Notowania

giełda
02.01.2013 08:50

Wycena miedzi wzrosła po informacjach z USA

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo w USA udało się uniknąć tzw. klifu fiskalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo w USA udało się uniknąć tzw. klifu fiskalnego. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana po 8.095,00 USD za tonę, po wzroście o 2,1 procent.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec kosztuje 3,6505 USD, po minimalnej zmianie.

W Chinach rynki w środę są zamknięte.

Izba Reprezentantów USA poparła w nocy z wtorku na środę zatwierdzone wcześniej przez amerykański Senat porozumienie, pozwalające na uniknięcie tzw. klifu fiskalnego, czyli radykalnego wzrostu podatków przy jednoczesnym cięciu wydatków budżetowych.

W zdominowanej przez Partię Republikańską izbie niższej Kongresu za ustawą w kształcie zaproponowanym przez Senat opowiedziało się 257 kongresmenów.

Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów do samego końca trwały ostre spory dotyczące ewentualnych poprawek, w tym wysokości progu podatkowego oraz zapisów na temat cięć w budżecie federalnym. Republikanie doszli jednak do wniosku, że na poprawki jeszcze będzie czas. Dodatkową presję wywierały na nich rynki finansowe; w środę po raz pierwszy w tym roku będzie otwarta nowojorska giełda papierów wartościowych.

Zaaprobowane przez obie izby porozumienie pozwala USA uniknąć klifu fiskalnego, czyli jednoczesnego zniesienia ulg podatkowych oraz znacznego ograniczenia wydatków federalnych. Zdaniem ekonomistów klif fiskalny mógł wywołać nową falę recesji w amerykańskiej gospodarce.

Gdyby nie udało się osiągnąć porozumienia ws. redukcji deficytu budżetowego, wszyscy Amerykanie płaciliby wyższe podatki, a wielu z nich dotknęłyby drastyczne cięcia wydatków rządowych. Na mocy umowy między Białym Domem a Republikanami z ubiegłego roku, usankcjonowanej ustawą Kongresu, drastyczne cięcia wydatków weszłyby w życie automatycznie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: giełda, wiadomości, surowce
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz