Notowania

ceny ropy
16.10.2015 08:29

Ceny ropy w USA w górę. Rosja gotowa rozmawiać z OPEC o cięciach dostaw

Rosja jest gotowa rozmawiać z krajami OPEC na temat możliwych cięć produkcji ropy. Zapasy w USA wzrosły najbardziej od 6 miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS/SIPA PRESS)

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na informacje, że Rosja jest gotowa rozmawiać z krajami OPEC na temat możliwych cięć produkcji surowca w sytuacji nadpodaży ropy na rynkach paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,04 dolarów, po zwyżce o 66 centów. Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 58 centów do 50,31 dolarów za baryłkę.

Notowania ropy Brent

Rosja nie wyklucza dyskusji z krajami OPEC i innymi producentami o możliwych cięciach dostaw ropy - poinformował minister energii Rosji Aleksander Nowak podczas swojej wizyty w Kazachstanie.

Tymczasem zapasy ropy w USA mocno rosną. W środę niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA w ub. tygodniu wzrosły o 9,3 mln baryłek.

W czwartek zaś Departament Energii USA (DoE) w swoich wyliczeniach podał, że zapasy ropy wzrosły o 7,6 mln baryłek. To największy wzrost zapasów od 6 miesięcy. Analitycy spodziewali się zaś wzrostu o 2,58 mln baryłek.

Obecnie amerykańskie zapasy ropy są o 100 mln baryłek powyżej 5-letniej średniej o tej porze roku.

Produkcja ropy w USA spadła w ub. tygodniu o 76 tys. baryłek - podał w wyliczeniach DoE.

- Na rynkach jest oczekiwanie, że produkcja ropy w krajach spoza OPEC zacznie spadać - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Wydaje się, że już to powoli następuje, szczególnie w USA, ale konieczne są większe cięcia - dodaje i zwraca uwagę na mocny wzrost amerykańskich zapasów ropy.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 26 centów do 46,38 USD za baryłkę. W tym tygodniu ropa w USA staniała o 5,5 proc.

Zobacz również: Ropa po 20 dolarów? Prognozy biją kolejne rekordy

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: ceny ropy, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz