Notowania

górnictwo
15.02.2019 16:42

URE: Koncesja magazynu gazu Kosakowo rozszerzona do pojemności 239 mln m3

Urząd Regulacji Energetyki (URE) rozszerzył koncesję Gas Storage Poland - spółki celowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - zwiększając pojemność magazynową czynną Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu Kosakowo do 239,4 mln m3 z dotychczasowej 145,5 mln m3, podał Urząd.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zwiększenie pojemności magazynowej czynnej KPMG Kosakowo przyczynia się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju. W magazynach utrzymywane są zapasy handlowe oraz zapasy obowiązkowe gazu ziemnego" - czytamy w komunikacie.

Obecnie poziom pojemności magazynowych czynnych podziemnych magazynów gazu, którymi na podstawie koncesji zarządza Gas Storage Poland to:

- PMG "Husów" - 500 mln m3,

- PMG "Wierzchowice" - 1 200 mln m3,

- PMG "Mogilno" - 589,85 mln m3,

- PMG "Swarzów" - 90 mln m3,

- PMG "Brzeźnica" - 100 mln m3,

- PMG "Strachocina" - 360 mln m3,

- KPMG "Kosakowo" - 239,4 mln m3.

Aktualna łączna pojemność siedmiu podziemnych magazynów gazu (PMG) wynosi 3 079,25 mln m3.

"Niezależnie od powyższego informuję, że aktualnie trwa postępowanie administracyjne dotyczące nieznacznej korekty poziomu pojemności magazynowej czynnej PMG Mogilno" - czytamy dalej.

Gas Storage Poland pełni funkcję operatora systemu magazynowania na mocy decyzji prezesa URE do 31 maja 2022 r. Spółka ta posiada również koncesję na magazynowanie paliw gazowych w instalacjach magazynowych obowiązującą do dnia 31 maja 2022 r., przypomniano.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz