Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ropa naftowa wyraźnie tanieje. Cena baryłki najniższa od maja

8
Podziel się

To już czwarty dzień z rzędu, gdy na największych światowych giełdach tanieje ropa naftowa. Inwestorzy spodziewają się spadku popytu na paliwa w związku z restrykcjami epidemicznymi wprowadzanymi w różnych krajach.

Ropa naftowa wyraźnie tanieje. Cena baryłki najniższa od maja
Paliwo na stacjach może być tańsze, bo w dół idą ceny ropy naftowej. (autokult, wp.pl)
bEgQeQKt

Kierowcy na stacjach paliw za te same pieniądze mogą obecnie zatankować więcej paliwa niż jeszcze kilka tygodni temu. Ceny spadają i ten sam trend widać na światowym rynku ropy naftowej.

W poniedziałek w południe na giełdzie w Londynie baryłka ropy kosztowała około 37 dolarów, a więc o blisko 2 proc. mniej niż w piątek. A jeszcze w połowie października notowania przekraczały 43 dolary. Inna odmiana surowca na giełdzie w Nowym Jorku spadła w tym czasie z ponad 41 dolarów do niecałych 35 dolarów.

bEgQeQKv

Tym samym notowania ropy znalazły się na najniższym poziomie od maja. Większość z tej kilkunastoprocentowej przeceny przypadła na ubiegły tydzień. Skąd to przyspieszenie?

Ropa naftowa ma za sobą najgorszy miesiąc od marca tego roku w związku z rosnącymi obawami o popyt na paliwo w regionach najbardziej dotkniętych pandemią oraz ze wzrostem produkcji w Libii - komentuje sytuację Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych w Saxo Banku. Dodaje, że zapasy ropy w USA rosną szybciej od oczekiwań.

Zobacz także: Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas będzie kosztować

- Presja na notowania ropy ma ścisły związek z pogarszającymi się perspektywami popytu na ropę naftową, wynikającymi z drugiej fali pandemii. W niektórych krajach powrócił całkowity lockdown, w wielu innych jego wprowadzenie jest raczej kwestią czasu - zauważa Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego BOŚ.

bEgQeQKB

Ekspertka rynku surowców wskazuje, że to oznacza, iż popyt na paliwa będzie mniejszy niż oczekiwano jeszcze parę tygodni temu. O ile spodziewano się drugiej fali pandemii, to jej skala jest większa niż zakładano.

A to nie jedyny czynnik ciągnący ceny w dół. Presję wywołuje także wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC oraz w Stanach Zjednoczonych. W minionym tygodniu liczba funkcjonujących wiertni ropy i gazu ziemnego w USA wzrosła o 9 do poziomu 296.

- To oznacza, że październik był już trzecim z rzędu miesiącem wzrostu liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy i gazu w USA. Październikowy wzrost wyniósł łącznie 35 wiertni - wylicza Sierakowska.

bEgQeQKC

Co dzieje się w krajowych rafineriach? Ceny paliw w ostatnich dniach bardzo zauważalnie spadły - informują eksperci e-petrol.pl. Dodają jednak, że zmiany spadkowe z tego powodu nie będą zapewne jeszcze mocno odbijać się na rynku detalicznym.

Średnia cena benzyny Pb95 na stacjach wynosi około 4,39 zł. W wersji Pb98 litr kosztuje 4,74 zł. Za olej napędowy trzeba dać około 4,29 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgQeQKW
giełda
wiadomości
surowce
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
PRLbis
6 miesięcy temu
ha ha ha ..i mamy model pis-owski gospodarki ...ceny ropy na swiecie lecą w dół a w Polsce lecą w górę...ciekawe prawo ekonomii - chyba Nobel się szykuje dla sterników w pis-owskim rządzie ..Nobel - katolicki
przykre ale p...
7 miesięcy temu
Dla kierowców to dramat bo każdy chce dziś tankować wysokiej jakości paliwo po 7,50 - 8,20 za litr a proponuje się mu marnej jakości opary po 4,12 za litr i dlatego na polskich stacjach często dochodzi do buntów i pyskówek kierowców wobec kasjerów
>>>>
7 miesięcy temu
37$ za barylkę a ON 4. 29 zl podczas ataku na irak baryłka ropy kosztowala 145$ a ON 3.40 zl może to ktoś logicznie wytłumaczyć ?????? ja myślę że za SLD mniej nas okradali PIS to banda nieudaczników którzy za swe błędy obarczasą nas podwyżkami w podatkach !!!!!!!!!!!
bEgQeQKX
zdrowy wół
7 miesięcy temu
gdzie te niższe ceny? albom ślepy.
Sprytny
7 miesięcy temu
W Polsce jak na razie widać w detalu tylko wzrosty. Ceny z giełd paliw nie przekładają się chwilowo na nasz rynek.