Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Ugody z frankowiczami. Nad propozycją szefa KNF pracuje 9 banków

49
Podziel się:

Rozwiązanie problemu z kredytami frankowymi może kosztować banki albo 34 mld zł albo 234 mld zł. "Dziś innego rozwiązania na stole nie ma" - tak o propozycji szefa KNF mówi wiceprezes PKO BP i zdradza, że zaawansowane rozmowy w tej sprawie prowadzi 9 banków.

Ugody z frankowiczami. Nad propozycją szefa KNF pracuje 9 banków
Propozycja KNF jest poważnie analizowana przez 9 banków. (money.pl, Rafał Parczewski)

W ostatnich tygodniach praktycznie wszystkie największe banki zabierały publicznie głos w sprawie ewentualnych masowych ugód z frankowiczami, które miałyby skończyć się przewalutowaniem kredytów na złotówki i zamknięciem tematu.

Nad propozycją podpisywania ugód z frankowiczami w ramach procedury zaproponowanej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pracuje obecnie 9 banków - informuje wiceprezes PKO Banku Polskiego Rafał Kozłowski.

- Prowadzimy bardzo szczegółowy dialog dotyczący tego, jak taka konwersja by przebiegała. Te prace są bardzo zaawansowane - przyznaje. Choć nie mówi o konkretnych nazwach instytucji, biorących udział w rozmowach.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Reprezentant największego banku w Polsce podkreśla fakt, że banki zwołują swoje walne zgromadzenia akcjonariuszy i jednym z punktów dyskusji mają być właśnie tematy ugód.

- To jest najlepszym dowodem, że podchodzimy do tego odpowiedzialnie. Uważam, że dziś innego rozwiązania na stole nie ma - wskazuje.

Według Kozłowskiego, to rozwiązanie ma szansę zyskać uznanie wszystkich.

KNF wylicza, że koszt dla sektora bankowego, związany z konwersją kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich według propozycji przewodniczącego KNF, szacowany jest na 34,5 mld zł.

To duża kwota i nie dla wszystkich banków kilka miliardów złotych będzie łatwo wygospodarować, ale to i tak wydaje się najmniejszy wymiar "kary". Według KNF, w wariancie najbardziej kosztownym dla banków, tj. unieważnienia kredytów przez sądy, koszt ten wyniósłby 234 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(49)
kolop
3 lata temu
34mld to i tak mniej niż ich zyski z tego tytułu i to po ponad 10 latach. Taka inwestycja na pewno się im opłaciła i dalej opłaca by przedłużać taki stan oszczędności.
Arti
3 lata temu
Piszmy prawdę - nie koszt tylko mniejszy zysk. Bankom grosz z głowy nie spadnie.
franek
3 lata temu
jaka strata???? żadna strata... poprostu nie zarobią TYLE co ZAPLANOWALI - TO ŻADNA STRATA!!!! LUDZIE !!!! odpisy zrobią, podatków nie zapłacą... jeszcze przy tym oszukają nas po raz drugi
2,50 ?
3 lata temu
Jaki będzie kurs przewalutowania ? To jest najważniejsze
MI6
3 lata temu
To co banki zrobiły z "frankowiczami" dobrze wiedziały że nie powinno się to wydarzyć. Umowa jednostronnie sterowana z banku mimo świadomość przez Prezesów Banków nigdy nie powinna się pojawić na rynku. Konsekwencją będą odczuwać przez lata. Żaden świadomy obecnie "frankowicz" nie pójdzie już do banku po kredyt. Instytucje takie jak KNF zamiast chronić klientów i stać na straży prawa nic nie zrobiły. Może obecne władze KNF rozwiążą tą sprawę w świetle prawa, a Państwo Polskie odczuje 200MLD zł na rynku.
...
Następna strona