc. We Włoszech, o których najczęściej mówiło się w kontekście koronawirusa, sprzedaż nowych samochodów spadła aż o 85 proc.

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Dane na temat rejestracji samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t opublikował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. W marcu w Polsce nabywców znalazło 33 985 nowych samochodów. To o 40 proc. mniej niż w marcu 2019 roku i o 21 proc. mniej niż w lutym 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErbYqcK

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErbYqde
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(104)
Jarek
rok temu
Czego płaczecie. Będziecie mieli przecież "kiełbasę wyborczą" czyli 1000+ (czytaj Wakacje+). Zapomniałem, przepraszam. Oni się właśnie z tego wycofują. Nie martwcie się. Temat powróci jak pis ogłosi termin kolejnych wyborów i kiełbasa wyborcza również wróci. A teraz to figa z makiem od specjalistów z marketingu pisu.
DRIVER
rok temu
Nie ma popytu, nie trzeba produkować. Z jednej strony rzekoma troska o ekologię, z drugiej gadanie o starych samochodach, które najlepiej byłoby wymieniać na nowe po pierwszym tankowaniu. Wszystko, żeby wypchnąć buble, których nikt nie chce.
fewefe
rok temu
no to bedą duze promocje na te z tego roku hehe
bErbYqdf
Rafał
rok temu
Za dwadzieścia lat auto z kwietnia 2020 będzie unikatowe, albo i kolekcjonerskie niezależnie od modelu i marki
beata-kulka3
rok temu
koniec z PISem...ruinuja nas
...
Następna strona