Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brexit. Gorączka złota na rynkach

5
Podziel się:

Wzrost cen złota i spadek cen ropy to ekonomiczne konsekwencje decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej.

Brexit. Gorączka złota na rynkach

Uciekający z giełd inwestorzy wyprzedają najbardziej ryzykowne aktywa i poszukują bezpiecznych rozwiązań. Do takich należy złoto. W momencie ogłoszenia decyzji Brytyjczyków cena złota natychmiast wzrosła o 8 procent do 1322 dolarów za uncję. Był to największy wzrost od 2008 roku.

Ekonomiści podkreślają, że wysokie zainteresowanie kruszcem będzie dotyczyło także handlu detalicznego. Właściciele sklepów z biżuterią mogą się spodziewać dużego ruchu klientów w ciągu najbliższych kilku dni.

Konsekwencje Brexitu dotykają także rynku ropy naftowej. Ceny surowca spadły o 6 procent. Powodem jest wzmocnienie kursu dolara i niepewność sytuacji ekonomicznej w Europie. - Taka tendencja może utrzymać się przez kolejne tygodnie - wyjaśnia Gary Dugan z banku Emirates NBD.

Ekonomiści spodziewają, że wartość ropy ponownie może być wyceniana poniżej 40 dolarów za baryłkę. Wahania cen są tak duże ze względu na zaskoczenie jakim był wynik brytyjskiego referendum. Dzień przed decyzją Brytyjczyków rynki finansowe zakładały wynik głosowania zgodny z sondażami, które pokazywały minimalną przewagę zwolenników pozostania w Unii.

giełda
wydarzenie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
jubiler
6 lat temu
to juz wystarczajaco wysoka cena by zaczac sprzedawac złoto bo drozej juz nie bedzie a tanie zawsze.
wolny
6 lat temu
kupują do potopu później i tak trafi z powrotem do ziemi ...z reszta materii:) ups co nieco upadli wywiozą na Nibru bo ponoć już się kreci kolo słoneczka
ciekawy
6 lat temu
A gdzie podział się ten ,,doradca'' który często pod różnymi artykułami reklamuje książkę ,,emerytura nie jest ci potrzebna''. Czyżby nie przewidziano w niej takiej sytuacji- niemożliwe...
Ralfi
6 lat temu
Właściciele sklepów z biżuterią???????? No to już wiadomo ile warty jest ten tekścik.
kacyki
6 lat temu
szulerzy mają eldorado w Unii .