Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Znany analityk znów idzie pod prąd. Ropa spadnie do 30 dolarów za baryłkę

11
Podziel się:

Prognoza: Jeszcze w pierwszym kwartale zobaczymy szczyt notowań ropy naftowej.

Znany analityk znów idzie pod prąd. Ropa spadnie do 30 dolarów za baryłkę
(Barta IV/CC BY 2.0/Flickr)

Jeszcze w pierwszym kwartale zobaczymy szczyt notowań ropy naftowej. Potem cena surowca znów zacznie spadać, nawet do poziomu 30 dol. za baryłkę. Taką prognozę stawia Shawn T. Driscoll, zarządzający funduszem T. Rowe Price. Choć taka opinia idzie na przekór stwierdzeniom większości analityków, wcale nie jest nierealna.

Słowa Driscolla przytacza serwis MarketWatch.com, który przypomina jednocześnie, że to ten sam menedżer, który już raz, w 2014 r., przewidział trafnie spadki na rynku ropy naftowej. Autor wylicza, że Shawn T. Driscoll w listopadzie 2014 r. - gdy baryłka ropy kosztowała ponad 80 dol. - powiedział, że kurs spadnie do 50 dol. Potem już tylko wskazywał na coraz głębsze spadki, aż do 20 dol. Można powiedzieć, że jego prognoza się sprawdziła, bo spadek cen ropy zatrzymał się dopiero w ubiegłym roku na poziomie 26 dol. za baryłkę.

Teraz zarządzający, który odpowiada za aktywa funduszu o wartości około 3,6 mld dol., wskazuje, że "era niedźwiedzia" na rynku ropy wcale nie dobiegła jeszcze końca. Według niego najgorsze jeszcze się nie skończyło, a decyzje OPEC o ograniczeniu wydobycia mogły jedynie spowodować korektę w trendzie spadkowym. Wskazuje, że według niego w 2018 r. znów zobaczymy cenę ropy w okolicach 30 dol. za baryłkę. Obecnie kurs waha się na poziomie około 54 dol.

Analityk uzasadnia swoją prognozę w MarketWatch.com głównie "nadpodażą" ropy naftowej na światowych rynkach. Na ten fakt zwracali już uwagę analitycy z innych instytucji finansowych. W większości prognoz można spotkać jednak przekonanie, że ropa ustabilizuje się przy obecnym poziomie.

Kurs ropy naftowej od początku 2016 roku

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
fhgjy
7 lat temu
No i co z tego, ze spadnie na świecie! U nas cena jak nie wzrośnie to nie spadnie! A 500+ to h...?
Piotr1223455
7 lat temu
Ropa musi byc tania zrobia wszyatko by opoznic wejscie wodoru i elektryki takze 50 latek jeszcze dopuki araby nie wymysla pomyslu na utrzymanie krajow innymi produktami
tania ropa
7 lat temu
Tak to prawda ropa ma przed sobą ostre spadki to jest zapisane co do cen ropy.
Irlandczyk
7 lat temu
"Znany" co ty gadasz.
usa ci tak ka...
7 lat temu
pewnie czyli okupacja jak w czasie wojny non stop bez przerwy