Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Notowania ropy naftowej. Będzie drożej od nowego roku

0
Podziel się:

Od szczytowego poziomu cen w połowie czerwca ropa Brent staniała o ok. 13 USD na baryłce.

Notowania ropy naftowej. Będzie drożej od nowego roku
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Cena baryłki benchmarkowej ropy naftowej Brent Crude jest niska głównie z powodu afrykańskich nadwyżek podaż. Będzie słabnąć w najbliższych miesiącach, ale wzrośnie w 2015 r. w reakcji na poprawę globalnego popytu - przewiduje JP Morgan.

Od szczytowego poziomu cen w połowie czerwca ropa Brent staniała o ok. 13 USD na baryłce.

_ - Szybka oddolna korekta cen ropy mimo geopolitycznego napięcia, wywołała obawy o stan globalnego popytu. Wsparciem dla tych obaw był stosunkowo niski poziom produkcji rafineryjnej _ - napisali analitycy.

Ze swej strony JP Morgan spodziewa się mocnego odbicia realnego tempa globalnego PKB do 3-3,5 proc. począwszy od III kw. 2014 r.

Obecny okres niskich cen ropy naftowej tłumaczy rosnącą konkurencją o udział w rynku między rafineriami i rozbudową nadmiernej podaży z rejonu Afryki Zachodniej (wskutek zmniejszenia eksportu do USA - PAP), co zaciążyło na cenach ropy z Morza Płn.

_ - Dalsze osłabienie cen jest prawdopodobne w najbliższych miesiącach, ale w 2015 r. dojdzie do ich wzrostu. Prawdopodobieństwo wydłużania się geopolitycznego napięcia do końca roku oznacza, że długookresowe ryzyko jest podwyższone _ - zaznacza najnowszy komentarz JP Morgan Securities nt. rynków wschodzących.

Jego autor Michael Marrese zauważa, iż produkcja libijskiej ropy przyrosła do ponad 600 tys. baryłek dziennie, mimo najpoważniejszego w tym kraju konfliktu zbrojnego od czasów obalenia płk. Muammara Kadafiego. Także zdobycze dżihadystów w Iraku nie zakłóciły dostaw z tego kraju, choć Państwo Islamskie kontroluje obecnie 2,4 proc. irackiej produkcji ropy. Także ryzyko zakłóceń dostaw rosyjskiej ropy uważane jest za niskie, niższe niż w przypadku gazu.

W polskim koszyku inflacyjnym energia stanowi 14,9 proc., a trwała obniżka ceny baryłki ropy o 20 proc. (np. ze 120 USD/b do 96 USD/b) przekłada się na poprawę salda obrotów bieżących o +0,6 proc. PKB, spadek stopy inflacji o -1,2 proc. rdr oraz PKB o +0,3 proc. rdr i nie wpływa na saldo fiskalne - wynika z wyliczeń JP Morgan.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)