Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BGK chce kupić akcje PKO BP. Za 2 mld złotych

0
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego czeka na zgodę rady nadzorczej w sprawie transakcji.

BGK chce kupić akcje PKO BP. Za 2 mld złotych
(urbanlegend/CC/Flickr)

*Bank Gospodarstwa Krajowego zamierza objąć akcje PKO Banku Polskiego nowej emisji. BGK czeka na zgodę rady nadzorczej w tej sprawie. *

_ Zamierzamy objąć akcje PKO BP nowej emisji za kwotę 2 mld zł _ - powiedział prezes BGK Ireneusz Fąfary agencji ISB. Dodał, że na objęcie nowej emisji musi wydać zgodę rada nadzorcza banku.

Fąfara poinformował, że na razie nie wiadomo, w jaki sposób dojdzie do objęcia tych walorów. Na pytanie, czy odbędzie się to przez zakup praw poboru od Skarbu Państwa, prezes odpowiedział, że techniczne szczegóły nie są jeszcze ustalone.

Na początku lipca minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że BGK obejmie prawa poboru do akcji nowej emisji PKO BP i w ten sposób weźmie udział w podwyższeniu kapitału banku. Minister nie chciał jednak wprost powiedzieć, czy BGK kupi od Skarbu Państwa to prawa poboru.

Wcześniej minister powiedział jednak, że prawa poboru, które znajdą się w posiadaniu Skarbu Państwa - nie precyzując, że dotyczy to PKO BP - będą realizowane przez instytucje kontrolowane przez SP, np. BGK. Skarb Państwa ma obecnie 51,24% akcji PKO BP.

30 czerwca zwyczajne walne zgromadzenie PKO BP zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego banku o kwotę nie wyższą niż 300 mln zł, poprzez emisję maksymalnie 300 mln akcji. Dzień prawa poboru ustalono na 29 października.

Wiceminister skarbu Joanna Schmid podkreślała wówczas, w rozmowie z ISB, że przegłosowana wcześniej wypłata dywidendy w kwocie 1 mld zł, a nie w wysokości prawie całego zysku, który wyniósł 2,88 mld zł (jak proponował zarząd, pozwoli na utrzymanie współczynnika wypłacalności powyżej 10%, a zatem na poziomie bezpiecznym dla stabilności banku.

Według niej, dopiero później, po podwyższeniu kapitału, zapadną decyzje o zaliczkowej wypłacie dywidendy z zysku za 2009 rok. MSP zapowiadało, że zarekomenduje wypłacenie dywidendy zaliczkowej na poczet zysku 2009 roku oraz dodatkowej dywidendy w 2010 roku.

Według MSP, w rezultacie tych działań, uwzględniając w tym wypłatę dywidendy z zysku za rok 2008 w kwocie 1 mld zł, kapitał własny banku powinien zostać podwyższony łącznie o 5 mld zł, czyli o 2 mld zł netto.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)