Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: Pozytywna reakcja na wyniki. Czy słusznie?

0
Podziel się

Wyniki grupy Lotos są lepsze od oczekiwań, jednakże w stosunku do ubiegłego roku firma zaliczyła spadek zysku.

Spółka dnia: Pozytywna reakcja na wyniki. Czy słusznie?
(Materiały prasowe)
bEpXRKUl

W reakcji na dzisiejszy raport spółki możemy obserwować wzrost jej notowań na GPW. Okazały się one lepsze od oczekiwań, jednakże w stosunku do trzeciego kwartału 2012 roku zysk netto spadł o 46 procent.

Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji giełdowy Lotos opublikował wyniki za trzeci kwartał. Spółka w tym okresie zarobiła 337 milionów złotych. Jest to wynik lepszy od prognoz, ale dużo gorszy od rezultatu z analogicznego okresu roku poprzedniego. Gorszy rok do roku okazał się również zysk operacyjny. Liczony metodą LIFO (last in first out) wyniósł 396 milionów złotych. Obniżyły się także przychody spółki.

Dane finansowe spółki (w milionach złotych)
III kwartał 2013 III kwartał 2012
Źródło: Lotos S.A.
Przychody ze sprzedaży 7796,31 8568,78
Koszt własny sprzedaży 7047,99 7596,19
Zysk operacyjny 340,78 603,80
Zysk netto 337,23 626,01
bEpXRKUn

Według szefów firmy, na wynik spadek wyniku rok do roku mocno wpłynął spadek marży rafineryjnej. Aby poprawić ten element sprawozdania finansowego Lotos przyjął nową metodologię liczenia marży rafineryjnej. W trzecim kwartale bieżącego roku wyniosła ona 4,32 USD na baryłkę, a rok wcześniej 9,68 USD (według nowej metodologii). Według starej metodologi byłoby to 1,91 USD na baryłkę, a rok wcześniej 6,95 USD.

Takie zabiegi nie pozwolą spółce poprawić swojej sytuacji finansowej, ale będzie to lepiej wyglądać w sprawozdaniu finansowym. Z pewnością ten ruch ocenią inwestorzy. Zapowiada się jednak, że zostanie to przyjęte bez większego rozdźwięku, a spółka polepszy swój wizerunek.

Grupa Lotos podczas dzisiejszej sesji rośnie o około 5 procent. Inwestorom spodobała się informacja, że wynik był lepszy od oczekiwań. Porównanie wyników względem analogicznego okresu roku poprzedniego okazało się mniej ważne. Inwestorów nie zniechęciły wyniki za drugi kwartał. Przez ostatnie trzy miesiące wartość pojedynczego waloru wzrosła o 20 procent. Jednakże patrząc na wykres wyraźny trend wzrostowy w tym okresie się nie zarysował.

Notowania grupy Lotos w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEpXRKUt

Aby poprawić _ kulejącą _ od jakiegoś czasu marżę, Lotos wczoraj ogłosił informację o rozwiązaniu umów z dotychczasowymi dostawcami ropy naftowej. Dotyczy to spółek Petraco Oil oraz Mercuria Energy Trading. W pierwszym przypadku poinformowała ona swojego partnera handlowego o zamiarze niedokonania automatycznego przedłużenia umowy, natomiast w drugim powodem rozwiązania umowy było nie osiągnięcie porozumienia co do zmiany ceny umownej surowca. Powinno ono zostać zawarte do 15 października danego roku kalendarzowego poprzedzającego rok dla którego żądana jest zmiana ceny.

Jak dotąd nie podano informacji kto miałby zastąpić dotychczasowe firmy dostarczające firmie surowiec.

Czytaj więcej w Money.pl

bEpXRKUO
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)