Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

Przejęcie Idea Banku. Potężne wsparcie dla Pekao

79
Podziel się:

W związku z przejęciem należącego do Leszka Czarneckiego Idea Banku państwowy bank Pekao dostanie 193 mln zł wsparcia z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przejęcie Idea Banku. Potężne wsparcie dla Pekao
Pekao dostanie 193 mln zł wsparcia z BFG. (money.pl, Rafał Parczewski)

Wsparcie ma na celu pokrycie różnicy między wartością przejmowanych zobowiązań Idea Banku i wartością przejmowanych praw majątkowych tego banku.

W czwartek po południu Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) poinformował, że 3 stycznia państwowy bank Pekao przejmie Idea Bank. Jest to "wymuszona restrukturyzacja" z związku ze złą sytuacją kapitałową należącą do Czarneckiego banku.

Niedługo po ogłoszeniu decyzji BFG zapowiedział, że maksymalna kwota dotacji dla Pekao w związku z przejęciem Idea Banku wyniesie do 218 mln zł.

Zobacz także: Pekao przejmuje Idea Bank. "Płakać będą ci, którzy mieli akcje"

Warto zaznaczyć, że Pekao nie przejmie wszystkich aktywów Idea Banku. Wśród wyłączeń znajdują się m.in. roszczenia związane z dystrybucją przez Idea Banku obligacji GetBack.

W ramach przymusowej restrukturyzacji gwarancji pokrycia ewentualnych strat udziela BFG. Jeżeli zatem klient Idea Banku przestanie spłacać kredyt, np. z powodu trudnej sytuacji związanej z pandemią, gwarancja pokrycia strat powoduje, że nie będzie miało to negatywnego efektu finansowego na Pekao.

- My jako bank, który zdecydował się na przejęcie Idea Banku, nie mieliśmy okazji poznać w 100 proc. sytuacji Idea Banku - powiedzieli przedstawiciele banku podczas konferencji w czwartek.

- W przypadku, kiedy będą jakieś nieoczekiwane straty czy to na portfelu kredytowym, czy ze względu na przeszłą działalność Idea Banku, wówczas ewentualne straty z tego tytułu, których nie założyliśmy w ocenie tej transakcji, zostaną pokryte – dodali.

Jak zaznaczyli przedstawiciele Pekao, istotnym elementem tej transakcji było to, żeby Pekao nie brało na siebie ryzyk kredytowych, których nie wytworzyło. Ocenili też, że Pekao skorzysta na przejęciu - wartość portfela kredytowego dla małych i mikro przedsiębiorstw wzrośnie o 50 proc. Bank Leszka Czarneckiego ma bowiem ok. 200 tys. klientów w tym segmencie.

Leszek Czarnecki zapowiada złożenie odwołania od decyzji BFG. Odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ma zostać złożone w poniedziałek, poinformował główny akcjonariusz Idea Banku. Ocenił, że decyzja BFG jest pogwałceniem prawa. Biznesmen planuje także pozwać członków zarządu Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
Lech
3 lata temu
Mogą dać gratis kasę Pekao a nie mogli dać kredytu Idei?
brawo PEAKO
3 lata temu
pozazdrościć posiadaczom akcji PEKAO... 14 mld zł majątku na plus! i to bez trefnych aktywów! plus 193 mln zł na "strawienie"... ale będzie się działo po pierwszym szoku ;)... z 60 zł pewne pofrunie na 75!
aka
3 lata temu
Nie chcę być w skórze tych, co za 3 lata przejmą stery władzy, przecież te 7 lat pis, to jakiś matrix geopolityczny
POlucjant
3 lata temu
Pan Czarnecki za granicą ma w d.....alekim poważaniu pracowników oraz klientów mógł dokapitalizować Bank ale....wolał się giertychować......
Zorba
3 lata temu
Następne bezprawie koiedy to się skończy?
...
Następna strona