Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcje GPW: 10 proc. zysku na debiucie dzięki instytucjom?

0
Podziel się:

Cenę akcji giełdy pociągną w górę inwestorzy instytucjonalni.

Akcje GPW: 10 proc. zysku na debiucie dzięki instytucjom?
(H-Gall/iStockphoto)

Ogromne zainteresowanie ofertą GPW wśród inwestorów instytucjonalnych to bardzo dobra wiadomość dla osób, które zapisały się na akcje giełdy. Oznacza bowiem, że część instytucji finansowych, *aby uzupełnić swoje portfele, będzie kupować akcje *już w pierwszych dniach notowań**.

Dziś kończą się zapisy na akcje GPW dla inwestorów instytucjonalnych. Już teraz wiadomo, że popyt na papiery warszawskiej giełdy ponad 25-krotnie przekroczył liczbę akcji, którą zaoferował instytucjom resort skarbu.

To znacznie więcej niż w przypadku inwestorów indywidualnych. Choć 323 tysiące osób, które zapisały się na akcje warszawskiej giełdyoznacza, że _ pobite _ zostały zdecydowanie większe oferty PZU czy Tauronu, to chętnych na kupno GPW było _ tylko _ 4 razy więcej niż przeznaczonych dla nich akcji.

Analitycy zgodni: 10 proc. zysku na debiucie

Taka sytuacja jest dla osób, które zapisały się na akcje, bardzo korzystna. Pozwala bowiem przypuszczać, że część inwestorów instytucjonalnych będzie musiała na rynku kupić akcje, których nie uda im się uzyskać po zapisach. Przewaga po stronie popytu staje się tym bardziej widoczna jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że do inwestorów indywidualnych trafi 30, a do instytucji 70 proc. z oferowanych akcji GPW.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t110380.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;grad;przy;akcjach;gpw;zignorowal;inwestorow,127,0,700287.html) Pałka: Grad przy akcjach GPW zignorował inwestorów

- _ Debiut powinien zakończyć się pozytywnie. Ale spodziewam się, że kurs podczas pierwszej sesji nie wzrośnie o więcej niż 10 procent _ - prognozuje Michał Fronc, analityk TMS Brokers. - _ Istotny wpływ na zwyżki kursów powinno mieć uzupełnianie portfeli przez instytucje, jednak może ono być rozłożone na kilka pierwszych tygodni notowań _.

Podobnej stopy zwrotu podczas debiutu oczekuje Marcin R. Kiepas, analityk X-Trade Brokers, którego zdaniem cena akcji GPW podczas pierwszej sesji wzrośnie od 5 do 10 procent. - _ Ogromny popyt wśród instytucji sprawił, że nieco podniosłem swoje oczekiwania. Myślę, że wzrost kursu będzie bliższy 10 niż 5 procentom _ - prognozuje Kiepas.

Analityk dodaje jednak, że część instytucji spodziewając się redukcji zapisuje się na więcej akcji niż potrzebuje. - _ Nie spodziewałbym się zatem mocnego wystrzału na debiucie. Wzrost ceny powyżej 50 złotych jest moim zdaniem mało prawdopodobny _ - podkreśla.

W procentach nieźle, w portfelach już słabiej

Według ministra skarbu Aleksandra Grada każdy inwestor który złożył zapis na maksymalną liczbę akcji, czyli na 100 sztuk może liczyć na otrzymanie 25 akcji.

To oznacza, że jeśli sprawdzą się prognozy analityków i kurs akcji akcji GPW na debiucie wzrośnie o 10 procent, pojedynczy inwestor zarobi niecałe 110 złotych. Po odjęciu 19-proc. podatku od dochodów kapitałowych, zysk nie przekroczy zatem 90 złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t15406.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analitycy;radza;czy;warto;kupowac;akcje;gpw,216,0,693464.html) Analitycy radzą, czy warto kupować akcje GPW Zdaniem analityków mogą one dać zarobić od kilku do nawet kilkunastu procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t25667.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/akcje;gpw;nie;dadza;zarobic;wiecej;niz;120;zlotych,151,0,696727.html) Akcje GPW nie dadzą zarobić więcej niż 120 złotych Inwestorzy rzucili się na akcje spółki kierowanej przez Ludwika Sobolewskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/akcje;gpw;nie;bedzie;duzego;zysku,78,0,692814.html) Akcje GPW: Nie będzie dużego zysku Aleksander Grad na sprzedaży akcji GPW zarobi dla budżetu 1,15 miliarda złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)