Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Nomura będzie doradzać PKN Orlen

0
Podziel się:

PKN Orlen wybrał Bank Nomura na doradcę, który ma przygotować możliwe scenariusze strategiczne dotyczące przyszłości inwestycji koncernu w litewską rafinerię w Możejkach.

Bank Nomura będzie doradzać PKN Orlen
(orlen.pl)

PKN Orlen wybrał Bank Nomura na doradcę, który ma do IV kw. br. przygotować możliwe scenariusze strategiczne dotyczące przyszłości inwestycji koncernu w litewską rafinerię w Możejkach, wynika z komunikatu prasowego Orlenu. Koncern podtrzymał ponownie, ze na razie żaden z wariantów (tj. sprzedaż lub zatrzymanie Orlen Lietuva) nie jest preferowany.

_ Prace projektowe będą prowadzone przez międzynarodowy zespół doradców Banku Nomura, wyspecjalizowany w branży rafineryjnej. W gronie firm, które były rozważane, ze względu na wagę i strategiczne znaczenie projektu, znalazły się największe banki inwestycyjne _ - głosi komunikat Orlenu, opublikowany w niedzielę.

_ Doradca rozpocznie prace w najbliższym tygodniu, a zakończenie pierwszego etapu polegającego na przygotowaniu możliwych scenariuszy strategicznych, spodziewane jest w czwartym kwartale bieżącego roku _ - czytamy dalej.

Jak podano w komunikacie, zadaniem doradcy będzie weryfikacja możliwości realizacji różnych scenariuszy - od utrzymania aktualnej sytuacji właścicielskiej i dalszej budowy wartości litewskiej spółki, _ po scenariusze, w których następuje częściowa lub całkowita sprzedaż udziałów w litewskiej rafinerii _.

_ Obecnie żaden z wariantów nie jest preferowany - o tym, który zostanie ostatecznie wybrany zadecydują wyłącznie argumenty biznesowe _ - powiedział prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

Doradca może zebrać oferty od potencjalnych inwestorów: jakie pakiety ich interesują, w zamian za co, o jakich kwotach rozmawiamy, dodał prezes. _ W przypadku podjęcia decyzji o sprzedaży bardzo ważnym elementem będzie cena _ - podkreślił Krawiec.

Przedstawiciele Orlenu przyznawali już kilkakrotnie, że w związku z brakiem porozumienia z litewskimi władzami nie wykluczają żadnej opcji, także sprzedaży Możejek. Koncern próbuje porozumieć się z władzami Litwy w sprawie budowy 19-kilometrowego odcinka połączenia kolejowego między rafinerią a granicą z Łotwą oraz w sprawie obniżenia stawek za transport kolejowy. Litwa zaproponowała budowę tego odcinka torów dopiero w 2012 r., przy wykorzystaniu dostępnych wówczas środków unijnych.

Jak podawał niedawno _ Dziennik Gazeta Prawna _, łączne wydatki Orlenu na Możejki sięgnęły już 3,7 mld USD, podczas gdy wartość litewskiej spółki szacowana jest obecnie na ok. 1,6 mld USD.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)