Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wyniki roczne PGE. Zarząd zdradza wstępne szacunki

0
Podziel się:

To najlepsza spółka w WIG20.

Wyniki roczne PGE. Zarząd zdradza wstępne szacunki
(mat. prasowe PGE)

Nawet 3,5 proc. zyskiwały do południa na wartości akcje Polskiej Grupy Energetycznej. To najlepszy wynik wśród największych spółek z warszawskiej giełdy. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli prognozy wyników za 2015 rok.

Z wstępnych danych przedstawionych w środę przez zarząd PGE wynika, że w ubiegłym roku energetyczna grupa poniosła około 3 mld zł strat. To oznacza całkiem dobrą końcówkę roku, bowiem po trzech kwartałach strata netto wynosiła 4 mld zł.

Inwestorzy giełdowi najnowsze doniesienia przyjęli bardzo dobrze. Od samego rana notowania akcji idą mocno w górę. Zwyżka sięgająca do południa 3,5 proc. plasuje PGE na pozycji lidera wśród spółek z WIG20. Kurs dochodzi do 14 zł, co jest najlepszym wynikiem od ponad 2 miesięcy.

Obserwuj bieżące notowania akcji PGE

Jak podkreśla zarząd PGE, szacunkowe wyniki uwzględniają "istotne niegotówkowe zdarzenia jednorazowe". Zaliczają się do nich przychody z tytułu rekompensat, zwiększające raportowany zysk EBITDA o około 546 mln złotych oraz zmniejszenie rezerw: rekultywacyjnej, aktuarialnej oraz na Program Dobrowolnych Odejść. Rezerwy te łącznie zwiększają raportowany zysk EBITDA o około 171 mln złotych.

Po trzech kwartałach inwestorzy oswoili się z myślą, że nie był to pod względem wyników najbardziej udany rok. Warto przypomnieć, że w 2014 roku "na czysto" grupa PGE zarobiła 3,6 mld zł. Tegoroczny ujemny wynik netto to jednak w dużej mierze efekt odpisów wartości środków trwałych. Bez tego grupa miałaby około 4,3 mld zł zysku.

Na ostateczne dane roczne trzeba poczekać do 16 lutego. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe PGE jest wciąż przedmiotem audytu przez biegłego rewidenta. Tak więc jak podkreśla spółka, "prezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie".

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. W całym 2015 roku produkcja energii elektrycznej netto w jednostkach wytwórczych PGE wyniosła 55,6 TWh. Średnia cena hurtowa energii wyniosła 173 zł za MWh.

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)