Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Przełom w sprawie Evergrande. Agencja Fitch mówi o "ograniczonej" niewypłacalności

7
Podziel się:

Evergrande, czyli chiński gigant z branży deweloperskiej, nie płaci wielomilionowych zobowiązań. Eksperci agencji ratingowej Fitch stracili cierpliwość i mówią już oficjalnie o częściowej niewypłacalności. Brytyjski dziennik Financial Times określa to przełomowym momentem. Próby ratowania dewelopera podejmuje rząd i bank centralny.

Przełom w sprawie Evergrande. Agencja Fitch mówi o "ograniczonej" niewypłacalności
Chiński gigant Evergrande stoi na krawędzi bankructwa (GETTY, Barcroft Media)

Od pierwszych informacji na temat poważnych kłopotów finansowych największego dewelopera na świecie - chińskiego Evergrande minęło już wiele miesięcy. Ciągle w tym kontekście pada pytanie: czy to jedna z tych firm, która jest "za duża, aby upaść"?

Po tym, jak w tym tygodniu obligacje Evergrande zanurkowały do rekordowo niskich poziomów, deweloper i władze w Pekinie dały jasno do zrozumienia, że firma zmierza do jednej z największych w Chinach restrukturyzacji zadłużenia, żeby tylko nie zbankrutować. To miałoby fatalne konsekwencje nie tylko w Chinach.

Agencje ratingowe nie ogłosiły jeszcze oficjalnej niewypłacalności Evergrande, ale np. S&P wskazała we wtorek, że niewypłacalność firmy jest "nieunikniona". W czwartek za to mocny komunikat wydała agencja Fitch, oznaczając dewelopera jako firmę z "ograniczoną niewypłacalnością".

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Przełom w sprawie Evergrande

Brytyjski dziennik Financial Times wskazuje, że agencja Fitch jako pierwsza obniżyła rating chińskiego dewelopera i ogłosiła, że zagraniczne obligacje China Evergrande są praktycznie "śmieciowe" i z nich nie odzyska się pieniędzy.

Financial Times określa to nawet przełomowym momentem. Przypomina, że Evergrande, którego zobowiązania przekraczają 300 mld dolarów, nie dotrzymał poniedziałkowego terminu spłaty odsetek z obligacji na łączną kwotę 82,5 mln dolarów.

Fitch podaje, że spółka nie odpowiedziała na prośbę o potwierdzenie płatności odsetek, więc zakłada, że nie zostały one zrealizowane.

Do tej pory ani spółka, ani chiński rząd nie potwierdziły, że Evergrande nie wywiązuje się ze swoich długów, choć sami przedstawiciele dewelopera mówili ostatnio, że "nie ma gwarancji", że będą w stanie spłacać swoje zobowiązania w związku z procesem restrukturyzacji firmy.

Próby ratowania Evergrande

Świadomy trudnej sytuacji jest chiński bank centralny (odpowiednik naszego NBP), który w tym tygodniu wypuścił na rynek 188 mld dolarów. Kwota ta ma zasilić system finansowy, tak by nie doszło do problemów z płynnością wynikających z kryzysu.

Tymczasem zagraniczne media donoszą, że prezes Evergrande opiera się sprzedaży części aktywów dewelopera, dzięki czemu mógłby spłacić część należności. Zamiast tego lobbuje na rzecz większego wsparcia ze strony banków państwowych.

Evergrande ma prawie 800 projektów w całych Chinach, z których wiele finansowanych jest z zaliczek wpłacanych przez nabywców domów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
kaczkacwaniac...
2 lata temu
W końcu w Chinach nie same sukcesy ale glapa i tak ich przebija bo robi problemy dla setki tysięcy kredytobiorców hipotecznych, co tam jeden developer
Brootal
2 lata temu
Takiego Huia jak Pan Hui zwróci Wam Wasze długi! ;)
u nas tez
2 lata temu
banieczka zacznie pekac jak inwestory podlicza mini ratke W nocie datowanej na 8 grudnia Goldman Sachs w grudniu spodziewa się dalszego wzrostu inflacji w Polsce, a następnie jej stopniowego spadku. W związku w tym w kolejnych oczekuje dalszego wzrostu stóp NBP do poziomu 3,0 proc. na początku przyszłego roku. W ocenie GS RPP jest mocno skupiona na opanowaniu inflacji pomimo pogorszenia sytuacji pandemicznej w naszym kraju, która stanowi czynnik ryzyka dla wzrostu gospodarczego.
Zenek
2 lata temu
"Inwestorzy" spoza Chin i tak nie zobaczą ani centa, to już pewne.
Pęc
2 lata temu
No to banieczka niedługo pęknie i się rozleje na cały świat.