Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

To dlatego techniczni giganci wypatrują sukcesów AI? Są istotne dla ich wyceny

5
Podziel się:

Wizja przyszłych zysków ze sztucznej inteligencji pozwala gigantom technologicznym przetrwać obecny okres zawirowań gospodarczych – twierdzi agencja Reutera. To by oznaczało, że dalszy rozwój technologii AI jest zatem nieunikniony.

To dlatego techniczni giganci wypatrują sukcesów AI? Są istotne dla ich wyceny
Sztuczna inteligencja będzie rozwijana, bo jest gwarantem zysków dla gigantów technologicznych, takich jak Google czy Microsoft (Adobe Stock, SUNDRY PHOTOGRAPHY)

Reuters podsumował wyniki Microsoftu i Google'a za 2022 r. Agencja podkreśliła, że choć giganci technologiczni zanotowali wzrost przychodów, to jednak zbliżają się do ściany. Dlatego właśnie – w jej ocenie – jak kania dżdżu wypatrują przyszłych sukcesów sztucznej inteligencji.

Przychody Google'a i Microsoftu wciąż na plusie

I tak w ciągu pierwszego kwartału 2022 r. Microsoft odnotował przychody na poziomie 52,9 mld dol., czyli o ok. 7 proc. wyższe niż w pierwszym kwartale 2022 r. Łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest fakt, że są one "niemal idealnie płaskie" w porównaniu z poprzednim kwartałem – podkreślił Reuters. Spółka zarobiła 18,3 mld dol., co oznacza wzrost o 9 proc. rok do roku.

Powodem takiego stanu rzeczy jest spadek sprzedaży komputerów PC, wśród których w większości wykorzystywany jest system operacyjny Windows. Zwolniły też byłe gwiazdy wzrostów, czyli LinkedIn i platforma Azure, oferująca usługi w chmurze. Roczna stopa wzrostu tej ostatniej wynosi obecnie 27 proc., w porównaniu do 46 proc. rok temu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kobiety na rynku pracy. Czy coś się zmieniło?

Podobny obraz analitycy dostrzegają w Alphabecie, czyli spółce-matce Google'a. Przychody spółki wzrosły w pierwszym kwartale o 3 proc. do 69,8 mld dol. Zyski jednak spadły z 16,4 mld dol. w pierwszym kwartale 2022 r. do 15,1 mld dol. rok później. Firma zresztą posiłkowała swój budżet programem skupu akcji własnych.

Firmy wypatrują potencjalnego sukcesu sztucznej inteligencji

Choć obecnie w wypowiedziach publicznych CEO obu spółek nie mówią o sztucznej inteligencji zbyt wiele, to – według Reutersa – z niecierpliwością wypatrują sukcesów tej technologii. Pierwszy sygnał o nadchodzących zmianach wysłał sukces ChatuGPT i stojącej za nim spółki OpenAI, która jest partnerką Microsoftu.

Obserwatorzy rynku są zdania, że jego sytuację radykalnie poprawi wdrażanie AI na szeroką skalę przez firmy i państwa. Możliwy sukces sztucznej inteligencji zresztą może być jeszcze większy. Analitycy spodziewają się, że AI nie tylko rozwinie istniejące gałęzie, ale stworzy też zupełnie nowe, o których dziś jeszcze nie mamy pojęcia. Przykładem mogą tu być np. zawody, które już powstają w związku z rozwojem AI.

Nie ma dziś pewności, kiedy wpływy z tytułu rozwoju sztucznej inteligencji pojawią się w sprawozdaniach finansowych obu firm. Jednak nietrudno sobie wyobrazić, że potencjalny sukces AI już dziś rozpala głowy zarówno zarządów, jak i inwestorów spółek.

Eksperci chcą zawieszenia prac na AI, startupy – przeciwnie

Kilka tygodni Future of Life Institute opublikował list otwarty podpisany przez ponad tysiąc specjalistów od sztucznej inteligencji i szefów firm, w tym m.in. przez Steve WozniakaElona Muska. Domagali się w nim zawieszenia prac nad tą technologią na co najmniej pół roku.

Podkreślili, że systemy AI stanowią "głęboką zmianę w historii życia na ziemi" i powinny być lepiej i rozważniej planowane. "Niestety, ten poziom planowania i zarządzania jest nieobecny" – napisali. Dalej zaznaczyli, że obecnie nawet twórcy tych systemów nie są ich w stanie "zrozumieć, przewidzieć lub skutecznie kontrolować".

Inne stanowisko jednak przedstawiają europejskie małe firmy. "Rzeczpospolita" przywołała stanowisko ONE23, koalicji europejskich organizacji start-upowych. Podmiot wyraził w nim obawę, że "regulacje względem sztucznej inteligencji spowolnią rozwój innowacyjności Europy". Jak napisał dziennik, z uwagi na "niesprzyjające otoczenie prawne" obecnie już "16 proc. firm technologicznych myśli o wstrzymaniu rozwoju projektów AI lub przeniesieniu biznesu poza kontynent".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
kolejny etap ...
rok temu
Ten pociąg raz uruchomiony nie da się zatrzymać bo świat jest duży i nikt nie ma nad nim absolutnej władzy. Ważne jest aby jacyś durnie nie spróbowali stworzyć cyfrowego antychrysta bo będziemy pilnie potrzebowali jakiegoś Neo który wyciągnie wtyczkę z prądem.
szum
rok temu
kolejne mzonki made in usa zeby tylko korpo mialo dobra wycene na ich grajdole
Fun
rok temu
Wyszukiwarka google była dobra 15 lat temu. Dziś to centrum reklam, i bezwartościowych blogów. Co do AI mi osobiście pomaga w pracy, owszem jest obawa że asystent jakim jest obecnie AI kiedyś zastąpi eksperta - człowieka. Być może zmieni się nasza rola, będziemy bardziej architektami naszych usług.
Nie
rok temu
I mamy prawdziwy powód nachalnego promowania AI. Zysk ogromnej korporacji. Ciekawe tylko jak będą zarabiać w czasach jak ludzie będą bez pracy i pieniędzy, albo z minimalnymi pensjami, bo wiadomo ai, i jedyne o czym będą marzyli to żeby stać ich było na podstawowe rzeczy. Już nawet nie mówiąc o prawach autorskich i przyszłych pokoleniach debili, którzy mają nawet teraz problem ze znalezieniem odpowiedzi w Google, lub napisaniu zwyklego maila beż chatgpt
Karolina
rok temu
Al ich załatwi pierwszych. Chytry 2 razy traci