Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

"Wstrzymajmy rozwój systemów AI". Elon Musk i setki ekspertów podpisali się pod apelem

251
Podziel się:

Co najmniej sześć miesięcy przerwy w rozwoju systemów sztucznej inteligencji – o to apelują we wspólnym liście setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów od AI, w tym m.in. Elon Musk. To reakcja na pojawienie się GPT-4. Sygnatariusze ostrzegają przed nieprzewidywalnymi skutkami coraz potężniejszych modeli.

"Wstrzymajmy rozwój systemów AI". Elon Musk i setki ekspertów podpisali się pod apelem
Sztuczna inteligencja. Elon Musk i setki osób apelują o wstrzymanie prac nad rozwojem potężniejszych modeli od GPT-4 (Getty Images, Marlena Sloss)

List opublikował ośrodek Future of Life Institute. Jego autorzy przekonują, że zaawansowana sztuczna inteligencja może stanowić "głęboką zmianę w historii życia na Ziemi". Dlatego też do jej rozwoju powinno się podchodzić z ostrożnością.

Niestety, do tego poziomu planowania i zarządzania nie dochodzi, mimo że w ostatnich miesiącach widzieliśmy laboratoria AI zaangażowane w niekontrolowany wyścig, by rozwijać i wdrażać coraz potężniejsze cyfrowe umysły, których nikt – w tym nawet ich twórcy – nie potrafi zrozumieć, przewidzieć, czy porządnie kontrolować – zauważyli sygnatariusze listu.

"Wstrzymajmy rozwój AI na sześć miesięcy"

Autorzy pisma są zdania, że niekontrolowane podejście do rozwoju sztucznej inteligencji stwarza wiele zagrożeń dla ludzkości. Wymienili m.in. dezinformacje, masową automatyzację pracy, a nawet zastąpienie ludzi przez maszyny i "utratą kontroli nad cywilizacją".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Maciej Oleksowicz, prezes Zarządu Inter Cars
Silne systemy AI powinny być rozwijane, dopiero kiedy będziemy pewni, że ich efekty będą pozytywne, a ich ryzyka możliwe do kontrolowania – przestrzegli autorzy.

Dlatego też wezwali do sześciomiesięcznej przerwy w trenowaniu systemów AI przewyższających wypuszczony niedawno przez firmę OpenAI GPT-4. Model ten jest zdolny m.in. do zdawania testów różnego rodzaju na poziomie zbliżonym do najlepszych zdających ludzi. Zaapelowali też o wdrożenie kompleksowych rządowych regulacji i nadzoru nad nowymi modelami.

Wśród sygnatariuszy jest Elon Musk

Wśród sygnatariuszy listu jest miliarder Elon Musk. Oprócz niego pod nim podpisali się m.in. współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak, szef Stability AI Emad Mostaque (producenta generatora obrazów Stable Diffusion) oraz badacze sztucznej inteligencji z uniwersytetów Stanforda, Massachusetts Institute of Technology (MIT) i innych uczelni i laboratoriów AI.

Właściciel TesliTwittera już wcześniej przestrzegał przed sztuczną inteligencją. – Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości cywilizacji jest AI mówił Elon Musk w połowie lutego.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(251)
Spostrzeżenie...
2 miesiące temu
Sztuczna inteligencja to zagrożenie dla ludzi. Można tu nawiązać do filmu Terminator, czy Eagle Eye. Poza zagrożeniami stanowi ogromne ryzyko całkowitego odmóżdżenia ludzi co spowoduje że ten narząd może docelowo zaniknąć.
ChatGPT4.5
2 miesiące temu
Elon Musk twórca koncepcji aut "jednorazowych" wystraszył się że nie zdążył zawłaszczyć 90% nowo powstającego sektora rynku...
Kalehad
2 miesiące temu
No tak, najbogatsi podpiasli bo mogłoby się okazać że zaraz nie byli by najbogatsi. W zasadzie to dobry wybór. Jak dla mnie to powinni zająć się naszą planetą i na badaniu jej a dopiero później kombinować z AI. Chociaż może ona by wymyśliła sposób na zaprzestanie wojen, położyła kres głodu na świecie i jak sprzątnąć planetę z plastiku
Pytam
2 miesiące temu
A ja Proponuje sztuczna inteligencja zastapic rzad w Warszawce Po co zatrzymywac AI Niech sie sprawdzi w Polsce A My podatnicy zaplaci my za te eksperyment Nie placac juz na kneSejm, Senat i premie ministrow Kto za ?
Taki
2 miesiące temu
Sztuczna iinteligecja nigdy nie będzie inteligetna tylko bedzie nauczona przez człowieka, będzie tylko siała propagandę, zniekształlcała fakty,, ,tworzyła i uczyła oszołomów, książki jeszczee się przydadzą
...
Następna strona