Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ropa naftowa
17.06.2014 08:39

Ceny ropy w Nowym Jorku spadają

Notowania surowca idą w dół z najwyższych poziomów od 9 miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seesea/Dreamstime)

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z najwyższych poziomów od 9 miesięcy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 106,53 USD, po zniżce o 37 centów.

Inwestorzy oceniają, że ostatnie wzrosty notowań surowca były przesadzone. Ropa drożała z powodu obaw o konflikt w Iraku - podają maklerzy. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 41 centów, do 112,53 USD za baryłkę.

Delegacje USA i Iranu, które uczestniczą w Wiedniu w negocjacjach nuklearnych, rozmawiały także o sytuacji w Iraku - poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego w Waszyngtonie wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu.

Waszyngton jest gotów rozmawiać zarówno z Iranem, jak i innymi państwami regionu o ofensywie bojowników z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) w Iraku. Nie planuje jednak koordynowania działalności wojskowej w tym kraju.

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył wcześniej, że Waszyngton jest skłonny rozmawiać z Iranem na temat pogarszającego się bezpieczeństwa w Iraku i nie wykluczył w tym kontekście ewentualnej amerykańsko-irańskiej współpracy militarnej.

Celem tej współpracy miałoby być powstrzymanie sunnickich rebeliantów z ISIL, którzy opanowali znaczne obszary na północy Iraku.

_ - W Bagdadzie na razie nie ma bezpośrednich ataków, dlatego możemy mieć dalsze łagodzenie cen ropy _ - mówił Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

_ - Teraz głównym motorem zmian cen ropy jest sytuacja na Bliskim Wschodzie _ - dodał.

W poniedziałek na NYMEX ropa staniała o 1 centa. Na zakończenie ub. tygodnia kosztowała 106,91 USD, najwyżej od 18 września 2013. W tym roku ropa w Nowym Jorku zdrożała o 8,7 procent.

Tagi: ropa naftowa, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz