Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Produkcja samochodów praktycznie stanęła. Spadła o 99 procent

Koronawirus sprawił, że wiele branż stanęło. Dotyczy to m.in. motoryzacji. W kwietniu z taśmy zjechało zaledwie około 400 samochodów osobowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
GUS podsumował produkcję aut w kwietniu.

Produkcja samochodów osobowych wyniosła 0,4 tys. sztuk w kwietniu 2020 - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystyczny (GUS). To oznacza, że w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku spadła o 99 proc.

Oczywiście głównym winowajcą jest koronawirus, a dokładniej zamrożenie gospodarki z nim związane. Z tym wiąże się także spadek popytu na nowe samochody.

Oczywiście to przejściowa sytuacja, ale bardzo mocno rzutuje na dotychczasowe statystyki produkcji od początku roku. Przez pierwsze cztery miesiące z taśmy zjechało w Polsce około 100 tys. aut - o nieco ponad jedną trzecią mniej niż rok wcześniej.

1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Powyższe dane dotyczą tylko aut osobowych. Nieco lepiej wyglądają liczby dotyczące ciężarówek i pojazdów transportu publicznego (np. autobusów). Produkcja tych pierwszych spadła w kwietniu o 91,5 proc. i o 37 proc. w okresie od stycznia do kwietnia. W drugim przypadku spadki wyniosły odpowiednio 45 proc. i 27 proc.

Niepokoi nie tylko produkcja, ale i sprzedaż aut. W Europie Zachodniej, gdzie problem przybrał na sile wcześniej niż w Polsce, spadki były dramatyczne. Według danych przedstawionych przez "Automotive News Europe", sprzedaż w hiszpańskich salonach spadła w marcu o 69 proc. Francuscy dealerzy zanotowali w marcu wynik niższy o 72 proc. We Włoszech, o których najczęściej mówiło się w kontekście koronawirusa, sprzedaż nowych samochodów spadła aż o 85 proc.

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Dane na temat rejestracji samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t opublikował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. W marcu w Polsce nabywców znalazło 33 985 nowych samochodów. To o 40 proc. mniej niż w marcu 2019 roku i o 21 proc. mniej niż w lutym 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo, produkcja, samochody, gus
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2020

Tomek1Koszt produkcji to 30 procent ceny salonowej. Auta są za drogie. Jeżdżę autem za 10 tysięcy i jest lepsze od niejednego nowego. A jeszcze przy tych … Czytaj całość

28-05-2020

maxObniżcie ceny to sprzedaż wzrośnie...

28-05-2020

ZUOSpokojnie, nie zabraknie. Pod Ingolstadt pola pełne poparkowanych nowych Audi, których chyba nikt nie chce kupić.

Rozwiń komentarze (104)