Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny ropy wystrzeliły. Eksplozja rurociągu w Libii wstrzymuje dostawy surowca

Każdego dnia będzie dostarczanych na rynek od 70 do nawet 100 tys. baryłek ropy mniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)
W libii doszło do poważnej eksplozji, która wstrzymje dostawy ropy naftowej

Dzienna produkcja ropy z dnia na dzień spadła o 70-100 tys. baryłek. To oznacza ubytek kilkunastu milionów litrów surowca każdego dnia. Ta informacja błyskawicznie przełożyła się na skokowy wzrost cen ropy na świecie. Wszystkiemu winna eksplozja ważnego rurociągu w Libii.

Mimo świątecznej przerwy w Polsce, światowe giełdy ciągle działały. Szczególnie na rynku surowców we wtorek sporo się działo. Cena baryłki ropy naftowej (około 159 litrów) w USA zaskakująco mocno poszła do góry z 58,5 do prawie 60 dolarów.

Na tym poziomie ropa nie była wyceniana od blisko dwóch i pół roku.

Ostatnie notowania ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku

Skąd taki gwałtowny wzrost notowań? W Libii, która jest jednym z czołowych producentów ropy naftowej na świecie, doszło do eksplozji rurociągu, przesyłającego surowiec do największego w kraju terminalu, skąd eksportuje się ropę do innych krajów - informuje agencja Bloomberg.

Produkcja ropy poprzez terminal Es Sider została tym samym zredukowana o 70-100 tys. baryłek dziennie.

Kiedy skończy się ropa naftowa?

- Eksplozja naftociągu w Libii to poważniejsza sprawa, tym bardziej, że wznowienie jego normalnej pracy może zająć długi czas, podbijając tym samym notowania surowca - komentuje sytuację Kim Kwangrae, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc., cytowany przez Boomberga.

Co spowodowało eksplozję? Libijskie media informują o ataku uzbrojonych zamachowców, którzy podłożyli ładunki wybuchowe. Miejsce, gdzie idzie rurociąg, jest terenem walk państwa islamskiego z siłami rządowymi Libii.

To kolejne poważne zaburzenie w produkcji ropy w ostatnim czasie. Pod koniec listopada informowaliśmy oawarii rurociągu w Kanadzie, która zmusiła to całkowitego zamknięcia głównej nitki transportującej surowiec w tamtym kraju.

Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy ceny ropy podskoczyły o blisko 13 proc., a w ciągu sześciu miesięcy o ponad 35 proc.

Notowania ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku

Tagi: ropa naftowa, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2017

ssssA jak zagasza rurociąg to ceny polecą na łeb na szyję ? Buhahahahaha :)

27-12-2017

DudisTo sabotaż, zadajcie sobie pytanie: komu zależy na wzroście cen ropy????

27-12-2017

RPawłowskiPisarze S-F kiedyś przepowiadali bunt maszyn. Na naszych oczach samochody rozjeżdżają ludzi, ropociągi "same" wybuchają, noże i maczety same … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)