Notowania

Dekada Wiedźmina. Akcje firmy CD Projekt rekordowo drogie, zyski pęcznieją

Przez ostatnie trzy lata wartość akcji firmy CD Projekt wzrosła o ponad 200 procent, a ich cena znajduje się obecnie blisko najwyższego poziomu w historii. Głównym źródłem sukcesu spółki jest gra Wiedźmin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CD Projekt S.A.)
Wiedźmin 3 Dziki Gon

Jeszcze pod koniec poprzedniej dekady CD Projekt był - jak przyznawali sami założyciele - bliski bankructwa. Ale restrukturyzacja i seria gier o "Wiedźminie" wyniosła ich na nowy poziom - przez ostatnie trzy lata wartość akcji wzrosła o ponad 200 proc. Dziś na giełdzie CD Projekt jest wyceniany na ok. 2,5 mld zł, ma blisko pół miliarda gotówki, a zyski rosną w tempie geometrycznym.

Sprzedaż "Wiedźmina" przebiła nie tylko przewidywania ekspertów z branży, ale także i szacunki spółki. W listopadzie 2011 r. CD Projekt ogłaszał, że do końca 2015 r. chce sprzedać 10-milionową kopię gry własnej produkcji. Już wtedy wydawało się to ambitnym celem, a co więksi malkontenci uważali, że to bardziej dbanie o wizerunek niż cel biznesowy.

Cel został przebity i to dwukrotnie - na koniec grudnia ub. r. CD Projekt sprzedał ponad 20 mln egzemplarzy. Największym hitem okazała się trzecia, najnowsza edycja gry o podtytule "Dziki Gon", wydana w 15 wersjach językowych. W ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia sprzedaży, gra znalazła ponad 4 miliony nabywców pokonując tym samym dotychczasowego polskiego rekordzistę - firmę Techland. Ich gra "Dying Light" w ciągu 45 dni od premiery sprzedała się w ilości 3,2 milionów sztuk. (więcej na ten temat przeczytasz w wywiadzie portalu money.pl, z Pawłem Marchewką, prezesem Techlandu).

A potencjał sprzedażowy Wiedźmina 3 jeszcze się nie wyczerpał. Szczególnie chodzi tu wydany pod koniec maja br. drugi dodatek „Krew i Wino”. Firma liczy, że jego sprzedaż pokona wyniki pierwszego dodatku „Serce z Kamienia”. Tak prognozuje również analityk domu maklerskiego mBanku Piotr Bogusz. Podkreśla on, że nowy dodatek wprawdzie jest droższy niż zakładano, ale daje graczowi ponad 30 godzin rozgrywki. Zainteresowanie tytułem potwierdza ranking bestsellerów publikowany przez portal Steam - po dwóch dniach od premiery gra znajdowała się na 10. miejscu rankingu sprzedaży.

Notowania akcji spółki CD Projekt w latach 2009-2016

Rok pod znakiem Wiedźmina

Popularność gry widać doskonale w raportach finansowych CD Projekt. Spółka w 2015 r. - przy przychodach rzędu 800 mln zł - osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie 342,43 mln zł w porównaniu z 4,68 mln zł rok wcześniej. Oznacza to, że w skali roku firma zarobiła aż o 7218 proc. więcej. W pierwszym kwartale tego roku zysk wzrósł z 5,22 mln zł do 32,56 mln zł.

- Ten rok upłynie jeszcze pod znakiem "Wiedźmina". Spadek zysku pewnie nastąpi, jednak wysoka sprzedaż najnowszej produkcji wspierana przez wydanie dodatków powinna pozwolić spółce na wygenerowanie około 120 mln zł zysku netto w 2016 r. - komentuje w rozmowie z money.pl Piotr Bogusz, analityk mBanku.

Wartość polskiego producenta gier rośnie od prawie 8 lat. Obecnie spółka jest wyceniana na warszawskiej giełdzie na ponad 2,5 mld złotych. Cena akcji znajduje się obecnie blisko najwyższego poziomu w historii. W najnowszej rekomendacji wydanej 6 maja tego roku, Bogusz wycenił papiery spółki na 26,50 zł. Bieżące zalecenie dla akcji spółki to „akumuluj”, obecna cena papierów to 26,4 zł.

Patrząc na te dane, warto pamiętać, że w 2009 r. - między pierwszą, a drugą grą o "Wiedźminie", spółka otarła się o bankructwo. Drastycznie spadły przychody w dystrybucji, wówczas jednym z filarów polskiej firmy. I zaczęły się zwolnienia - spółka pożegnała się z ok. 150 pracownikami, czyli... prawie połową zatrudnionych.

Źródło: money.pl/CD Projekt

Według prognoz mBanku, w 2016 roku CD Projekt zarobi 114,6 mln złotych, a w 2017 roku 35,8 mln złotych. Nieco niższe będą również przychody. W całym 2016 roku mają one wynieść 293,5 mln złotych, a rok później 257,5 mln złotych.

CD Projekt został również doceniony przez analityków DM BOŚ. Spółka zalazła się w majowym zestawieniu firm notowanych na GPW, które w najbliższych tygodniach będą się zachowywać lepiej niż cały rynek akcji. Producent gier był obecny w tym rankingu również w kwietniu i marcu.

Rekomendacja dotyczące akcji spółki CD Projekt
Instytucja Data wydania Zalecenie Cena docelowa
Wood & Company 20.05.2016 Trzymaj 25,90
DM mBank 06.05.2016 Akumuluj 26,50
ING Securities 18.03.2016 Kupuj 28,60
Noble Securities 18.01.2016 Kupuj 30,85
DM BOŚ 14.12.2015 Kupuj 31,20
DM BZ WBK 02.11.2015 Trzymaj 29,00
Źródło: money.pl

Nowa seria gier

Zgodnie z opublikowaną strategią na lata 2016-2017, spółka skupi się m.in. na rozwijaniu nowej gry "Cyberpunk 2077". Według zapowiedzi prezesa spółki Adama Kicińskiego premiera w ostatnim dniu maja 2016 roku drugiego dodatku do Wiedźmina pod nazwą "Krew i Wino" wieńczy serię gier, których fabuła została oparta na serii opowiadań Andrzeja Sapkowskiego.

- Spółka ma na koncie ponad 400 mln złotych gotówki, a do tego dysponuje rozbudowanym zapleczem projektowym składającym się z czterech zespołów. To zwiastuje, że CD Projekt będzie mógł w przyszłości pochwalić się nowymi ciekawymi tytułami - komentuje analityk DM mBanku.

Jak czytamy w strategii, w latach 2017-2021 spółka chce dwukrotnie powiększyć zespół CD Projekt RED (odpowiadający za tworzenie gier).

Analityk dodaje, że wprowadzając na rynek nową grę "Cyberpunk 2077", CD Projekt stanie przed wyzwaniem wypromowania nowego tytułu. - Kontynuacje serii gry zawsze się lepiej sprzedają. Z drugiej strony "Cyberpunk 2077" jest dobrze znaną koncepcją w Stanach Zjednoczonych, które są największym rynkiem zbytu dla gier wideo na świecie. Potencjalne grono odbiorców jest zatem bardziej dostępne niż w przypadku Wiedźmina, gdzie spółka musiała przekonać amerykańskiego użytkownika do przedstawionego słowiańskiego świata - mówi Piotr Bogusz.

A to, że przekonała skutecznie, widać po danych - rynek USA odpowiada za ponad połowę przychodów CD Projekt, polski rynek to niespełna 5 proc. przychodów.

Tagi: cdr, spółka dnia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2016

QwePowinni rozdawać Gry a nie okradać Graczy

04-06-2016

MartaMam nadzieje, ze jeszcze powroca do serii Wiedzmina. Bardzo chetnie zagralabym w kolejna czesc. Maja jeszcze duze pole do popisu. Trzymam kciuki za … Czytaj całość

04-06-2016

Player01Mmm lemingi nic nie maja do powiedzenia w tym temacie ?..

Rozwiń komentarze (6)