Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

TXM Textilmarket odcięty od pieniędzy. Grozi mu upadłość

11
Podziel się:

Banki ING i PKO BP wypowiedziały umowy kredytowe firmie TXM. Właściciel sieci dyskontów odzieżowych Textilmarket stracił dostęp do kilku milionów złotych. Według niego niesłusznie.

Textilmarket ma duże problemy.
Textilmarket ma duże problemy. (Materiały prasowe, txm)

ING Bank Śląski wypowiedział TXM umowę zawartą w kwietniu. Uzasadnia to nieprzedstawieniem przez spółkę w terminie 25 dni po zakończeniu kwartału kalendarzowego kilku zestawień. Chodzi m.in. o spis rzeczy, na których bank ma zastaw, a także informacje o terminalach płatniczych z wyszczególnieniem wartości zrealizowanych przy ich użyciu transakcji.

Przedstawiciele spółki w odpowiedzi wskazują, że informują banki o każdym istotnym wydarzeniu. Wszystkie wymagane informacje miały być przekazywane bankom sukcesywnie - ostatnie w dniu 6 sierpnia. Co więcej, jak przekonuje TXM, zamiar zakończenia działalności sieci w Rumunii był przedstawiony bankom od początku roku, a także był wprost opisany w planie naprawczym.

Zobacz także: Sądowe spory o kredyty we frankach. "Wiele wyroków korzystnych dla banków"

W związku z wypowiedzeniem umowy ING zablokował spółce limit kredytowy (w ramach akredytywy). Niewykorzystana kwota to 2,2 mln zł. Do tego TXM stracił dostęp do kredytu w rachunku bieżącym w kwocie około 2,9 mln zł.

W reakcji na działanie ING, limity gwarancyjne i kredytowe zostały zablokowane również przez PKO Bank Polski. Wartość zablokowanego, niewykorzystanego limitu na gwarancje i akredytywy wynosi 1,8 mln zł, a środków pieniężnych 1,2 mln zł.

"Spółka podejmuje działania mające na celu odblokowanie limitów kredytowych w bankach. Dostępność tych limitów, a w szczególności dostępność środków pieniężnych, warunkują zdolność spółki do funkcjonowania oraz realizacji planu naprawczego" - czytamy w komunikacie TXM.

Firm wstrzymała przyjmowanie nie w pełni opłaconych dostaw towarów, aby ograniczyć ewentualne straty kontrahentów oraz podjęła działania w celu wypłaty wynagrodzeń pracowników w inny sposób, niż poprzez przelewy, gdyż środki pieniężne w ramach kredytów w rachunkach bieżących zostały zablokowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
Kasia
4 lata temu
Odajcie nam zarobione pieniądze
sfddfsds
5 lata temu
ale tam jest chłam z lat 90, jak takie sklepy działają??? jakość - to słowo nie istnieje u nich
stary59
5 lata temu
Ciekawe komu zależy, żeby firma upadła??
Zuzanna
5 lata temu
Nasza rodzina kupowala w Textilu niezbyt czesto, ale jak juz to sporo - ciuchy meskie, damskie, bielizna, torebki. W Tesco Piastow sklep zamknieto, ale do konca roku zamykaja tez Tesco ...
noname
5 lata temu
No to fajnie jak wypłaty nie było tak i nie ma i chyba się nie doczekam na nią.