Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

RPP podnosi stopy procentowe. Reakcja walut i giełdy stanowcza, ale krótkotrwała

Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej nie daje o sobie zapomnieć. Stopy procentowe wzrosły dwa razy mocniej, niż przewidywali ekonomiści. To skutkowało zdecydowaną reakcją rynków finansowych. Błyskawicznie złoty się umocnił, a kursy euro i dolara spadły. W górę poszły notowania na giełdzie. Taki stan nie trwał jednak zbyt długo.

RPP podnosi stopy procentowe. Reakcja walut i giełdy stanowcza, ale krótkotrwała
Podwyżka stóp procentowych zaskoczyła rynki finansowe (Adobe Stock, kasto)

Gdy wydawało się, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest znowu przewidywalna i można oczekiwać podwyżki stóp procentowych o 0,5 pkt proc., wróciła do zaskakiwania inwestorów. W środę podniosła oprocentowanie dwukrotnie mocniej - o 1 pkt proc. Główna stawka wynosi obecnie 4,5 proc.

W komunikacie po posiedzeniu RPP czytamy, że ciągle dużym problemem jest w Polsce inflacja. I to walka z nią jest głównym powodem zdecydowanych działań bankierów. Wysokie stopy procentowe mają ten proces wyhamować.

Co na to wszystko rynki finansowe? Zaskakująco odważny ruch RPP znalazł odzwierciedlenie w notowaniach walut i akcji na warszawskiej giełdzie. Doszło do dużych wahań, które jednak dość szybko ustały i wszystko wróciło do stanu sprzed ogłoszenia decyzji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tarcza antyputinowska" wspomoże gospodarkę? Ekspert: Trzeba się wziąć do roboty

Decyzja RPP. Pierwsza reakcja - pozytywne zaskoczenie

W pierwszym momencie wyraźnie umocnił się złoty. Kurs euro w ciągu chwili spadł z 4,65 do 4,62 zł. Równolegle dolar staniał z 4,26 do 4,22 zł.

"Podwyżka, stóp procentowych o 1 pkt proc. jest dobrą decyzją i tak też odebrał ją rynek, umacniając złotego w dniu, kiedy widoczna jest globalna awersja do ryzyka" - powiedział PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień.

"Dzisiejsza decyzja RPP zaskoczyła. Osobiście uważałem, że dojdzie do podwyżki o 0,75 pkt proc., ale sądzę, że podniesienie stóp o 1 pkt proc. jest na ten moment dobrą decyzją. Do tej pory było tak, że jeśli rynek oczekiwał dużego ruchu na stopach, to RPP dostarczała podwyżki z dolnego przedziału oczekiwań. Dzisiaj jednak jest inaczej" - podkreślił.

Jak powiedział Kwiecień, nawet po dzisiejszej podwyżce, realna stopa procentowa jest w dalszym ciągu dużo poniżej zera i to nawet przy założeniu, że jesteśmy optymistami w kwestii inflacji na przyszły rok.

"W tym punkcie, w którym obecnie jesteśmy, kiedy oczekiwania inflacyjne wymknęły się spod kontroli, nie ma innego wyjścia, jak szybkie zacieśnianie polityki pieniężnej. Decyzja została odebrana pozytywnie" - dodał ekonomista XTB.

Warto jednak zauważyć, że wyraźne umocnienie złotego nie trwało długo. Kursy euro i dolara dość szybko podskoczyły o kilka groszy i bilans wychodzi mniej więcej na zero.

Środowe notowania euro

Akcje w górę, ale tylko na chwilę

Podobnie wyglądają wykresy giełdowe. Indeks WIG, grupujący kilkaset spółek z warszawskiego parkietu, po decyzji RPP poszedł w górę. Z czasem jednak cała ta zwyżka została zniwelowana i po godzinie 16.00 kurs wyznaczał nawet dzienne minima.

W kontekście stóp procentowych interesujące są zawsze zmiany wartości akcji banków, których zyski w dużej mierze zależą od wysokości oprocentowania w NBP. Początkowo widać było duże zadowolenie posiadaczy akcji z decyzji RPP. Jednak i tu radość nie trwała długo.

Środowe notowania indeksu WIG-Banki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
waluty
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl