Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Tauron spisał na straty ponad 900 mln zł. Wyniki za 2019 rok będą dużo niższe

18
Podziel się:

Tauron musiał przeszacować wartość posiadanych przez siebie aktywów. Kontrola wykazała, że musi odpisać 914 mln zł. To oznacza, że wynik netto 2019 roku będzie niższy o 741 mln zł.

Na czele Tauronu stoi Filip Grzegorczyk.
Na czele Tauronu stoi Filip Grzegorczyk. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Największe polskie spółki powoli podsumowują wyniki osiągnięte w 2019 roku. Tauron, a więc jedna z czołowych państwowych grup energetycznych, sprawozdanie finansowe opublikuje za około miesiąc. Już teraz wiadomo, że zyski będą znacząco niższe przez gigantyczne odpisy.

Tauron poinformował o zakończeniu testów na utratę wartości aktywów i zdecydował o utworzeniu odpisów w wysokości 914 mln zł netto. W całości obciążą one wyniki finansowe za 2019 rok. W efekcie zysk netto całej grupy będzie niższy o 741 mln zł od tego, który można było osiągnąć bez odpisów.

Analizy wykazały istotne zmiany w zakresie wartości odzyskiwalnej aktywów trwałych w segmentach wytwarzania i wydobycia. Jak tłumaczy zarząd, wpływ na to miały przede wszystkim polityka klimatyczna Unii Europejskiej, która wpływa na prognozowany poziom marż na sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych.

Zobacz także: Tauron inwestuje w elektromobilność. Chce też pozostać liderem przyłączeniach energetyki rozproszonej

Do tego dochodzi zmiana warunków rynkowych związanych z wytwarzaniem energii z OZE, skutkująca wzrostem konkurencyjności źródeł odnawialnych w stosunku do źródeł konwencjonalnych, a także zmiana założeń dotyczących kosztu kapitału.

Zarząd Tauronu zastrzegł jednocześnie, że wartość odpisów może ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów z tytułu utraty wartości aktywów zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych za 2019 rok.

W 2018 roku zyski Tauronu były na poziomie 205 mln zł, a 2017 rok spółka kończyła prawie 1,4 mld zł na plusie.

Jak na najnowsze wieści dotyczące odpisów i to, jak wpłyną na wyniki 2019 roku reagują inwestorzy giełdowi? Wykazują się dużym spokojem. Po niecałej godzinie czwartkowej sesji bilans wychodzi mniej więcej na zero. Jedna akcja kosztuje tyle co na zamknięciu w środę, czyli około 1,19 zł.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
CD334
3 lata temu
A ile włożyli w deficytowe kopalnie, trzynastki, czternastki górników ?
ipik
4 lata temu
i TO MI SIE PODOBA !! Dostałem w tym roku około 5kg papieru z taurona !! sponsorują prywatny sport...i partie -no to i tak dobrze stoją....ja bym dawno splajtował stosując taki marketing..;)) a tu proszę premie wielomilionowe ;))
olko
4 lata temu
Tylko na dywidendę nie wystarczyło no to akcje po 1 zł a za miesiąc po 10 gr
Polak
4 lata temu
Pisowskie misiewicze w spółkach rozwalają gospodarkę.
Jack
4 lata temu
Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Cena za akcję 1,19zł. Więcej komentarza nie trzeba, smutne to.