Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Do kogo trafią akcje PKP Cargo? Odrzucono dużą ofertę

0
Podziel się:

Polski przewoźnik zadebiutuje na giełdzie 30 października.

Spółka dnia: Do kogo trafią akcje PKP Cargo? Odrzucono dużą ofertę
(PKP Cargo)

Odrzucenie propozycji Mennicy Polskiej dotyczącej nabycia akcji PKP Cargo w ofercie publicznej poddaje pod rozważenie planowaną przez Skarb Państwa strukturę akcjonariatu spółki. Można również przypuszczać, że większościowy akcjonariusz zamierza umieścić część udziałów rękach zagranicznych.

Debiut PKP Cargo zbliża się wielkimi krokami. Firma ma zadebiutować na giełdzie warszawskiej 30 października, czyli już w przyszłą środę. Przydział akcji nastąpi dwa dni wcześniej. Zapisy na papiery spółki dla inwestorów indywidualnych zostały już zakończone, natomiast inwestorzy instytucjonalni mogą się zapisywać do końca dzisiejszego dnia.

Informacje na temat tej drugiej grupy są elementem zainteresowania rynku. Powodem tego jest komunikat Mennicy Polskiej, która poinformowała, że jej oferta nabycia akcji na rynku pierwotnym została odrzucona. Emitent w prospekcie emisyjnym zastrzegł sobie bowiem prawo do uznaniowego wyboru inwestorów instytucjonalnych, po zakończeniu budowania księgi popytu. Zainteresowany otrzymał odmowę sprzedaży akcji jeszcze przed zakończeniem zbierania chętnych wśród inwestorów instytucjonalnych.

Na podstawie tych informacji można wnioskować, że władze nie wspierają polskich firm w nabywaniu akcji przedsiębiorstw także pochodzących z Polski. Spółka złożyła ofertę na ponad 4 miliony akcji, czyli na 10 procent udziału w PKP Cargo. Mennica zaproponowała również nico wyższą cenę (70 złotych) niż ta emisyjna (68 złotych).

Wiele wskazuje na to, że Skarb Państwa nie chciał mieć dużego akcjonariusza w postaci małej spółki jaką jest Mennica Polska w spółce. W zamian za to większe udziały trafią zapewne w ręce zagraniczne.

Oferta publiczna spółki obejmuje 50 procent udziałów minus jedna akcja, co daje 20.926.171 sztuk akcji. Do inwestorów indywidualnych ma trafić 17.326.171 akcji, a do indywidualnych 3.600.00 akcji.

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. Udział polskiej firmy w krajowym rynku przewozów pod względem wykonanych przewozów wyniósł po ośmiu miesiącach tego roku 59,18 procent. Dziś PKP Cargo poinformowało, że pozyskał 28,5 miliona złotych dofinansowania w ramach programu infrastruktura i środowisko. Środki mają zostać wykorzystane na powiększenie taboru kolejowego o tzw. wagony platformy, które są najbardziej atrakcyjne w ofercie spółki dla potencjalnych klientów.

Czytaj więcej w Money.pl

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)