Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekordowy spadek inwestycji w branży naftowej. Koronawirus krzyżuje plany

Zamknięcie światowej gospodarki w związku z epidemią koronawirusa ma ogromny wpływ na branżę naftową. Jak prognozują eksperci, spadek popytu na ropę będzie skutkował rekordowym zmniejszeniem inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Branża naftowa ogranicza inwestycje.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) prognozuje, że w 2020 roku wartość inwestycji w sektorze energii spadnie o około 20 proc., czyli około 400 mld dolarów.

- Byłaby to rekordowa zniżka, wynikająca przede wszystkim z pandemii koronawirusa, która wywróciła globalną gospodarkę do góry nogami - wskazuje Dorota Sierakowska, ekspertka rynku surowców w Domu Maklerskim BOŚ.

Wskazuje, że w 2019 roku inwestycje w sektorze energii miały wartość aż 1,8 bln dolarów. Jeszcze na początku bieżącego roku szacowano, że tegoroczny wzrost wartości inwestycji sięgnie 2 proc., co byłoby największą zwyżką od 6 lat. Koronawirus jednak zupełnie zmienił rzeczywistość na rynku energii, w tym na rynku ropy naftowej.

1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

- Te informacje nie mają bezpośredniego przełożenia na ceny ropy naftowej dzisiaj, jednak wpływają na długoterminowe perspektywy dla notowań tego surowca. Drastyczny spadek inwestycji może sprawić, że o ile teraz trwa walka z nadwyżką na rynku ropy naftowej, to w przyszłości szala może przechylić się na drugą stronę i na rynku ropy pojawi się deficyt - komentuje Sierakowska.

Bieżący tydzień na razie nie przynosi większych zmian cen ropy naftowej. Na giełdzie w Nowym Jorku oscyluje w okolicy 34 dolarów za baryłkę. Notowania utrzymują się na poziomach najwyższych od ponad dwóch miesięcy.

(money.pl)
(Fot: money.pl)

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: ropa naftowa, inwestycje, wiadomości, giełda, surowce
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2020

fsdfObniżyć pensje, zmniejszyć dywidendy i pieniądze na inwestycje będą

Rozwiń komentarze (1)