Notowania

ceny ropy
16.03.2011 08:28

Zamieszki w Bahrajnie ciągną ceny ropy w górę

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, drożeje na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,11 USD do 98,29 dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roger_melb/CC/Flickr)

Na giełdzie ICE Futures Europe w Londynie baryłka ropy Brent w dostawach na kwiecień drożeje zaś o 40 centów do 108,92 USD.

Setki policjantów i żołnierzy przejęło w środę rano kontrolę nad Placem Perłowym w stolicy Bahrajnu, Manamie, zajmowanym dotychczas przez tysiące antyrządowych manifestantów. Dzień wcześniej w kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

Policja w transporterach opancerzonych usunęła barykady ustawione przez opozycję na głównych drogach prowadzących do finansowej dzielnicy Manamy.

W nocy szyiccy przywódcy polityczni zaapelowali do społeczności międzynarodowej i świata arabskiego o interwencję, by uniknąć w Bahrajnie "masakry".

We wtorek król Bahrajnu szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa ogłosił natychmiastowe wprowadzenie na trzy miesiące stanu wyjątkowego w związku z antyrządowymi demonstracjami.

W poniedziałek do Bahrajnu przybyło ponad tysiąc saudyjskich żołnierzy i ok. 500 policjantów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby pomóc władzom w opanowaniu sytuacji.

Antyrządowe protesty w Bahrajnie rozpoczęły się 14 lutego. Opozycja domaga się przekształcenia kraju w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie. Opozycja chce też, by rodzina królewska zrezygnowała z uprawnień do stanowienia prawa i obsadzania wszelkich stanowisk politycznych.

We wtorek WTI na NYMEX w Nowym Jorku staniała do 97,18 USD/b, najniższego poziomu od 28 lutego. Brent staniała o 5,15 USD, czyli 4,5 proc., do 108,52 USD/b. Był to największy jednodniowy spadek ceny od 4 lutego.

Tagi: ceny ropy, ropa, surowce, paliwa, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz