Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analitycy wycenili akcje czterech deweloperów notowanych na GPW

0
Podziel się:

Rekomendacje dotyczą spółek: Dom Development, LC Corp, Robyg oraz Ronson.

Analitycy wycenili akcje czterech deweloperów notowanych na GPW
(Evren Ozbilen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Analitycy Haitong Bank ocenili cztery spółki działające w branży deweloperskiej. Według raportu z 15 lutego, zalecają oni kupno akcji dwóch z nich.

Eksperci biura maklerskiego podnieśli cenę docelową akcji Dom Development o 2,5 proc. do poziomu 50,1 zł i potrzymali rekomendację "neutralnie" dla spółki, wynika z raportu datowanego na 15 lutego.

We wtorek ok. godz. 10:30 kurs akcji spółki wynosił 46,78 zł po wzroście o 1,7 proc. od ostatniego zamknięcia.

"Ta rekomendacja to wypadkowa zmian wprowadzonych w harmonogramie realizacji projektów Dom Development i szacowanych przez analityków cen mieszkań na 2016-2017, a także uwzględnienia nowych projektów, które mają powstać na niedawno nabytych terenach. Haitong ma konserwatywny pogląd na rozwój przedsprzedaży w budownictwie mieszkaniowym na rynku pierwotnym w Polsce w tym roku" - czytamy w komunikacie poświęconym rekomendacji.

Jednak uwzględniając szeroką i bardzo zróżnicowaną ofertę Dom Development oraz bogate plany inwestycyjne wspierane przez niedawne istotne uzupełnienie banku ziemi, analitycy spodziewają się, że wielkość sprzedaży spółki w 2016 osiągnie ok. 2400 lokali (wzrost prognozy o 22 proc.). Będzie to zatem nieco powyżej historycznie najwyższej wartości odnotowanej w 2015 roku.

Analitycy Haitong Banku wycenili też akcje spółki LC Corp. Obniżyli oni cenę docelową akcji LC Corp o 2 proc. do 2,1 zł i podtrzymali rekomendację "kupuj".

"Cena docelowa akcji została obniżona ze względu na zastosowanie bardziej konserwatywnych założeń analityków dotyczących cen mieszkań na okres 2016-2017. Analitycy oczekują, że w 2016 wielkość przedsprzedaży spółki odnotuje spadek o 7% r/r, do ok. 1925 lokali. Haitong uważa jednak, że nie powinno to stanowić rozczarowania dla rynku, biorąc pod uwagę ultra wysoką bazę - w ubiegłym roku LC Corp sprzedała ok. 2070 mieszkań, co oznacza znacznie wyższe od średniego roczne tempo wzrostu wynoszące 70 proc." - czytamy w komunikacie poświęconym rekomendacji.

Według analityków, jest mało prawdopodobne, że spółka wypłaci w najbliższym czasie dywidendę, choć przy dość konserwatywnym bilansie ma ona potencjał, aby przeprowadzić niedawno zatwierdzony program skupu akcji własnych (do maksymalnie 20 proc. łącznej liczby akcji).

"Potencjalne zmiany w strukturze akcjonariatu nadal stanowią kluczowe ryzyko krótkoterminowe dla spółki, czemu nie pomaga niedobór kapitału w Getin Noble Banku, jednym z podmiotów grupy L. Czarneckiego" - napisano także.

Analitycy Haitong Bank obniżyli rekomendację dla spółki Robyg do "neutralnie" z "kupuj". Podnieśli jednak cenę docelową akcji do 3,05 zł z 2,99 zł.

"Cena docelowa akcji została podwyższona w konsekwencji zmian wprowadzonych do harmonogramu realizacji wybranych projektów spółki oraz pomimo zastosowania bardziej konserwatywnych założeń analityków dotyczących cen mieszkań na okres 2016-17" - czytamy w komunikacie poświęconym rekomendacji.

Zdaniem analityków, wielkość sprzedaży Robyg w 2016 nie wykaże osłabienia w porównaniu z rekordową ilością odnotowaną w 2015.

"Biorąc pod uwagę wysoką płynność spółki, w okresie 2016-2017 powinna być ona w stanie nadal wypłacać solidne dywidendy. Analitycy Haitong uważają jednak, że większość wspomnianych pozytywów dotyczących spółki została już w dużej mierze zdyskontowana przez rynek" - czytamy także.

Analitycy Haitong Banku obniżyli cenę docelową akcji Ronson do 1,57 zł z 1,71 zł i podtrzymali rekomendację "kupuj".

"Cena docelowa akcji została obniżona ze względu na zastosowanie bardziej konserwatywnych założeń analityków dotyczących cen mieszkań na okres 2016-2017. Haitong uważa, że Ronson ma potencjał aby utrzymać wielkość swojej przedsprzedaży w 2016 na poziomie zbliżonym do rekordowej wysokości z zeszłego roku, po czym łagodna korekta nastąpi dopiero w 2017, podobnie jak w przypadku reszty ocenianych spółek z branży" - czytamy w komunikacie poświęconym rekomendacji.

Analitycy spodziewają się, że silny bilans i prognozowaną poprawę operacyjnych przepływów pieniężnych w najbliższych kwartałach, spowoduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat Ronson będzie w stanie wypłacać relatywnie wysokie dywidendy. Zauważyli również, że ryzyko nadwyżki akcji ze strony głównych akcjonariuszy spółki jest w znacznej mierze zmniejszone.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)