Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Fabryki Mebli Forte notują dobre wyniki. Kurs spada z rekordowych poziomów

0
Podziel się:

Wartość producenta mebli rośnie od 2011 roku. Można było zarobić nawet 500 procent.

Fabryki Mebli Forte notują dobre wyniki. Kurs spada z rekordowych poziomów
(FORTE)
bESwtkad

Akcje Forte do południa taniały nawet 9 procent. To dziś najgorsza spółka notowana na giełdzie w Warszawie, jeśli brać uwagę papiery o znaczącej wartości transakcji (przekraczającej 100 tysięcy złotych). Jeszcze wczoraj wartość rynkowa spółki sięgała 1,5 miliarda złotych - najwięcej w historii.

Fabryki Mebli Forte w 2014 roku zanotowały sprzedaż na poziomie 822 milionów złotych. To o blisko jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Przełożyło się to na spore zyski. Grupa zarobiła "na czysto" 75 milionów złotych. Choć to prawie 30 procent więcej niż w 2013 roku, inwestorzy giełdowi najwidoczniej liczyli na coś więcej.

Jeszcze wczoraj kurs akcji Forte był najwyższy w 19-letniej historii notowań spółki na GPW. Po zamknięciu sesji zarząd opublikował raport roczny, po czym dzisiaj obserwujemy silną wyprzedać akcji. Przed południem nawet blisko 9-procentową. To największy spadek notowań wśród wszystkich spółek z warszawskiego parkietu, na których obrót przekracza 100 tysięcy złotych. Takich jest na obecną chwilę blisko sto.

bESwtkaf

Dzisiejsze notowania akcji Forte

Oprócz wyników za 2014 rok, prezes Maciej Formanowicz ogłosił plany spółki na najbliższe lata. Forte celuje w osiągniecie ponad 250 mln euro rocznego obrotu przy zachowaniu dotychczasowego poziomu marży oraz wzrost produkcji do 4 milionów sztuk mebli. Także to nie uchroniło akcjonariuszy przed spadkiem wyceny akcji.

Wydaje się, że za zachowaniem inwestorów stoją jednak głównie kwestie psychologiczne. Kurs akcji Forte rośnie niemal nieprzerwanie od 2011 roku, kiedy to jeden walor był wyceniany na mniej niż 10 złotych. Wczoraj cena przekroczyła 62 złote. Wzrosty nie mogą trwać wiecznie, więc część posiadaczy akcji woli za wczasu zrealizować zyski. We wspomnianym okresie stopa zwrotu przekroczyła 500 procent.

Nie trzeba sięgać daleko pamięcią żeby natrafić na właśnie taką sytuację. We wrześniu 2014 roku kurs akcji także dobił do 60 złotych, po czym w ciągu dwóch kolejnych miesięcy obsunął się w dół o jedną czwartą do 46 złotych.

bESwtkal

Notowania akcji Forte na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Wiary w kontynuację wzrostów wartości akcji Forte nie mają analitycy Biura Maklerskiego BGŻ. Na początku roku wydali rekomendację, w której wycenili jeden walor na poziomie niecałych 55 złotych. Według nich zysk netto w 2015 roku wzrośnie do 85 milionów, przy 955 milionów przychodów ze sprzedaży.

Fabryki Mebli Forte są czołowym polskim producentem i eksporterem mebli, posiadającym cztery zakłady produkcyjne w Polsce oraz szereg spółek o profilu handlowym w kraju i za granicą. Spółka założona przez Macieja Formanowicza rozpoczęła działalność produkcyjną w 1992 r. Od 1996 roku jest notowana na GPW.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bESwtkaG
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)