Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
09.03.2020 11:24

Światowa Organizacja Turystyki: Straty z powodu COVID-19 to 30-50 mld USD

Straty dla branży turystycznej z powodu epidemii koronawirusa  mogą wynieść nawet od 30 do 50 mld dolarów, poinformowała Światowa Organizacja Turystyki. Zamiast prognozowanego wcześniej wzrostu branży na 3-4%, należy spodziewać się spadku o 1-2%.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jest to pierwsza korekta prognozy Światowej Organizacji Turystyki, dotycząca wpływu epidemii koronawirusa na branżę. "Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią około 80% sektora turystyki i są szczególnie narażone na straty" - powiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki Zurab Pololikashvili, cytowany w komunikacie.

Światowa Organizacja Turystyki zaapelowała do rządów i organizacji międzynarodowych o uwzględnienie branży turystycznej w działaniach naprawczych. "Zobowiązania polityczne i finansowe mają kluczowe znaczenie dla zagwarantowania, że turystyka może doprowadzić do szerszego ożywienia gospodarczego i społecznego" - zaznaczono w komunikacie.

Najbardziej skutki koronawirusa może odczuć region Azji i Pacyfiku, gdzie spadek ruchu turystycznego szacowany jest na 9-12%.

"Szacunki dotyczące innych regionów świata są obecnie przedwczesne ze względu na szybko zmieniającą się sytuację" - podkreślono.

Organizacja zastrzegła, że wszelkie szacunki należy traktować ostrożnie i prawdopodobnie będą one aktualizowane.

Straty polskiej branży turystycznej szacowane są wstępnie na ok. 400 mln zł. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd chce przygotować rozwiązania pomocowe, m.in. w zakresie dostarczenia kapitału oraz odroczenia obowiązkowych płatności. Jednocześnie sprawdza, jakie rozwiązania zastosowały inne kraje unijne. W poniedziałek odbędzie się w ministerstwie rozwoju spotkanie z reprezentantami całej branży - touroperatorami, hotelarzami, przewoźnikami.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 110 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 108 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 80,7 tys.), Włoszech (ponad 7,3 tys.), Korei Płd. (ponad 7,4 tys.) i Iranie (ponad 6,5 tys.).

Wśród innych państw europejskich niezwykle szybko wirus rozprzestrzenia się we Francji (1 209 potwierdzonych zachorowań), Niemczech (1 112 zachorowania), Hiszpanii (675 zachorowań), Wielkiej Brytanii (273 zachorowania) i Niderlandach (265).

Spośród dotychczas zarażonych 3,8 tys. osób zmarło, w tym 366 osób we Włoszech, 19 osób we Francji i 17 w Hiszpanii. Wyzdrowiało ponad 62 tys. zarażonych.

W Polsce obecnie jest 11 potwierdzonych przypadków zarażenia, stan jednego pacjenta jest ciężki.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz