Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Przejęcie Idea Banku. Potężne wsparcie dla Pekao

80
Podziel się

W związku z przejęciem należącego do Leszka Czarneckiego Idea Banku państwowy bank Pekao dostanie 193 mln zł wsparcia z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przejęcie Idea Banku. Potężne wsparcie dla Pekao
Pekao dostanie 193 mln zł wsparcia z BFG. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDJjtGRN

Wsparcie ma na celu pokrycie różnicy między wartością przejmowanych zobowiązań Idea Banku i wartością przejmowanych praw majątkowych tego banku.

W czwartek po południu Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) poinformował, że 3 stycznia państwowy bank Pekao przejmie Idea Bank. Jest to "wymuszona restrukturyzacja" z związku ze złą sytuacją kapitałową należącą do Czarneckiego banku.

Niedługo po ogłoszeniu decyzji BFG zapowiedział, że maksymalna kwota dotacji dla Pekao w związku z przejęciem Idea Banku wyniesie do 218 mln zł.

bDJjtGRP
Zobacz także: Pekao przejmuje Idea Bank. "Płakać będą ci, którzy mieli akcje"

Warto zaznaczyć, że Pekao nie przejmie wszystkich aktywów Idea Banku. Wśród wyłączeń znajdują się m.in. roszczenia związane z dystrybucją przez Idea Banku obligacji GetBack.

W ramach przymusowej restrukturyzacji gwarancji pokrycia ewentualnych strat udziela BFG. Jeżeli zatem klient Idea Banku przestanie spłacać kredyt, np. z powodu trudnej sytuacji związanej z pandemią, gwarancja pokrycia strat powoduje, że nie będzie miało to negatywnego efektu finansowego na Pekao.

bDJjtGRV

- My jako bank, który zdecydował się na przejęcie Idea Banku, nie mieliśmy okazji poznać w 100 proc. sytuacji Idea Banku - powiedzieli przedstawiciele banku podczas konferencji w czwartek.

- W przypadku, kiedy będą jakieś nieoczekiwane straty czy to na portfelu kredytowym, czy ze względu na przeszłą działalność Idea Banku, wówczas ewentualne straty z tego tytułu, których nie założyliśmy w ocenie tej transakcji, zostaną pokryte – dodali.

Jak zaznaczyli przedstawiciele Pekao, istotnym elementem tej transakcji było to, żeby Pekao nie brało na siebie ryzyk kredytowych, których nie wytworzyło. Ocenili też, że Pekao skorzysta na przejęciu - wartość portfela kredytowego dla małych i mikro przedsiębiorstw wzrośnie o 50 proc. Bank Leszka Czarneckiego ma bowiem ok. 200 tys. klientów w tym segmencie.

Leszek Czarnecki zapowiada złożenie odwołania od decyzji BFG. Odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ma zostać złożone w poniedziałek, poinformował główny akcjonariusz Idea Banku. Ocenił, że decyzja BFG jest pogwałceniem prawa. Biznesmen planuje także pozwać członków zarządu Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJjtGSq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
Synergie
2 miesiące temu
I tak każdy posiadacz konta bankowego dorzuci się do tej wiekopomnej transakcji, która niewątpliwie ma sens ekonomiczny, choć głęboko ukryty, podobnie jak kupno gazet przez Orlen.
Mafia PiS
2 miesiące temu
Następna afera mafijna....
a to ci heca
2 miesiące temu
ja tu widzę działania PIS-u w stylu Putina , on robi tak samo ! czyli okrada bogatych i bierze sobie !
bDJjtGSr
Daniel
2 miesiące temu
Tak się w Polsce kradnie banki.
ALEX
2 miesiące temu
BIORĄ BO IM SIE NALEŻY
...
Następna strona