Notowania

To ostatni roczny raport likwidowanej Almy. Jest na minusie ponad 200 mln zł

Strata w samym 2016 roku jest większa niż suma zysków przez 26 lat funkcjonowania firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eastnews/Beata Zawrzel)

Alma ma za sobą najgorszy rok w historii - strata z działalności grupy wyniosła 234 mln zł. Jest to kwota większa niż suma zysków 26 lat funkcjonowania firmy. Wszystko wskazuje jednak na to, że gorzej już nie będzie, bo jak zauważa sam prezes, prawdopodobnie kolejnych rocznych raportów już nie opublikuje.

"Zarząd spółki dominującej prezentuje państwu prawdopodobnie po raz ostatni już wyniki skonsolidowane grupy kapitałowej Alma Market S.A. w restrukturyzacji" - tymi słowami zwraca się w liście do akcjonariuszy prezes spółki Rafał Dyląg.

Prezes w liście podkreśla z żalem, że liczył na to, iż uda się spółce wyjść na prostą. Dyląg wspomina, że jeszcze w pierwszej połowie 2016 roku Alma posiadała dobre perspektywy, jednak po załamaniu się płynności finansowej spółki w sierpniu 2016 roku i złożeniu wniosku do sądu o wszczęcie postępowania sanacyjnego we wrześniu, na skutek przedłużających się w czasie decyzji sądu, a następnie ograniczenia możliwości pozyskiwania przychodów poprzez wydzierżawienie części przedsiębiorstwa, sprawy spółki skomplikowały się.

"W konsekwencji zarząd zdecydował o złożeniu w dniu 14 lutego do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, co oznacza dla grupy kapitałowej zakończenie jej istnienia w perspektywie kilku najbliższych miesięcy" - czytamy w liście prezesa Almy.

Ostatni raport roczny Almy nie pozostawia złudzeń - firma nie jest w stanie się uratować. Rok 2016 był trzecim z kolei, gdy działalność przyniosła straty. Co więcej, z każdym rokiem jest coraz gorzej. Trzy lata temu spółka była 13 mln zł na minusie, dwa lata temu prawie 150 mln zł pod kreską, a teraz strata sięgnęła 234 mln zł.

Strata tylko w 2016 roku jest o wiele większa niż suma zysków w ciągu 26 lat funkcjonowania Almy.

Wyniki roczne Alma Market (w tysiącach złotych)

W ubiegłym roku Alma zanotowała nieco ponad 1 mld zł przychodów ze sprzedaży. Do 15 września prowadziła działalność handlową w 25 punktach. Do końca grudnia dotrwało ich jednak już tylko 9, a do obecnej chwili ta liczba zmniejszyła się do 5 sklepów.

Z raportu Almy wynika, że na koniec grudnia spółka miała kilka niespłaconych kredytów. Wobec mBanku z odsetkami jest dłużna łącznie prawie 20 mln zł. Z kolei zadłużenie w stosunku do PKO BP z trzech umów wynosi blisko 60 mln zł. Do tego dochodzą mniejsze zobowiązania wobec BZ WBK, Pekao i Deutsche Banku.

We wszystkich spółkach grupy Alma Market zatrudnienie zmniejszyło się z 3 462 osób na początku 2016 roku do 1 691 osób na koniec grudnia. Kolejne zwolnienia grupowe zostały ogłoszone już w tym roku. Będą one dotyczyć kolejnych co najmniej 425 pracowników.

Alma Market powstała w Krakowie w 1991 roku. Trzy lata później stała się spółką publiczną, wchodząc na warszawską giełdę. Obecnie oprócz marketów pod szyldem Alma należą do grupy kapitałowej także spółki handlowe: Krakowski Kredens Tradycja Galicyjska i Paradise Group.

Tagi: alma market, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz