Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PGNiG traci 2 mld zł. Wygra z Rosjanami?

0
Podziel się:

Akcje taniały nawet 6 procent. To najgorszy wynik wśród największych spółek giełdowych.

PGNiG traci 2 mld zł. Wygra z Rosjanami?
(PGNiG)
bFdEPuSt

PGNiG wytacza najcięższe działa przeciwko Gazpromowi. Składa wniosek do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Ceny gazu na świecie drastycznie spadają, tymczasem my płacimy jedne z najwyższych stawek i nie możemy się doprosić ich dostosowania. Zdecydowany ruch ze strony PGNiG wystraszył inwestorów giełdowych, którzy dziś wyprzedają akcje spółki - jej wartość rynkowa w ciągu chwili spadła o ponad 2 miliardy złotych.

PGNIG i Gazprom rozwiążą swój konflikt przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie. Chodzi o negocjacje w sprawie obniżek cen zakupowanego gazu ziemnego. Przez ostatnie ponad pół roku nic z nich nie wyszło.

Weryfikacja ma dotyczyć stawek dla indywidualnych odbiorców. W marcu PGNiG obniżył taryfy gazu dla odbiorców hurtowych. Obniżki wyniosły średnio 7,1 procent za gaz wysokometanowy oraz 3,2 procent za gaz zaazotowany.

bFdEPuSv

PGNiG obniża ceny gazu dla odbiorców hurtowych:

Źródło: Money.pl

PGNiG sugeruje zmiany dostosowujące stawki do obecnej sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego. W ostatnich miesiącach gwałtownie spadły ceny gazu. Działający od roku rewers na gazociągu jamalskim pozwala sprowadzać tańszy gaz z kierunku zachodniego.

bFdEPuSB

W marcu rosyjska agencja Interfax - powołując się na dane z Gazpromu - ujawniła, że w 2014 roku płaciliśmy za tysiąc metrów sześciennych 379 dolarów. To dużo więcej niż na przykład stawka płacona przez Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi płacili w ubiegłym roku 323 dolary.

Grupa PGNiG jest notowana na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy na najnowsze informacje zareagowali bardzo nerwowo. W pierwszych minutach sesji akcje traciły na wartości prawie 6 procent. Przekłada się to na spadek wartości całej firmy o ponad 2 miliardy złotych. Przy cenie akcji na poziomie 6,31 złotego (poranne minimum) PGNiG warte jest około 37 miliardów złotych.

Śledź dzisiejsze notowania akcji PGNiG

Grupa PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

bFdEPuSC

"Na czysto" grupa zarobiła w pierwszych trzech miesiącach tego roku 1,24 miliarda złotych wobec 1,18 miliarda rok wcześniej. Udział segmentu obrót i magazynowanie wyniósł 27 procent, segmentu dystrybucja 22 procent, a segmentu wytwarzanie 13 procent.

Wyniki kwartalne grupy PGNiG (w tys. zł)

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bFdEPuSD
bFdEPuSW
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)