Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Ugody z frankowiczami. Nad propozycją szefa KNF pracuje 9 banków

49
Podziel się

Rozwiązanie problemu z kredytami frankowymi może kosztować banki albo 34 mld zł albo 234 mld zł. "Dziś innego rozwiązania na stole nie ma" - tak o propozycji szefa KNF mówi wiceprezes PKO BP i zdradza, że zaawansowane rozmowy w tej sprawie prowadzi 9 banków.

Ugody z frankowiczami. Nad propozycją szefa KNF pracuje 9 banków
Propozycja KNF jest poważnie analizowana przez 9 banków. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDTkhsKt

W ostatnich tygodniach praktycznie wszystkie największe banki zabierały publicznie głos w sprawie ewentualnych masowych ugód z frankowiczami, które miałyby skończyć się przewalutowaniem kredytów na złotówki i zamknięciem tematu.

Nad propozycją podpisywania ugód z frankowiczami w ramach procedury zaproponowanej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pracuje obecnie 9 banków - informuje wiceprezes PKO Banku Polskiego Rafał Kozłowski.

- Prowadzimy bardzo szczegółowy dialog dotyczący tego, jak taka konwersja by przebiegała. Te prace są bardzo zaawansowane - przyznaje. Choć nie mówi o konkretnych nazwach instytucji, biorących udział w rozmowach.

bDTkhsKv
Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Reprezentant największego banku w Polsce podkreśla fakt, że banki zwołują swoje walne zgromadzenia akcjonariuszy i jednym z punktów dyskusji mają być właśnie tematy ugód.

bDTkhsKB

- To jest najlepszym dowodem, że podchodzimy do tego odpowiedzialnie. Uważam, że dziś innego rozwiązania na stole nie ma - wskazuje.

Według Kozłowskiego, to rozwiązanie ma szansę zyskać uznanie wszystkich.

KNF wylicza, że koszt dla sektora bankowego, związany z konwersją kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich według propozycji przewodniczącego KNF, szacowany jest na 34,5 mld zł.

To duża kwota i nie dla wszystkich banków kilka miliardów złotych będzie łatwo wygospodarować, ale to i tak wydaje się najmniejszy wymiar "kary". Według KNF, w wariancie najbardziej kosztownym dla banków, tj. unieważnienia kredytów przez sądy, koszt ten wyniósłby 234 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTkhsKW
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(49)
stan
miesiąc temu
Jak banki miały zyski (transfer do central) z kredytów frankowych to banksterzy się cieszyli, a teraz liczą straty. Kilka lat temu strat było ok. 50 mld, teraz powyżej 200 mld. Pytanie: czy banksterzy powinni dalej oszukiwać kredytobiorców?
stan
miesiąc temu
Czy banki miały straty z tytułu obsługi kredytów frankowych ? Był transfer zysków, dlatego banksterzy powinni zwrócić nieuczciwie zarobione pieniądze ludziom, a prokuratura powinna osądzić ich legalność.
Andrzej
miesiąc temu
BANKOWI kłamcy. Nic nie robią tylko kombinują jak na następne lata sprawę zamieść pod dywan i żeby zmniejszyła się liczba pozwów, bo zaczynają przegrywać w sądach i nie mają nad tym już kontroli.
bDTkhsKX
Zżdzich
miesiąc temu
To aż tyle skrobnęli na frankowiczach? A co w tym czasie robiła KNF? Ciekawe co będzie teraz jak banki bez opamiętania udzielają nieoprocentowanych kredytów.
stan
miesiąc temu
strata = dochód minus koszty. Skąd 234 mld strat
...
Następna strona