Notowania

TOP10 spółek rekomendowanych przez maklerów. W tym roku o zarobek może być trudniej

Nawet 50 proc. zysku - taki potencjał dostrzegają analitycy w akcjach dwóch mniej znanych spółek z warszawskiej giełdy. Wśród najciekawszych opcji inwestycyjnych typowanych przez maklerów nie brakuje też tak popularnych firm, jak CCC, Netia czy Rainbow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W które spółki warto inwestować? (Fot: Andrzej Cynka/ East News)

Oprocentowanie lokat w bankach jest rekordowo niskie. Jeśli wziąć pod uwagę wysoką inflację, okazuje się, że realnie taka forma oszczędzania się nie opłaca, a przynajmniej nie ma z tego zysków. Żyjemy w czasach, gdy praktycznie bez ryzyka nie ma jak zarabiać. Jedną z opcji, choć na pewno nie dla każdego, jest giełda.

Pytanie tylko, w co inwestować, skoro na giełdzie jest blisko 500 różnych spółek. Dla drobnych inwestorów z pomocą przychodzą m.in. rekomendacje domów maklerskich. To raporty, w których analitycy wyceniają konkretne akcje. Rok temu na podstawie rekomendacji stworzyliśmy zestawienie 10 spółek, których akcje na giełdzie mają największy potencjał do zysku. Okazało się, że po 12 miesiącach średni zwrot z inwestycji w nie wyniósł ponad 30 proc.

Sprawdziliśmy więc, na które spółki warto zwrócić uwagę w tym roku. Na 55 wydanych w grudniu publicznie dostępnych raportów domów maklerskich tylko w połowie przypadków wycena akcji przez analityków jest wyższa niż obecna cena na giełdzie. Rok temu potencjalnie zyskownych opcji było więcej. Wtedy też spółki z TOP10 dawały szanse na zyski rzędu 50-150 proc. Teraz tylko najbardziej optymistyczne prognozy dają nadzieję na osiągnięcie zaledwie 50 proc.

Daniel Obajtek w money.pl: Mamy specjalny program dla inwestorów indywidualnych

Gdzie największy potencjał?

Na czele zestawienia tym razem są PGS Software i Toya. Pierwsza z nich to wrocławska firma informatyczna, która na giełdzie w 2019 roku miewała wzloty i upadki. Końcówka roku była jednak dla niej bardzo udana i eksperci liczą, że dobre nastroje inwestorów nie opuszczą przez kolejne 12 miesięcy. East Value Research wyceniło akcje na 17 zł, a teraz można je kupić za niewiele ponad 11 zł. Jeśli prognozy sprawdziłyby się, z każdego zainwestowanego tysiąca złotych byłoby około 496 zł zysku.

Notowania akcji PGS Software od początku 2019 roku

Około 10 zł mniej można będzie - według prognoz analityków - zarobić na akcjach spółka Toya. To znany producent narzędzi, który szczyt popularności na giełdzie miał w 2018 roku. W ostatnim czasie był w dołku, ale jeśli wierzyć maklerom DM BOŚ, jedna akcja warta jest 8,40 zł. Tymczasem na giełdzie chodzą po około 5,60 zł, a więc kurs jest mocno niedowartościowany.

spółka cena aktualna potencjał
PGS Software 11,36 49,65%
Toya 5,65 48,67%
Oponeo.pl 23,3 38,20%
Rainbow 34 36,76%
LiveChat Software 43 35,81%
Netia 4,49 22,49%
VRG (Vistula) 3,85 22,08%
CCC 97,1 19,88%
Mabion 83,6 19,62%
Enter Air 45 16,00%

źródło: obliczenia własne na podstawie danych GPW

Maklerzy wskazują, że strategia firmy jest podporządkowana dwóm celom - ekspansji zagranicznej i rozwojowi nowych produktów (corocznie wprowadza do oferty kilkaset nowych narzędzi). Do tego przyzwyczaiła do hojnego dzielenia się zyskami z inwestorami. Niewielkie potrzeby kapitałowe czynią ze spółki "dojną krowę" - podkreślają analitycy DM BOŚ w najnowszej rekomendacji.

Notowania akcji Toya od początku 2019 roku

Znane i... zyskowne marki?

W TOP10 nie brakuje też akcji znanych firm takich, jak CCC, Netia, VRG (Vistula), Oponeo.pl czy Rainbow. Pierwsze cztery nie zachwyciły inwestorów w 2019 roku, a CCC zaliczyło najgorszy rok od prawie 7 lat.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku czołowego polskiego touroperatora. Wartość akcji Rainbow przez ostatnie 12 miesięcy wzrosła o 40 proc. i według analityków Pekao mogą pójść w górę blisko drugie tyle. Z 1000 zł jest potencjał do zarobienia blisko 370 zł. Eksperci prognozują wzrost zysków spółki w 2020 roku o 24 proc.

Notowania akcji Rainbow od początku 2019 roku

Analitycy wskazują, że dzięki programowi 500+ i wyższej płacy minimalnej Polacy będą mieć więcej pieniędzy, które częściowo wydadzą także na podróże.

Na podobne profity może liczyć Enter Air (największa turystyczna linia lotnicza w Polsce). Dom Maklerski BDM wycenił wartość jednej akcji spółki na 52,20 zł, co przy obecnych notowaniach na poziomie 45 zł daje potencjał do około 16 proc. zysku.

W TOP10 znalazła się także biotechnologiczna spółka Mabion. Jej akcje maklerzy PKO BP wycenili na równo 100 zł. Kupując obecnie papiery po nieco ponad 83 zł można teoretycznie spodziewać się na prawie 20 proc. zysku. Eksperci liczą m.in. na udane zakończenie procesu rejestracji leku MabionCD20 (stosowany w leczeniu nowotworów krwi).

Warto też wspomnieć o LiveChat Software. To kolejna informatyczna spółka w naszym zestawieniu z potencjałem na 35 proc. zysku. Co ciekawe, spółka ta była w TOP10 także rok temu i wtedy budziła zdecydowanym największe zainteresowanie, bo analitycy szacowali wzrost akcji nawet na 150 proc. Tak dobrze nie było, ale wynik na poziomie 80 proc. powinien usatysfakcjonować każdego inwestora. Zobaczymy, czy uda jej się utrzymać dobrą formę przez kolejne miesiące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rekomendacje, akcje, inwestowanie, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2020

zibijestem na giełdzie 30 lat mam za sobą sukcesy i porażki najlepsze spółki na rok 2020 rok to państwowe niedocenione niskie wskażniki i trochę pokory

14-01-2020

MaklerBeznadziejne spółki. Columbus, Euco, ULT, może CFG to są spółki, ktore dadza zarobić.

14-01-2020

andreaSzukają jeleni......

Rozwiń komentarze (25)