Notowania

peo
11.02.2015 12:30

Spółka dnia: Bank Pekao SA traci rynek

Ogłoszone wyniki banku były zbliżone do oczekiwań analityków. Jest jednak "ale".

Podziel się
Dodaj komentarz
Luigi Lovaglio, prezes Banku Pekao SA

Bank ogłosił wyniki za 2014 rok. Na "czysto" zarobił 2,72 mld zł. To o blisko 2 procent mniej niż rok wcześniej. Cały sektor zanotował jednak wzrost zysku o 7 proc. Sektor więc zyskiwał, a drugi największy bank tracił.

Spadek udziału rynkowego widoczny jest na poziomie aktywów. Na koniec ubiegłego roku Pekao miał 10,9 procent aktywów sektora, a rok wcześniej było to 11,3 procent. Podobnie jest na poziomie kapitałów własnych - odpowiednio 14,4 procent i 15,3 procent.

Gdy spojrzy się na raport, widać w których segmentach bank tracił. O 41 tysięcy (do 594 tysięcy), czyli sześć procent, zmniejszyła się liczba rachunków kredytów konsumpcyjnych. W ostrej walce o klienta tego typu kredytów, którą widać po dominującej tematyce reklam telewizyjnych banków, Pekao zaczyna tracić dystans do rynku.

Działania banku w ubiegłym roku skupiły się na kredytach hipotecznych. Zwiększył liczbę takich kredytów o 20 tys. (do 288 tysięcy), czyli o prawie 8 procent.

Ogółem bank deklaruje, że pozyskał 370 tys. nowych klientów. Po liczbie rachunków bieżących - wzrost z 5 108 do 5 214 tysięcy - widać, że równolegle z pozyskiwaniem nowych, jednocześnie około 200 tys. starych klientów zrezygnowało z usług.

Pekao nadal jest jednak bardziej efektywny, niż cały sektor. Wskaźnik ROE (stopa zwrotu na kapitale własnym) wyniósł 11,3 proc., w porównaniu z 9,8 proc. wszystkich polskich banków. Efektywność banku jednak spadła z poziomu 11,9 proc. rok wcześniej, co jest jednak zauważalne również w we wszystkich krajowych bankach - spadek ROE z 9,9 proc. do 9,7 proc. dla sektora.

Akcjonariusze Pekao nie muszą się chwilowo niepokoić, jeśli chodzi o dywidendę. Zarząd zadeklarował, że będzie na poziomie nawet nieco wyższym od poprzedniego roku, mimo nieznacznego spadku zysku. Łączna wartość proponowanej dywidendy to 10 zł na akcję, czyli 4 grosze wyżej niż rok wcześniej. Łączna kwota, która przepłynie do akcjonariuszy to 2,62 mld zł - w ubiegłym roku 2,61 mld zł.

Rynek początkowo źle przyjął wyniki Pekao SA - 0,8 proc. spadku na otwarciu. Perspektywa utrzymania dywidendy okazała się jednak dobrym wsparciem dla notowań akcji i o godzinie 12:00 rosły już o 0,2 proc.

Notowania dzienne Banku Pekao SA

W ostatnich rekomendacjach widoczne jest to co dzisiaj na rynku - wstrzemięźliwość. Z czterech tegorocznych ocen, trzy to neutralne, a jedna - DM mBanku - sugeruje redukowanie w portfelu akcji Pekao. Wyceny wskazują na lekkie przewartościowanie giełdowe banku. Mediana trzech ostatnich wycen to 187 zł, przy obecnym notowaniu 190 zł. Najnowsza cena docelowa z lutego - oszacowana przez Trigon DM - daje jednak nadzieję na 5-procentowy wzrost.

Tagi: peo, spółka dnia, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz