Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Rosja szybko obrasta w złoto. Zakupy idą w dziesiątki ton

155
Podziel się:

Rosja kupuje coraz więcej złota. Kurs metalu zachęcił bank do inwestycji.

Rosja szybko obrasta w złoto. Zakupy idą w dziesiątki ton
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Rosja wyrasta na potentata na światowym rynku złota. Bank centralny tego kraju zgromadził już ponad 1542 tony tego metalu. To trzy razy więcej niż w swoich skarbcach ma Europejski Bank Centralny.

Według najnowszych danych dostępnych w "World Gold Council", od początku roku bank centralny Rosji dokupił ponad 127 ton złota i obecnie jest na siódmym miejscu na świecie pod względem wielkości rezerw złota. Dla porównania Polska ma w swoich rezerwach w sumie 103 tony złota, co daje nam 36. miejsce.

Rosja z miesiąca na miesiąc zwiększa ilość złota w swoich rezerwach. Co jednak ciekawe, październik był pod tym względem rekordowy - ilość złota zwiększyła się o 40 ton. - Nasi sąsiedzi decydują się na zakup kruszcu nie po raz pierwszy w tym roku, ale tym razem ich skala była imponująca. Z oficjalnych statystyk wynika, że były to największe, jednorazowe zakupy w tym stuleciu - zauważa Michał Tekliński, prezes Mennicy Wrocławskiej.

Ostatnie miesiące przynoszą przecenę kursu złota wyrażonego w dolarach - w ostatnim miesiącu złoto potaniało o około 6 proc., a w skali trzech miesięcy spadek sięgnął już 10 proc. To mogło zachęcić Rosjan do większych zakupów.

Spadek ceny złota jest dużo słabszy, gdy wyrazimy to w złotych. Osłabienie polskiej waluty spowodowało bowiem, że cena złota w ciągu trzech miesięcy spadła o około 3 proc. i obecnie waha się w okolicach 5 tys. zł za uncję.

- Niezmiennie przyczyną słabości złota jest silny dolar. Amerykańska waluta rośnie w oczekiwaniu na posiedzenie Rezerwy Federalnej w połowie grudnia, w czasie którego ma zapaść decyzja o podniesieniu stóp procentowych - przypomina Michał Tekliński.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(155)
STARUSZEK
7 lat temu
Czy ktoś o zdrowych zmysłach zaatakowałby taki kraj który ma tyle głowic nuklearnych że mógłby nimi 3 krotnie uśmiercić życie na ziemi?Ten nawiedzony kgbowiec czyje że życie jego powoli dobiega końca i nie może znieśc że bez niego świat mógłby nadal istnieć kiedy jego robale będą powoli wchłaniać. i jak czytam czcicieli tego oszołoma na Polskich forach to niedobrze mi się robi bo sami niewiedza że koniec i ich dosiegnie.W TEJ WONIE NIE BĘDZIE WYGRANYCH BĘDĄ TYLKO PRZEGRANI -PRZEGRA CAŁA LUDZKOŚĆ PRZE JEDNEGO WALNIETEGO OSZOŁOMA Z POD ZNAKU SIERPA I MŁOTA.
anel55
7 lat temu
Tak trzymać PIS dawno nie było tak dobrej parti.
Zosia lat 4 i...
7 lat temu
Rosja jest wielka, a pan Putin to prawdziwy mąż stanu nie to co byle jakiś tam imperialistyczny noblista.
putler
7 lat temu
Wojna jak nic
etc.
7 lat temu
Wytłumaczcie mi proszę co sprawia, że złoto uznawane jest przez ludzi za tak wartościowe? Nie ma żadnego wyjątkowego zastosowania w przemyśle, a jeśli wykorzystuje się je w elektronice to bez trudu może zostać zastąpione przez inne, tańsze metale. Wartość estetyczną może i jakąś ma, ale tylko pod warunkiem że zostanie użyte (na przykład do oblepienia nim drzwi na Kremlu), natomiast jaką wartość ma złoto zalegające w skarbcu? Jedynie wymaga ogromnych nakładów na zabezpieczenie go przed kradzieżą, ot co. Co takiego ludzie władzy widzą w złocie, szczególnie od kiedy zlikwidowano parytet złota w ekonomii?
...
Następna strona