Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Rekordowy spadek inwestycji w branży naftowej. Koronawirus krzyżuje plany

2
Podziel się

Zamknięcie światowej gospodarki w związku z epidemią koronawirusa ma ogromny wpływ na branżę naftową. Jak prognozują eksperci, spadek popytu na ropę będzie skutkował rekordowym zmniejszeniem inwestycji.

Branża naftowa ogranicza inwestycje.
Branża naftowa ogranicza inwestycje. (Flickr)
bErHssqJ

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) prognozuje, że w 2020 roku wartość inwestycji w sektorze energii spadnie o około 20 proc., czyli około 400 mld dolarów.

- Byłaby to rekordowa zniżka, wynikająca przede wszystkim z pandemii koronawirusa, która wywróciła globalną gospodarkę do góry nogami - wskazuje Dorota Sierakowska, ekspertka rynku surowców w Domu Maklerskim BOŚ.

bErHssqL

Wskazuje, że w 2019 roku inwestycje w sektorze energii miały wartość aż 1,8 bln dolarów. Jeszcze na początku bieżącego roku szacowano, że tegoroczny wzrost wartości inwestycji sięgnie 2 proc., co byłoby największą zwyżką od 6 lat. Koronawirus jednak zupełnie zmienił rzeczywistość na rynku energii, w tym na rynku ropy naftowej.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

- Te informacje nie mają bezpośredniego przełożenia na ceny ropy naftowej dzisiaj, jednak wpływają na długoterminowe perspektywy dla notowań tego surowca. Drastyczny spadek inwestycji może sprawić, że o ile teraz trwa walka z nadwyżką na rynku ropy naftowej, to w przyszłości szala może przechylić się na drugą stronę i na rynku ropy pojawi się deficyt - komentuje Sierakowska.

bErHssqR

Bieżący tydzień na razie nie przynosi większych zmian cen ropy naftowej. Na giełdzie w Nowym Jorku oscyluje w okolicy 34 dolarów za baryłkę. Notowania utrzymują się na poziomach najwyższych od ponad dwóch miesięcy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErHssqS

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErHssrm
inwestycje
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
xy
11 miesięcy temu
Rosja, Chiny i parę innych państw przestały używać dolara w rozliczeniach za ropę. Spadek akcji amerykańskiego przemysłu naftowego ( czyt. gaz łupkowy ) to skutek tego posunięcia. USA nie mogą już sterując dolarem utrzymać się na szczycie rynku naftowego. Sił wojskowych wystarczy na Libię, Irak ale na Rosję, chiny i Indie już nie.
fsdf
rok temu
Obniżyć pensje, zmniejszyć dywidendy i pieniądze na inwestycje będą