Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tauron
05.03.2020 10:11

Tauron spisał na straty ponad 900 mln zł. Wyniki za 2019 rok będą dużo niższe

Tauron musiał przeszacować wartość posiadanych przez siebie aktywów. Kontrola wykazała, że musi odpisać 914 mln zł. To oznacza, że wynik netto 2019 roku będzie niższy o 741 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na czele Tauronu stoi Filip Grzegorczyk. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Największe polskie spółki powoli podsumowują wyniki osiągnięte w 2019 roku. Tauron, a więc jedna z czołowych państwowych grup energetycznych, sprawozdanie finansowe opublikuje za około miesiąc. Już teraz wiadomo, że zyski będą znacząco niższe przez gigantyczne odpisy.

Tauron poinformował o zakończeniu testów na utratę wartości aktywów i zdecydował o utworzeniu odpisów w wysokości 914 mln zł netto. W całości obciążą one wyniki finansowe za 2019 rok. W efekcie zysk netto całej grupy będzie niższy o 741 mln zł od tego, który można było osiągnąć bez odpisów.

Analizy wykazały istotne zmiany w zakresie wartości odzyskiwalnej aktywów trwałych w segmentach wytwarzania i wydobycia. Jak tłumaczy zarząd, wpływ na to miały przede wszystkim polityka klimatyczna Unii Europejskiej, która wpływa na prognozowany poziom marż na sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych.

Tauron inwestuje w elektromobilność. Chce też pozostać liderem przyłączeniach energetyki rozproszonej

Do tego dochodzi zmiana warunków rynkowych związanych z wytwarzaniem energii z OZE, skutkująca wzrostem konkurencyjności źródeł odnawialnych w stosunku do źródeł konwencjonalnych, a także zmiana założeń dotyczących kosztu kapitału.

Zarząd Tauronu zastrzegł jednocześnie, że wartość odpisów może ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów z tytułu utraty wartości aktywów zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych za 2019 rok.

W 2018 roku zyski Tauronu były na poziomie 205 mln zł, a 2017 rok spółka kończyła prawie 1,4 mld zł na plusie.

Jak na najnowsze wieści dotyczące odpisów i to, jak wpłyną na wyniki 2019 roku reagują inwestorzy giełdowi? Wykazują się dużym spokojem. Po niecałej godzinie czwartkowej sesji bilans wychodzi mniej więcej na zero. Jedna akcja kosztuje tyle co na zamknięciu w środę, czyli około 1,19 zł.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: tauron, tpe, komentarze giełdowe, odpisy, wyniki, wiadomości, giełda, energetyka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2020

KubaDegeneracji i rozkładu polskiej gospodarki ciąg dalszy!!!

05-03-2020

BukaNo to pora zostać sponsorem siatkarzy. Kubica lepszy. Większe kwoty . Z czego 20% wiadomo dla kogo

05-03-2020

GgNiech im jeszcze kilka kopalni dołożą

Rozwiń komentarze (17)