Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

To koniec wzrostu cen paliw. Putin dogadał się z szejkami

49
Podziel się:

Jeszcze w środę ropa osiągnęła najwyższy kurs od czterech lat. To może być koniec wzrostów. Najwięksi eksporterzy porozumieli się w sprawie zwiększenia produkcji - podał Reuters.

Prezydent Putin ustalił z szejkami, że na razie koniec wzrostów cen ropy
Prezydent Putin ustalił z szejkami, że na razie koniec wzrostów cen ropy (Kremlin.ru)
bETxJuwR

W środę baryłka europejskiej ropy Brent wzrosła o 1,8 proc. i przekroczyła 86 dol. a amerykańskiej WTI - 76 dol. To najwyższe poziomy od 2014 roku. W czwartek mamy jednak spadki o 0,4 proc. Może to i marne pocieszenie, ale jest istotny powód do chwili oddechu dla kierowców w obserwowaniu, jak cyferki na stacjach idą w górę.

- Ważniejsze od innych wiadomości jest ta z Rijadu, że... Arabia Saudyjska i Rosja zwiększą produkcję - powiedział agencji Reuters Stephen Innes, główny trader w Oanda w Singapurze.

Notowania ropy europejskiej

bETxJuwT

Zobacz też: Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej [Pixel]

Rosja zawarła z szejkami prywatną umowę we wrześniu - podał Reuters w środę. Ustalono, że wielkość produkcji wzrośnie i to jeszcze przed konsultacjami w tej sprawie z innymi krajami, w tym członkami kartelu OPEC.

bETxJuwZ

Ma to być reakcja na sankcje USA względem irańskiego sektora wydobywczego, co według analityków może wycofać z rynku około 1,5 mln baryłek dziennie. Krok ze strony Rosji i Arabii Saudyjskiej to oczywiście nie jest gest charytatywny i władców tych państw nie wzruszył ciężki los kierowców. Po prostu obawiają się spadku popytu.

Wzrost cen ropy tworzy zły klimat inflacyjny, który może ograniczyć popyt. Spółka konsultingowa JBC Energy twierdzi, że cena Brent powyżej 80 dol. za baryłkę wpłynie na mocne spadki kursów walut w wielu krajach rozwijających się, co ogranicza tempo wzrostu ich gospodarek. W konsekwencji w przyszłości spadną możliwości zakupu przez nie surowca. Wtedy to producenci ropy mogliby być w kłopotach.

- Nie chodzi nam o zmiany kosmetyczne. Tniemy nasze prognozy popytu w 2018 roku o 300 tys. baryłek dziennie do poniżej 1,1 mln baryłek - podali analitycy JBC Energy dla ceny Brent powyżej 80 dol.

bETxJuxa

Co więcej, wzrost kursu napędza produkcję w USA, czyli paradoksalnie na cięciu produkcji przez OPEC najwięcej zarobią Amerykanie. Ci są co prawda drugim po Chinach największym światowym importerem ropy, ale w miarę wzrostu własnej produkcji mogą sprowadzać coraz mniej.

Opublikowane w środę dane agencji rządowej EIA z ubiegłego tygodnia wskazują właśnie na scenariusz wzrostu produkcji z amerykańskich łupków. Zapasy w USA wzrosły o 8 mln baryłek do 404 mln baryłek. To najwyższy wzrost od marca 2017 roku. Produkcja utrzymała się na rekordowym poziomie 11,1 mln baryłek dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETxJuxu
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Doświadczony
3 lata temu
Zbyt wysoka cena ropy napędza rynek alternatywnych źródeł napędu pojazdów . A tego mocarstwa których PKB zależy od wydobycia i sprzedaży ropy boją się najbardziej .
Etermit
3 lata temu
"Putin dogadał się z szejkami" chodzi o te szejki z mak donalda?
NIC 1
3 lata temu
To źle dla rządu polskiego , dobrze dla kierowców. Dla rząu źle bo mniejszy wpływ z podatku VAT i mniejszy dochód do kasy a dla kierowców dobrze bo mniej wydadzą na paliwo
bETxJuxv
Jakubek47
3 lata temu
USA nie pozwoli na dalsze wzrosty ceny ropy , bo do 80 dol/ za barylkę to ekonomiczna bariera egzystencji Rosji . Zwiększono do maximum wydobycie w USA co wkrótce wpłynie na radykalny spadek ceny ropy na światowych rynkach - nawet do 45 dol. za baryłkę , a wtedy i ruskie i araby będą mieli poważne kłopoty ....
emil
3 lata temu
Co za bzdury. PO co Putin miałby się dogadywać z szejkami i grać na zniżkę cen ropy. Przecież to jego główne źródło dochodu.
...
Następna strona