Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na akcjach Kruka będzie można zarobić. Tak twierdzą analitycy

8
Podziel się:

Eksperci zwracają uwagę na rekordowe inwestycje spółki oraz jej próby wejścia na nowe rynku.

Na akcjach Kruka będzie można zarobić. Tak twierdzą analitycy
(Jacek Bereźnicki)

Akcje spółki Kruk mają szansę na prawie 10-procentowy wzrost. Tak twierdzą analitycy DM PKO BP, którzy wycenili akcje firmy działającej na rynku wierzytelności na 211 złotych za sztukę i zalecają ich kupno. Eksperci zwracają uwagę na rekordowe zakupy portfeli wierzytelności przez spółkę oraz jej próby wejścia na rynki Europy Zachodniej.

W piątek rano akcje Kruka kosztowały 192,6 zł. To o 9,6 procent mniej w stosunku do ceny docelowej wyznaczonej przez ekspertów DM PKO BP. A zatem spółka ma potencjał wzrostowy, o czym świadczy również zalecenie "kupuj" wydane przez specjalistów.

Firma zajmuje się windykacją i obrotem wierzytelnościami. Skupuje portfele wierzytelności, a następnie zajmuje się dochodzeniem roszczeń z ich tytułu. Na rynku tym Kruk ma 20 procent udziału w Polsce, 40 procent udziału w Rumunii oraz po kilkanaście procent udziału w Czechach i na Słowacji.

Notowania akcji spółki Kruk w tym roku

Analitycy wskazują, że rekordowe inwestycje Kruka w portfele wierzytelności w 2016 roku przełożą się na poprawienie wyniku finansowego spółki w kolejnych latach.

DM PKO BP przewiduje, że spółka w tym roku zainwestuje 900 mln złotych, czyli prawie dwukrotnie więcej niż wynosi średnia roczna wartość inwestycji za ostatnie 5 lat. Eksperci przewidują, że poprawi to wynik spółki za ten rok o 13 procent w ujęciu rocznym i o 10 procent w przyszłym roku. Największe tegoroczne inwestycje to zakup portfela na rynku wtórnym od P.R.E.S.C.O oraz inwestycja w Rumunii.

Analitycy przewidują, że zysk netto Kruka wyniesie w 2016 roku 231 mln złotych, a w 2017 roku 255 mln złotych. W 2018 roku spółka ma zarobić 273 mln złotych. W górę pójdą również przychody.

Wyniki Kruka w latach 2014-2015 wraz z prognozą na lata 2016-2018 (w mln złotych)
2014 2015 2016 2017 2018
Przychody 488 611 711 776 843
Zysk przed opodatkowaniem (EBIT) 208 251 300 348 385
Zysk netto 152 204 231 255 273
Źródło: money.pl/DM PKO BP

Kruk chce się również rozwijać na innych rynkach. Ostatnio dokonał inwestycji na rynku niemieckim, włoskim, oraz hiszpańskim.

"Mając na uwadze sukcesy spółki w ekspansji zagranicznej (Rumunia, Czechy, Słowacja), z optymizmem patrzymy na perspektywy spółki w Europie Zachodniej. O ile w krótkim terminie ekspansja zagraniczna wiąże się z dodatkowymi kosztami (co obciąża bieżące wyniki), w dłuższym terminie obecność na nowych rynkach poszerzy skalę działalności i pozwoli na bardziej optymalną alokację inwestycji pod względem geograficznym" - czytamy w raporcie.

Spółce będzie również sprzyjała sytuacja makroekonomiczna krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Poprawa kondycji gospodarki przekłada się na sytuacją gospodarstw domowych, dzięki czemu ściąganie długów będzie łatwiejsze. W Polsce dodatkowym impulsem w tym względzie będzie program 500+.

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Bydg
8 lat temu
Na pewno spadną o 10 procent rób odwrotnie niż mówią eksperci finansowi
LESZCZ
8 lat temu
A co bedzie jesli na tych akcjach strace ,czy analitycy oddadzą mi pieniadze,już raz stracilem kase przez taką naiwnośc ,teraz ufam swojej intuicji
arek96948
8 lat temu
Polityka potrafi się przysłużyć gospodarce, giełdzie i walucie. Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" - praktyczna, krok po kroku i polskie realia. Dzięki systemowi opisanemu w tej książce uniknąłem strat na GPW i czekam sobie teraz na lepsze czasy
realista
8 lat temu
Za duze naganianie na te akcje. Obserwuje spolke od dluzszego czasu ale juz widzie kolejny artykul naganiajacy na akcje Kruka wiec teraz 5 razy sie zastanowie zanim w to wejde.
kanon111
8 lat temu
firma windykacyjna zatrudnia bylego kryminaliste poniewaz tatus był bylym sedzia wie mu zalatwil robotke oto Polska