Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: BOP wzrósł o 3,6 pkt w I, pozytywne tendencje na rynku pracy utrzymują się

0
Podziel się:
BIEC: BOP wzrósł o 3,6 pkt w I, pozytywne tendencje na rynku pracy utrzymują się

Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 3,6 pkt m/m i wyniósł 213,5 pkt w styczniu 2017 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Zegar rynku ofert pracy, który jest wrażliwy na zmiany dynamiki napływu ofert sygnalizuje spowolnienie na rynku wolnych miejsc pracy. Jednak pomimo tego, że wzrost Barometru jest wyraźnie wolniejszy niż przed rokiem, to wciąż ta pozytywna tendencja nie ustępuje" - czytamy w raporcie.

W styczniu 2017 r. liczba ofert pracy zrosła w większości województw. Największe ograniczenie liczby wakatów, zarówno w ujęciu procentowym, jak i bezwzględnym wystąpiło w woj. mazowieckim. Autorzy raportu stwierdzili, że spadek liczby ogłoszeń o pracy w regionach najlepiej rozwiniętych może być wynikiem niskiej dynamiki inwestycji, zaś wzrost wakatów w regionach najsłabiej rozwiniętych może być efektem większej aktywności przedsiębiorców w poszukiwaniu pracowników, w rezultacie prawdopodobnego zmniejszenia aktywności zawodowej części społeczeństwa.

W styczniu największy przyrost ofert wystąpił w dziedzinie nauk społecznych i prawnych. W naukach ścisłych i inżynieryjnych zwiększyła się liczba ogłoszeń skierowanych do informatyków ze specjalizacją w tworzeniu aplikacji internetowych oraz handlu elektronicznym.

"W porównaniu do danych sprzed roku nadal procentowo najwięcej ofert przybyło dla prawników i poszukujących pracy w sektorze publicznym. Wyraźnie mniejszy poziom wolnych miejsc pracy występuje dla finansistów oraz specjalistów ds. ubezpieczeń" - czytamy dalej w raporcie.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)